• Naujienos
  • Verslo dienos proga šeštą kartą išrinktas ir apdovanotas konkurso „Sukurta Kėdainių rajone“ laureatas

    Kėdainių krašto verslininkams rūpi ne tik pelnas, bet ir inovatyvūs, gamtą tausojantys veiklos sprendimai bei meno vertybių sklaida. Tuo buvo galima įsitikinti penktadienį miesto rotušėje vykusio iškilmingo verslo bendruomenės pagerbimo ir apdovanojimų vakaro metu, kurį tradiciškai surengė Kėdainių rajono savivaldybė kartu su Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Kėdainių filialu.

    Profesinė šventė

    Kasmet antrąjį lapkričio mėnesio penktadienį Lietuvoje pažymima profesinė verslo atstovų šventė – Verslo diena. Šia proga mūsų krašte nuo 2016 metų pagerbiamas verslininkų kūrybiškumas, drąsa, aktyvumas ir indėlis į Kėdainių rajono gerovę bei Kėdainių vardo garsinimą. Iškilmių metu svečius sveikino Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis ir Kauno prekybos pramonės ir amatų rūmų viceprezidentas Vydas Damalakas, UAB „Omniteksas“ valdybos narys.

    Šventės metu šeštą kartą išrinktas ir apdovanotas Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Kėdainių filialo organizuoto konkurso ,,Sukurta Kėdainių rajone“ laureatas. Šiemet juo tapo MB „Piscator“ su gaminiu – žuvies užkandėlių trijulė „Šamo, ešerio ir skumbrės užkandėlės“.

    Dėmesys išskirtiniausiems

    Septintą kartą Verslo dieną apdovanoti keturi labiausiai rajonui nusipelnę ir per metus pasižymėję verslo atstovai. Taip pat padėkota dar keturiems rajono verslams, kurie netradiciškai žvelgia į kasdienybę ir siekia bendros krašto gerovės.

    Štai ką šiemet Kėdainių rajono savivaldybės konkurso „Kėdainių rajono verslo atstovų apdovanojimas“ komisija išrinko geriausiais.

    „Už mokslinių žinių pritaikymą versle“ apdovanota UAB „Kvalitetas“. Bendrovės tikslas – padėti Lietuvos organizacijoms įgyvendinti efektyvias kokybės vadybos sistemas, jas sertifikuoti, siekiant ne tik tarptautinių kokybės reikalavimų atitikties, bet ir optimizuojant organizacijų veiklos vidinius procesus. Toks požiūris leido daugeliui klientų tvariai plėtoti veiklą ilgalaikėje perspektyvoje, atsižvelgiant į dinamiškai kintančią socialinę, ekonominę, technologinę, politinę bei teisinę aplinką.

    „Už energijos ir gamtos išteklių tausojimą“ įvertinta UAB Krekenavos agrofirma. Prieš 29 metus įsteigta įmonė, įdarbinusi daugiau nei 1 100 darbuotojų, per praėjusius metus, nepabūgusi sunkmečio, investavo 3,4 mln. eurų į saulės baterijas, biodujų gamybos įrengimus ir į vandens valymo sistemas. Šiandien visa įmonės naudojama elektros energija yra iš atsinaujinančių energijos šaltinių (saulė ir vėjas), o 2023 metais planuojama 100 % apsirūpinti ir gamtinėmis dujomis.

    „Už kultūros puoselėjimą Kėdainių rajone“ padėkota IĮ Tautvydo dvaras. Dvare organizuojami ir kultūros renginiai, dažniausiai – klasikinės muzikos koncertai, sutraukiantys gausią publiką. Tai privačia iniciatyva atsiradęs ir jau įsitvirtinęs kultūros židinys Kėdainių krašte.

    „Už šeimos verslo kūrimą kaime“ apdovanota UAB „Bukmedis“. Jauna šeimos verslo įmonė įkurta 2019 m. Krakių miestelyje. Įsigijusi buvusias Krakių lentpjūvės patalpas, Bukauskų šeima čia gamina unikalius medžio baldus, veidrodžius ir eksportuoja į visą pasaulį.

    Pastebėjo kitokį žvilgsnį

    Verslo dienos iškilmių metu taip pat įteiktos padėkos keturiems Kėdainių rajono verslams, kurie netradiciškai žvelgia į kasdienybę ir siekia bendros krašto gerovės.

    VšĮ „Erdvė dialogui“ įvertinta už neformalų ugdymą ir socialinį įsitraukimą. UAB „Linėja Transport“ – už netradicinį kvietimą aplankyti Kėdainius miesto 650-ojo gimtadienio proga, kai po Lietuvą važinėjo įmonės vilkikas su užrašu, kviečiančiu atvykti į Kėdainius. Žirgynui „MG Horses“ – už žirgų terapijas neįgaliems vaikams, meilės žirgams puoselėjimą edukacijų metu, sportinių žirgų veisimą šitaip prisidedant prie Kėdainių krašto vardo garsinimo. Ūkininkui Ernestui Aušvicui – už ryžtą imtis vyndarystės amato ir Kėdainių vardo garsinimą tarptautinio lygio parodose.

    Vienas smūgis po kito

    Pastarieji keleri metai verslui buvo kupini iššūkių: po pasaulinės pandemijos prasidėjo karas Ukrainoje, o vėliau neįtikėtinai išaugo energetinių išteklių kainos. Kaip prie šios realybės sekasi prisitaikyti Kėdainių rajono verslui, pasiteiravome Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Kėdainių filialo direktorės Ramunės Gustienės.

    „Verslams išsilaikyti sunku, kadangi po pandemijos prasidėjo Rusijos ir Ukrainos konfliktas. Nespėję išlipti iš pandemijos laikotarpio sunkumų bei paskolų, verslai patiria išaugusias energetinių išteklių sąnaudas. Sutriko žaliavų tiekimo grandinės, išaugo vežimo, prekių plukdymo laivais kainos.

    Jeigu įmonė anksčiau galėjo prekes siųsti į Ameriką už jūrinį konteinerį mokėdama 5 tūkst. eurų, dabar ta kaina išaugusi iki 15 tūkst. eurų, – padėtį detalizuoja pašnekovė. – Reikia nepamiršti, kad ir situacija su Kinija prisidėjo, o puoselėjama partnerystė su Taivanu žada mažai perspektyvos. Valstybės siūlomos paskolos nevilioja, už jas vis tiek teks susimokėti, o dar neišmokėtos ankstesnės.

    Nežiūrint to, prasidėjo šildymo sezonas, kuris dar stipriau smogs per energetinius kaštus. Verslai laukia, kada situacija rinkoje ir energetikoje normalizuosis, kitaip greitu metu nepajėgs išsilaikyti ir pasipils įmonių užsidarymai, bankrotai. Šiandien dar nežinau bankroto atvejų. Didesnės įmonės dalį darbuotojų išleidžia į prastovas.

    Mūsų krašto verslą paveikė ir gana ilgą laiką buvusi sustabdyta AB „Lifosa“, kuri ne tik yra didžiausias rajono darbdavys, tačiau su šia gamykla yra susijusių daugybė mažų įmonių, kurioms taip pat sustojo bendradarbiavimas bei mokėjimai.“

    Kas padėtų išlikti?

    Pasak R. Gustienės, daugelis įmonių veiklą vykdo pasiėmę valstybės paskolas, už kurias taip pat reikia mokėti.

    „Mitas, dažnai žiniasklaidoje sklandantis posakis, kad „verslas turi „lašinių“ – išsilaikys“. Taip nėra. Ypač sunkų laikotarpį išgyvena smulkusis verslas, kurio pakilusios energetinių išteklių sąnaudos suvalgo viską. Darbdaviai baiminasi, kad turi atleisti darbuotojus arba visai užsidaryti, nes veikla ne tik nepelninga, bet ir nuostolinga. Visos verslo pastangos ieškoti būdų išlikti, užsiimti papildomomis veiklomis remiasi į tai, kad viskam reikia finansų. Juos iš smulkiojo verslo atėmė išaugusios kainos, energetika. Didžiosios pramonės šakų atstovai investuoja į atsinaujinančius energijos šaltinius.

    Dabar įmonėms padėti išlikti gali tik valstybės subsidijos, energetinių kaštų „lubos“, tam tikrų veiklos sričių PVM dydžio sumažinimas, lengvatos už žemės mokestį ir kita“, – sako pašnekovė.

    Pasiekė didžiuosius prekybos tinklus

    Kviečiame susipažinti su visais šių metų konkurso „Sukurta Kėdainių rajone“ dalyviais.

    Laurus pelniusi žuvies gaminių trijulė „Šamo, ešerio ir skumbrės užkandėlės“ yra naujas septynerius metus veikiančios MB „Piscator“ sukurtas produktas.

    Šeimos įmonė veiklą pradėjo nuo žuvies auginimo, o dabar jau ne tik perdirba žuvį, bet ir gaminius tiekia į didžiuosius prekybos tinklus. Verslininkai didelį dėmesį skiria kokybei – didžioji dalis gaminių yra oficialiai žymimi žaliojo rakto skylutės simboliu, reiškiančiu, jog šie produktai palankūs sveikatai, o juos gaminant naudojama mažiau druskos ir riebalų.

    Laimėtojo užkandėlėse naudojama švelniai rūkyta ir mažiau sūdyta žuvies mėsa (šamo, ešerio ir skumbrės filė) bei kruopščiai priderintos daržovės. Užkandėlės tinkamos dietinei Keto mitybai, nes turi daugiau baltymų.

    Kėdainiuose gamina super maistą

    Vos kelių taškų iki pergalės konkurse pritrūko UAB „Kvalitetas“. Dotnuvoje įsikūrusios šeimos gamyklėlės „UrbanFood“ produktas „Imunitetas“ – visiškai natūralus maisto papildas, tinkantis ir vaikams, ir suaugusiems. Gaminiui naudojamos tik 100 % Lietuvoje užaugintos uogos bei vaisiai. Tai gaminyje leidžia išsaugoti kuo didesnį vitamino C kiekį. Įmonė rinkai siūlo inovatyvų, aukščiausios kokybės lietuvišką super maistą. Tai žemoje temperatūroje išdžiovintos ir sumaltos uogos, daržovės, žolelės ir sėklos. Iš vieno kilogramo šviežių uogų išgaunama 100 g džiovintų, tad užtenka vos 1 a. š. per dieną, norint praturtinti savo kasdienę mitybą maistinėmis medžiagomis bei vitaminais.

    Egzotinė žemės ūkio šaka

    Konkurso dalyvių gretose puikavosi ir iš Kėdainių rajone išaugintų vynuogių pagamintas vynas. Egzotinę žemės ūkio šaką Kėdainių krašte ėmė plėtoti ūkininkas Ernestas Aušvicas. Jis augina vynmedžių sodinukus ir vynuoges, kurios vėliau tampa unikaliais autoriniais produktais.

    Aušvico gaminami aukščiausios kokybės vynai yra pelnę tokius apdovanojimus, kaip Geriausias vynuogių vynas Lietuvoje, Geriausias vynuogių vynas Baltijos šalyse, taip pat šie vynai yra tapę tarptautinio vyno čempionato „Baltic Cup  2019“ ir „Baltic Cup 2021“ nugalėtojais. Vynas gaminamas iš Vokietijoje Julius Kühn ir Freiburgo vynuogininkystės institutuose išvestų naujausios selekcijos vynmedžių veislių.

    Kuria tik iš to, ką užaugina

    Tarp konkursui pasiūlytų produktų atsidūrė ir mūsų krašte gaminami fermentuoti balzaminiai actai. Juos rinkai pasiūlė ūkininkė Eglė Valuckaitė-Stašauskienė. Nedideliame 50 arų žemės sklype šeima be trąšų ir chemikalų augina daržoves, uogas ir gėles. Ūkyje auginami 77-ių veislių pomidorai, 26-ių veislių bazilikai, 18-kos veislių paprikos, baklažanai ir įvairiausios prieskoninės žolelės. Dalis užaugintos produkcijos parduodama šviežios, o kas neparduodama – perdirbama. Šeimos ūkyje išaugusios gėrybės virsta įvairiais pagardais, padažais, druskomis, prieskoniais, sriubų mišiniais ir, žinoma, įvairių rūšių actais. Konkursui pateikti septyni skirtingų rūšių uogų ir prieskoninių žolelių dukart fermentuoti balzaminiai actai (pirmoji fermentacija obuolių acto, antroji – obuolių acto, užpilto uogomis ir žolelėmis). Produktai gaminami pagal unikalią pačių sukurtą ir ištobulintą technologiją, leidžiančią sukurti dukart fermentuotą, tirštą, saldžiarūgštį ir itin kvapnų balzaminį actą. Šis produktas tinka mėsos, žuvies patiekalams, salotoms, sūriams ir netgi desertams gardinti.

    Šiemet E. Valuckaitės – Stašauskienės ūkis sukūrė apie 70 skirtingų rūšių produktų.

    Ir šildo, ir puošia

    Konkurso „Sukurta Kėdainių rajone“ vertinimo komisijai pristatytos ir prekės ženklo „Žiedūnė“ vizitine kortele tapusios dvigubos skarelės su rankų darbo piešiniais. Kėdainių senamiestyje veikiančioje studijoje-parduotuvėje gimsta vienetiniai drabužiai bei aksesuarai. Skarelių forma trikampė, susiūta iš dviejų audinių, viršutinis sluoksnis puošnus ir dekoratyvus, ant jo specialiais tekstilės dažais tapomi piešiniai, kurie skarai suteikia unikalumo ir ji tampa tarsi nedidelis meno kūrinys.

    Tvaraus dizaino veidrodžiai

    Prieš trejus metus Krakių miestelyje šeimos įkurta įmonė UAB „Bukmedis“ konkurso komisijai pristatė tvaraus dizaino rustinio stiliaus veidrodžius. Jiems kurti naudojama daugiau kaip 200 metų senumo mediena. Veidrodžių rėmai gaminami iš senų namų rąstų. Mediena išsaugoma kuo natūralesnė, rėmuose paliekamos skylės, kuriose kažkada buvo mediniai kaiščiai, skirti sujungti namo rąstus vienus su kitais.

    Kiekvienas medienos centimetras apdirbtas rankomis. Taip pat įmonė kuria ir išskirtinius baldus bei kitas interjero detales. Pasitelkdama tarptautinę e-prekybos platformą „Etsy“ įmonė gaminiais prekiauja visame pasaulyje.

    Agurką pavertė desertu

    UAB „Versala“ konkursui pasiūlė gurmanišką desertą – liofilizuotus agurkus šokolade su mėtomis. Tai vienas iš daugelio šios įmonės sukurtų kėdainietiško kulinarinio turizmo simbolių. Vartotojai gaminį giria dėl puikiai suderinto išskirtinio skonio.

    Ruošiant desertą naudojama inovatyvi technologija – liofilizavimas: agurko riekelės supjaustomos norima forma, užšaldomos ir specialioje kameroje iš užšaldytų riekelių ištraukiama drėgmė. Agurkas šio proceso metu netenka 95 proc. savo svorio, tačiau išlieka pradinis tūris.

    Josvainiuose risnoja eiklūs žirgai

    Tarp pretendentų į konkurso laurus atsidūrė ir kelios paslaugos. Viena iš jų – netoli Josvainių kaimo ūkininkų Mariaus ir Irmos Grūdžių įkurto „MG Horses“ žirgyno veikla. Didelėje, net 35 ha žirgyno teritorijoje svečiai kviečiami susipažinti su eikliaisiais Baltijos Hanoverių, Lietuvos Jojamųjų, Holšteinų veislės žirgais, šeimininkų ūkyje išaugintais nuo mažo kumeliuko iki išdidaus sportininko. VšĮ „Dvaro renginiai“ konkurso komisijai pristatė Kėdainių rajone įsikūrusiame Tautvydo dvare besiskleidžiančią meninę veiklą. Čia organizuojami klasikinės muzikos atlikėjų koncertai pritraukia gausų būrį svečių iš visos Lietuvos. Koncertuose tvyranti maloni atmosfera leidžia užmegzti artimą atlikėjo ir klausytojo ryšį. Per pertraukėles svečiai pabendrauja su bendraminčiais, apžiūri dvaro teritoriją, pasigroži gėlynais ir dvaro interjeru. Per pirmąjį renginių sezoną VšĮ „Dvaro renginiai“ suorganizavo Evelinos Sašenko, Onos Kolobovaitės, Marijos Arutiunovos, Raimondo Baranausko, Antano Zakarausko ir kitų atlikėjų koncertus.

    Meno oazė

    VšĮ „Dvaro renginiai“ konkurso komisijai pristatė Kėdainių rajone įsikūrusiame Tautvydo dvare besiskleidžiančią meninę veiklą. Čia organizuojami klasikinės muzikos atlikėjų koncertai pritraukia gausų būrį svečių iš visos Lietuvos. Koncertuose tvyranti maloni atmosfera leidžia užmegzti artimą atlikėjo ir klausytojo ryšį.

    Per pertraukėles svečiai pabendrauja su bendraminčiais, apžiūri dvaro teritoriją, pasigroži gėlynais ir dvaro interjeru. Per pirmąjį renginių sezoną VšĮ „Dvaro renginiai“ suorganizavo Evelinos Sašenko, Onos Kolobovaitės, Marijos Arutiunovos, Raimondo Baranausko, Antano Zakarausko ir kitų atlikėjų koncertus.

    Išskirtinė erdvė

    Šalia Nevėžio upės slėnio stūkso išskirtinis statinys – kupolas „Luknė“, kuriame veikia VšĮ Žiedūnės integruotų menų studija. Tai unikali erdvė, skirta edukacijoms, asmeninėms šventėms, jaukiems draugų ar kolegų susibūrimams. Pro statinio langus atsiveria nuostabus peizažas. Čia galima užsisakyti piešimo ant tekstilės edukaciją ar linksmybes ir žaidimus su animatore.

    Plaukiojanti pirtis

    Dar vieną išskirtinę pramogą kėdainiečiams siūlo Ugnė Buinevičienė. Verslininkė kviečia į Juodkiškių tvenkinyje plaukiojančią pirtį. Laivas statytas Kėdainių rajone. Plaukiojančių pirčių Lietuvoje yra vos kelios, todėl tai unikali, Kėdainių krašte analogų neturinti paslauga.

    Renginio organizatoriai – Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai kartu su Kėdainių rajono savivaldybe – dėkoja šventės partneriams ir informaciniams rėmėjams: VšĮ Kėdainių profesinio rengimo centrui, Kėdainių kultūros centrui, Kėdainių  „Balticum TV“, laikraščiui „Rinkos aikštė“, „Kėdainių mugė“ ir visiems susirinkusiesiems į verslo pagerbimo šventę.

    „Rinkos aikštė“

    Akvilė Kupčinskaitė,

    Pagrindinės nuotraukos: Aldo Surkevičius

Skip to content