• UŽSIENIO RINKOS: Kaip keitėsi žmonių gerovė pasaulyje per pastaruosius 200 metų?

  Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) paskelbė ataskaitą „How Was Life? New Perspectives on Well-being and Global Inequality since 1820“, kurioje analizuojama kaip keitėsi visuomenės gerovė per pastaruosius 200 metų. Ataskaitoje apjungiama istorinė ir pasaulinė perspektyvos, pateikiant 25 didžiųjų šalių ir 8 pasaulio regionų įvertinimus. Vertinami gyvenimo trukmės ir gyvenimo kokybės skirtumai bei pokytis per 200 metų, išsilavinimo ir pajamų nelygybė, absoliutaus skurdo rodiklis, darbo rinkos pokyčiai, socialinių išlaidų ir BVP santykis ir kt.

  Pagrindiniai faktai:*

  • BVP vienam gyventojui pasaulyje vidutiniškai padidėjo 13 kartų nuo 1820-ųjų iki 2010-ųjų;
  • absoliutus skurdas sumažėjo nuo 76% iki 10%;
  • mūsų vidutinės darbo valandos per savaitę nuo 60-90 susitraukė iki 40 val.;
  • gyventojų dalis be jokio išsilavinimo nukrito nuo 73% 1870 metais iki 43% 1950 metais ir 15% 2010-aisiais.
  • išsilavinimo įgijimo ir gyvenimo trukmės nelygybės indeksai mažėja, tačiau pajamų ir turto nelygybė pasaulyje didėja, o bioįvairovė ryškiai mažėja;
  • išlaidos socialinei apsaugai (įskaitant ir sveikatą) buvo visai nereikšmingos iki pat 1930-ųjų, ir gerovės valstybės išties atsirado tik apie 1967 m. Dabar vyriausybės skiria vis daugiau išteklių vyresnio amžiaus žmonėms ir šios išlaidos išstumia kitas tiek socialines išlaidas, tiek ir išlaidas švietimui.

   

  Visa ataskaita: https://www.oecd-ilibrary.org/social-issues-migration-health/how-was-life-volume-ii_3d96efc5-en

  *Straipsnis paruoštas remiantis LR atstovybė prie EBPO pateikta aktualijų suvestine. Platinant informaciją, prašome nurodyti šaltinį.

  Daugiau užsienio šalių ekonomikos naujienų bei Lietuvos verslui, eksportuotojams ir turizmo sektoriui naudingos informacijos – Lietuvos diplomatinių atstovybių paruoštose aktualios ekonominės informacijos suvestinėse.

  ŠALIŲ INFORMACIJA

  Vokietija

  Uzbekistanas

  Ukraina

  Sakartvelas

  Rusija

  Prancūzija

  PAR

  Latvija

  Norvegija

  Kanada

  JK

  JAV

  JAE

  Graikija

  Italija

  Islandija

  Belgija, Liuksemburgas ir Alžyras

  Baltarusija

  Airija

  EBPO

  EBPO2

Skip to content