• Naujienos
 • Žygimantas Mauricas: trys mitai apie Lietuvos demografiją, darbo rinką ir „lėtą“ BVP augimą

  Žygimantas Mauricas: trys mitai apie Lietuvos demografiją

  Eksportuotojų klubo kvietimu Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmuose viešėjo Nordea banko analitikas Žygimantas Mauricas. Paklausyti jo įžvalgų susirinko apie 50 rūmų bendruomenės narių.

  Ž. Mauricas paneigė plačiai paplitusį mitą, kad Lietuvos demografinė situacija yra prastesnė nei kitų Europos valstybių. Objektyvūs duomenys rodo, kad ji kai kuriais aspektais netgi geresnė (auginame daugiau vaikų nei Italija ar Vokietija). Pas mus šiek tiek mažiau aktyvaus jaunimo (20 – 30 metų amžiaus), tačiau įskaičiuojant vaikus nuo 15 metų, jaunimo turime kur kas daugiau nei kitos šalys. „Svarbu juos sulaikyti. Stabdyti emigraciją – tai turi būti pirmasis prioritetas“, – pabrėžė analitikas. Jo nuomone, ne demografija, o būtent emigracija keturiais penktadaliais kalta dėl darbo jėgos trūkumo.

  Ž. Mauricas siūlo nestandartinį emigracijos tramdymo būdą – skatinti vidinę migraciją į didžiuosius miestus – Vilnių, Kauną, Klaipėdą. „Skirtingai nei sako politikai, reikia stiprinti šiuos miestus, o ne investuoti į nutolusius rajonus, kad jaunimas vyktų čionai, o ne į užsienį“, – kalbėjo Ž. Mauricas.

  Antrasis mitas – esą nedarbas Lietuvoje mažėja dėl emigracijos. Tiesa kitokia: jis mažėja dėl aktyvesnio gyventojų įsitraukimo į darbo rinką. Užimtumas pas mus didesnis už ES vidurkį. Pigių darbuotojų ‚fondas“, anot ekspertų, greitai išseks, reikia būti pasiruošusiems ir dviženkliam darbo užmokesčio augimui.

  Trečias mitas, kurį statistiniais duomenimis ir analize paneigė analitikas, – esą Lietuvos augimas yra lėčiausias Baltijos šalyse. Jo teigimu, diržų veržimosi era Lietuvoje jau baigėsi. Mokesčių surinkimas gerėja ir gerės toliau, biudžetas iš esmės yra subalansuotas ir teigiamas, išskyrus SODROS. Lietuvos vidaus vartojimas nemažina apsukų. BVP rodiklius, eksperto nuomone, „subjaurojo“ tik neigiamas eksporto ir importo santykis.

  Ž. Mauricas ne pirmą kartą skaito paskaitą rūmų bendruomenei. Paskutinį kartą rūmuose jis viešėjo prieš pusantrų metų.


Skip to content