Vytautas Šileikis – specialiai iš Ženevos (1)
Gegužės 30 d. Ženevoje prasidėjo Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) 105-oji konferencija. Joje tarp kitų daugiau kaip 5000 dalyvių iš 187 valstybių Lietuvai atstovauja Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius dr. Vytautas Šileikis.
Pirmąją konferencijos dieną vykusio plenarinio posėdžio metu delegacijų atstovus pasveikino Šveicarijos Konfederacijos prezidentas Johann Schneider-Ammann. Jis pabrėžė TDO gebėjimą reaguoti į greitus pokyčius darbo pasaulyje, akcentuodamas, kad ateitį kuria jaunimui skirtos darbo vietos. TDO generalinis direktorius Guy Ryder atkreipė dėmesį, kad nelygybė, marginalizacija ir pasidalijimas nėra fenomenas, į kurį darbo pasaulis privalo reaguoti, tai mūsų veiksmų, elgsenos ir sprendimų padarinys.
Didžiuliame tarptautiniame renginyje bus gvildenamos pasaulinės pasiūlos ir aprūpinimo grandinės, oraus darbo taikai ir saugumui, socialinio teisingumo, sąžiningos globalizacijos temos. Atstovai apsvarstys kai kurių darbo kodeksų pataisas, apžvelgs TDO ataskaitą apie skurdą.
V. Šileikis, atstovaudamas darbdaviams, dalyvauja „Padoraus darbo pasaulinėse tiekimo grandinėse“ komiteto posėdžiuose. Iš viso kongrese suformuoti keturi komitetai: be jau minėto – „Dėl standartų taikymo“, „Dėl užimtumo ir deramo darbo pereinant prie taikos“, „Socialinio teisingumo deklaracijos komitetas“. Prie kiekvieno iš jų veikia po tris darbo grupes: vyriausybininkų, darbdavių ir dirbančiųjų (profsąjungų) atstovų.
Tarptautinė darbo organizacija (TDO) įkurta 1919 m. Tai vienintelė trišaliu principu (vyriausybės, darbuotojai, darbdaviai) veikianti Jungtinių Tautų specializuota agentūra. Lietuvos Respublika yra TDO narė nuo 1921 m. Narystė šioje organizacijoje atnaujinta nuo 1991 m. spalio 4 d.
TDO siekia visame pasaulyje didinti socialinį teisingumą dirbančių žmonių atžvilgiu. TDO veikla planuojama įgyvendinant keturis strateginius tikslus: pagrindinius principus ir teises darbe; didesnes užimtumo ir uždarbio galimybes vienodai vyrams ir moterims; socialinę apsaugą; socialinį dialogą ir trišalį bendradarbiavimą. Ši organizacija numato tarptautinę politiką ir programas, siekdama gerinti darbo ir gyvenimo sąlygas, kuria tarptautinius darbo standartus, kurių turėtų laikytis valstybės narės, vykdo plačią techninio bendradarbiavimo programą, siekdama padėti vyriausybėms įgyvendinti atitinkamą politiką, dalyvauja mokymo, švietimo ir tyrimo veikloje.