• Naujienos
  • Verslo atstovai raginami kreiptis finansavimo iš Europos strateginių investicijų fondo

    Ūkio ministerija kviečia Lietuvos verslo atstovus kreiptis į Europos strateginių investicijų fondą (EFSI), dar kitaip vadinamą Junkerio planu, ir gauti finansavimą planuojamiems projektams. Šis fondas sudaro galimybę verslui finansuoti ilgalaikes strategines investicijas Europos Sąjungoje (ES), ypač mažosioms ir vidutinėms įmonėms. Iš viso šiam tikslui skirta 21 mlrd. eurų ES lėšų.

    Šiuo metu iš Lietuvos jau pateikta 16 projektų, kurie galėtų būti finansuojami EFSI lėšomis. Dauguma jų – iš energinio efektyvumo bei energetikos infrastruktūros sektorių. Tarp projektų – ir Ūkio ministerijos kuriamas Verslo finansavimo fondas, kurį valdo UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA). Projektai pateikti svarstyti Europos Komisijai.

    Paramą verslui EFSI teikia per garantijas, paskolas ir kitas dar kuriamas finansavimo priemones. ES veikiančioms įmonėms numatyta paskirstyti 16 mlrd. eurų infrastruktūros ir inovacijų sričių projektams finansuoti (per Europos investicijų banką (EIB)), 5 mlrd. eurų – ES mažųjų ir vidutinių įmonių, vidutinės kapitalizacijos įmonėms finansuoti (per Europos investicijų fondą (EIF)). Europos šalyse garantijos įmonėms teikiamos per finansų tarpininkus.

    Ūkio ministerija atkreipia dėmesį, kad EFSI gali būti šalies verslui kaip papildoma priemonė įgyvendinant investicinį projektą, t. y. lėšos tam pačiam investiciniam projektui (jei jis atitiks keliamus reikalavimus) galės būti skiriamos ir iš struktūrinių fondų, EFSI ir kitų šaltinių.

    Lietuvos mažosios ir vidutinės įmonės dėl paskolų garantijų gali kreiptis į atrinktus finansų tarpininkus – „Swedbank“ ir „OP Corporate Bank“. Susidomėjimas šia priemone jau auga – „OP Corporate Bank“ jau gavo apie 20 paraiškų, šiuo metu vyksta jų vertinimas. Į „Swedbank“ dėl paskolų garantijų verslininkai galės kreiptis š. m. rugpjūčio mėn.

    Projekto rengėjai (jei reikiama paskola ar garantija yra didesnė nei 10 mln. Eur) turi kreiptis tiesiogiai į EIB, t. y. į pagrindinę būstinę Liuksemburge arba į EIB atstovybę Helsinkyje. Taip pat jau yra galimybė projektų, kurių vertė didesnė nei 10 mln. Eur, paraiškas teikti per Europos investicinių projektų portalą (EIPP), skirtą padėti investuotojams sužinoti apie investicinius projektus visoje Europoje, siekiant pritraukti kuo daugiau investicijų, – https://ec.europa.eu/eipp/desktop/lt/index.html
    . Taip pat konsultacijos dėl investicinių projektų yra teikiamos per Europos investavimo konsultacijų centrą (EIKC) –http://www.eib.org/eiah/index.htm
    .

    Europos Komisijos 2016 m. gegužės mėn. paskelbtais duomenimis, 26 iš 28 ES valstybių narių buvo pasinaudojusios EFSI finansavimo galimybėmis (kol kas nepasinaudojo tik Malta ir Kipras). Iki šios dienos ES įmonių vykdomiems projektams jau yra suteiktas 12,8 mlrd. Eur EFSI finansavimas. Siekiama, kad iki 2018 m. EFSI lėšos pritrauktų 315 mlrd. Eur papildomų privačių investicijų Europoje.

Skip to content