UAB „Pirmas žingsnis“ – socialiai atsakinga įmonė – žengia dar vieną pirmą žingsnį. 2015 m. įkurtas bendrovės Socialinės reabilitacijos ir informacijos kabinetas.
Algimantas Astrauskas, UAB „Pirmas žingsnis“ direktorius ir asociacijos „Šviesuva“ prezidentas, neabejoja, kad ir šioje veiklos srityje yra efektyvių sprendimų, ieškant kelių palengvinti žmonėms socialinę aplinką. Kabineto veiklos tikslas – tai tarsi „vieno langelio“ principu dirbantis socialinis taškas: čia galima ne tik gauti informaciją apie medicinos paslaugas, bet ir patarimų, kaip sėkmingiau integruotis į visuomenę, prisijungti prie vienos ar kitos bendruomenės; sužinoti, kokios vykdomos nemokamos projektų finansuojamos programos ir kaip jose dalyvauti ir pan.
Lietuvos gydymo, slaugos ir globos įstaigų, savivaldybių socialinės paramos skyrių bei Socialinių paslaugų centrų vadovai teigiamai vertina šio kabineto įkūrimo idėją, mielai konsultuoja, teikia infomaciją ir dalomąją medžiagą apie socialines aktualijas, akcijas, naujoves, renginius ir kt.
Renata Petrėnaitė, socialinė pedagogė,Vilnius:“Tai tikrai naujovė. Iki šiol žmonės ieškodavo informacijos vieni per kitus su kitais negalios paliestais broliais ir seserimis, internete. Juk ne kiekvienas žmogus gali suprasti specifinę medicinos, teisinę kalbą, nusimanyti pašalpų, kompensacijų srityse ir pan… O dabar jie galės konsultuotis. Ekspertas , kuris teiks informaciją pagal žmogaus skirtingus poreikius; galintis rekomenduoti ir paaiškinti SADM, SAM, VLK, SODROS ir kitų institucijų teikiamų paslaugų įvarovę; besinaudojantis švietimo, gydymo, slaugos ir globos įstaigų, bendruomenių ir NVO duomenų bazėmis; galintis pasitelkti specialistus, taikančius tam tikras terapijas (muzikos, piešimo, laisvojo rašymo ir pan.) gali labai palengvinti ne tik paciento, bet ir jo artimųjų gyvenimą, bandant susigaudyti informacijų srautuose. Pagaliau tiesiog išklausyti jau yra labai gerai“.
Socialinė reabilitacija – socialinio poveikio priemonių visuma, skatinanti socialinį savarankiškumą, dalyvavimo galimybių didėjimą ir veiklos ribojimo mažėjimą siekiant užtikrinti lygias teises ir galimybes dalyvauti visuomenės gyvenime. Tikslas – padėti pacientui įvairiose socialinėse situacijose pagal žmogaus reikmes ir teises. Socialinės reabilitacijos paslaugos teikiamos asmenims, siekiant suformuoti arba atstatyti jų socialinius įgūdžius, užtikrinti galimybes dalyvauti visuomenės gyvenime bei darbo rinkoje. Socialinių konsultacijų uždavinys: supažindinti su medicinos, reabilitacijos ir slaugos, socialinių paslaugų paslaugų sistema; rekomenduoti geriausias priemones bei paslaugas. Socialinis informavimas medicinoje turi daug bendro su medicinine pagalba bei sveikatos apsaugos sistema, bet neperžengia savo kompetencijos ribų, nepretenduoja atlikti gydymo funkcijų, tik numato glaudžius ryšius su medicinos personalu ir tikslų atsakomybės pasiskirstymą.
Socialinių paslaugų medicinoje teikimą rekomenduoja LR sveikatos sistemos įstatymas, kurio 25 straipsnis numato socialines paslaugas atliekant asmens sveikatos priežiūrą. Socialinėje medicinoje yra sutelkiamas dėmesys į bendrus socialinius ir sveikatos klausimus, skatinamas holistinis požiūris, dėmesys ligų prevencijai ir sveikai gyvensenai.
Konsultuoja: Valentina Šereikienė, nostrifikuota socialinių mokslų daktarė. Stažavosi Švedijoje, ten prisidėjo prie Paliatyvios medicinos centro ir Skausmo klinikos įkūrimo, yra tiesiogiai susipažinusi su modernia švedų socialinės medicinos patirtimi. Ji sako:
„Į mus besikreipiantys žmonės kartais atrodo lyg netekę gražiausių savo gyvenimo spalvų. Ir keista – net ne dėl ligos ar negalios, ar mažų pajamų. Pakanka sudominti žmogų tam tikru dalyku, kad visas jo pečius slegiantis negatyvumas atsitrauktų. Daugeliu atvejų žmogų gelbsti tikslo turėjimas. Psichologai teigia, kad net ir menkiausio tikslo turėjimas žmogų mobilizuoja, skatina įsitraukti į vienokią ar kitokią veiklą, o tai – žingsnis sėkmingesnės rytdienos link. Liūdniausia, kas gali žmogui nutikti, yra ūpo ir smalsumo praradimas. Pernelyg kritiškai į save žvelgiantys asmenys save niekina ir nudažo savo gyvenimą juodomis spalvomis. Atrodytų, žmogus toks negimė, bet iš jo atėmus tikslą, kuriuo jis dega, gyvenimas netenka prasmės.
Vokietijoje atliktas didžiulis senų žmonių tyrimas įrodo, kad net ir gulint mirties patale tai būtina. Daugybei senolių prie lovos pastačius kalėdinių gėlių, vienos grupės paprašyta jomis pasirūpinti (palaistyti), o už kitą grupę tai darė slaugės. Pastebėta, kad ir sunkiai judėdami daugiau laimėjo tie, kurie laistė gėles (jų gyvenimo trukmė buvo ilgesnė).
Švedijoje, prabangiuose senelių namuose teko matyti, kad ten, kur socialiniai darbuotojai nuoširdžiai domėjosi žmogaus gyvenimu, vyravo ramybė ir džiaugsmas. O kai kur – tokia nykuma apimdavo… Sėdi sau toks vienišas, beje, labai turtingas žmogus, su savo kančia, išgyvenimais, kurie iš esmės niekam neįdomūs…
Prabanga nekuria laimės jausmo – ji tik priemonė patogiam gyvenimui sukurti. Aišku, tai svarbu – bet ne svarbiausia. Juk žudosi ir milijardieriai!
Džiaugiuosi, kad įmonės vadovas suteikė galimybę padėti pacientams ir ypač neįgaliųjų vaikučių artimiesiems – rekomeduoti tinkamas priemones, kurios sugrąžins norą sveikti, stipėti, atrasti kūrybos ir pažinimo paslaptis, galbūt – mokytis, galbūt keliauti ir panašiai“.“
UAB „Pirmas žingsnis“ – profesionalus kolektyvas, artimai bendradarbiaujantis su daugeliu Lietuvos gydymo ir reabilitacijos įstaigų, vykdantis įvairias prevencines programas stuburo ir pėdų deformacijoms išvengti. Firma pritaiko protezinius-ortopedinius ir ergoterapijos gaminius Lietuvos žmonėms po operacijų, traumų ar neįgaliems žmonėms. Individualiai gaminami ir pritaikomi įtvarai, protezai, avalynės įdėklai, ortopedinė avalynė.
UAB „Pirmas žingsnis“ Socialinės reabilitacijos ir informacijos kabinetas :
Išankstinė registracija: Tel. (8~37) 40 92 80
Raudondvario pl. 150, LT – 47174 Kaunas
Darbo laikas: II ir IV (10.00-15.00)
Esant sunkiai paciento negaliai, sudėtingai socialinei problemai, vykstama į paciento namus visoje Lietuvoje. Tai ypač aktualu tiems, kurie negali atvykti, tačiau turi svarbių klausimų ir bėdų.