• Naujienos
  • „Tvari Europa“: ES bręsta per krizes

    Pasak Investuotojų forumo direktorės Rūtos Skyrienės, Investuotojų forumas, skatindamas žmones aktyviai balsuoti artėjančiuose Europos Parlamento rinkimuose, Lietuvoje vykdo renginių ciklą „Tvari Europa“, skirtą verslo bendruomenei susipažinti su svarbiais ES lygmeniu svarstomais klausimais. Renginio partneris Kaune – Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai.

    „Paradoksas – 65 proc. lietuvių mano, kad narystė ES Lietuvai yra teigiamas dalykas,  88 proc. įsitikinę, kad ji atnešė naudos šaliai, tačiau 40 proc. žada visai nebalsuoti Europos Parlamento rinkimuose“, – sveikindamas forumo dalyvius sakė Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Zigmantas Dargevičius.

    Svarbiausios temos Kaune – Brexit, energetikos strategija (ar ES ir Lietuva juda ten pat?), produktų „dvejopa sudėtis“ – ar iš tikrųjų reiškia dvejopą kokybę? Diskusijose dalyvavo EP nariai Laima Andrikienė, Petras Auštrevičius, Bronis Ropė,  Seimo nariai Rasa Budbergytė,  Andrius Kubilius, Virgilijus Poderys bei ekspertai.

    „Lietuva yra ypatingai jautri pasaulio ekonomikos sukrėtimams. Nusičiaudo Kinijoje, sloga Vokietijoje, o sergame mes, – teigė Swedbank vyresnysis analitikas Vytenis Šimkus. – Eksportas į JK sudaro tik 3 proc. mūsų prekybos, tačiau žymiai stipresnis būtų antrinis poveikis. Pavyzdžiui, sulėtėjus Vokietijos ekonomikai.“ Kaip labiausiai pažeidžiamus analitikas išskyrė medienos, baldų ir odos pramonės sektorius.

    „Brexit jau yra krizė, tam tikras skambutis ES. Bet jo priežastys slypi ne ten, kur atrodo. Šį procesą lemia ne pačios ES reguliacijos problemos, o istoriškai suformuotas britų mentalitetas – Londonas negali būti po Briuselio. Nusivylusius rinkėjus lengva mobilizuoti kovai su priešu. Ir tuo priešu dabar padaryta ES. Britanija – tokios situacijos auka“, – forume kalbėjo Seimo narys Andrius Kubilius, įžvelgęs Brexite ir tam tikrą emocinį pliusą – Europos žmonių nuomonė pasidarė pozityvesnė, nes daugelis išsigando Brexit istorijos. „ES vystosi per krizes“, – reziumavo A. Kubilius.

    Ar esame saugūs energetine prasme? Ar judame ten, kurlink juda ES? Pranešimą apie energetikos strategiją skaitė energetikos viceministrė Lina Sabaitienė. Pasak europarlamentarės Laimos Andrikienės, energetika yra ekonomikos kraujas, ir svarbiausias pasiekimas, kad energetikos politika nuo nacionalinės išaugo iki europinės strategijos. Astravo AE, Nord Stream politinę vs ekonominę naudą komentavo EP narys Petras Auštrevičius, pabrėžęs, kad per dieną ES sumoka 400 milijardų eurų už energetinius išteklius, ir daugiausia – nedemokratinėms valstybėms. „ES yra kryžkelėje, šie rinkimai bus lemiantys“, – įspėjo EP narė L. Andrikienė.

    Artimiausiu metu ES paskelbs nepriklausomo tyrimo apie „dvejopą“ maisto produktų kokybę išvadas. Ataskaitoje bus įvertinta 145 produktai 19 valstybių. Atsakymai bus itin svarbūs vertinant mitus, jau keletą metų sklandančius Europoje. „Konstruktyvaus, ekspertinėmis išvadomis paremto dialogo neįvyko, todėl labai laukiama šio tyrimo išvadų“, – konstatavo Maisto asociacijos vadovė Irma Pilipienė.

    „Situacija nėra paprasta ir aiški, ypač dėl kitokios produktų sudėties tokioje pačioje pakuotėje, nedidelių, tačiau reikšmingų skirtumų produktų sudėtyse“, – diskusijoje sakė EP narys Bronis Ropė. Seimo narės Rasos Budbergytės teigimu, ne mažiau svarbu išplėsti kokybės tyrimą nuo maisto produktų iki kosmetikos, buitinės chemijos ir pan., kartu stiprinant vartotojų teisių gynimą ir švietimą.

     

     

     

     

Skip to content