Lietuvai reikalingi kvalifikuoti profesionalai iš Europos Sąjungai (ES) nepriklausančių valstybių ateityje turės galimybę lengviau įsidarbinti aukštos profesinės kvalifikacijos reikalaujančiuose darbuose. Vyriausybė šiandien posėdyje pritarė Ūkio ministerijos parengtam nutarimo projektui, pagal kurį ilgametę profesinę patirtį (ne trumpesnę nei 5 metai) įgiję, tačiau aukštojo mokslo diplomo neturintys aukštos kvalifikacijos užsieniečiai galės įsidarbinti greičiau. Šį nutarimo projektą Ūkio ministerija parengė įgyvendinama Mėlynosios kortelės direktyvos ir įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ nuostatas.
Pasak ūkio ministro Mindaugo Sinkevičiaus, vienas iš veiksnių, pagal kurį investuotojai renkasi valstybę investicijoms, yra kvalifikuota darbo jėga. Siekiant išlaikyti Lietuvą patrauklią tiesioginėms užsienio investicijoms, būtina sudaryti palankias sąlygas šalyje veikiantiems darbdaviams atsivežti trūkstamų aukštos kvalifikacijos specialistų.
„Ūkio ministerijos parengta tvarka sprendžiamas kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas Lietuvoje: sudaromos sąlygos pritraukti aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių, turinčių tik ilgametę profesinę patirtį ir į aukštos profesinės kvalifikacijos reikalaujančias darbo vietas priimti kvalifikuotų specialistų. Ši tvarka ypač aktuali sparčiai Lietuvoje ir ES augančiam informacinių technologijų (IT) sektoriui. Šiam sektoriui būdinga, kad jame yra labai daug profesionalų, neturinčių aukštojo mokslo diplomo, tačiau turinčių įspūdingos praktinės veiklos patirties“, – sako M. Sinkevičius.
Remiantis VšĮ „Investuok Lietuvoje“ duomenimis, prognozuojama, kad daugiausia iš tiesioginių užsienio investicijų tikslinių sektorių naujų darbo vietų 2016–2020 m. laikotarpiu bus sukurta paslaugų centrų sektoriuje (pusšešto tūkstančio), informacinių technologijų sektoriuje (beveik 3500) ir pramoninių įrenginių ir įrangos gamybos sektoriuje (daugiau kaip 1000). Lyginant šiuos duomenis su šiuo metu atskiruose sektoriuose dirbančių specialistų skaičiumi, matyti, kad didžiausi naujų darbo vietų augimo tempai numatomi IT sektoriuje – 60 proc. Prognozuojama, kad 2020 metais šalyje reikės 10 tūkst. IT specialistų, o bendrai visose ES valstybėse IT specialistų poreikis išaugs iki 900 tūkst.
Norintiems Lietuvoje dirbti ES valstybėms nepriklausiantiems aukštos kvalifikacijos specialistams bus išduodamas profesinės patirties prilyginimo aukštojo mokslo kvalifikacijai dokumentas, nustatantis, kad per penkerius profesinės veiklos metus darbuotojas įgijo reikiamas darbdaviui kompetencijas, būtinas dirbti aukštos profesinės kvalifikacijos reikalaujantį darbą. Pripažinimas bus išduodamas tik darbdavio prašymu ir galios tik konkrečiai darbdavio nurodytai darbo vietai. Toks dokumentas nereiškia, kad užsieniečio patirtis yra prilyginama visai aukštojo mokslo kvalifikacijai, kurią liudija aukštojo mokslo diplomo turėjimas. Numatoma, kad tokių prašymų būtų apie 300 per metus.
Sprendimą dėl užsieniečio profesinės patirties prilyginimo aukštojo mokslo kvalifikacijai priims Ūkio ministerija atsižvelgdama į komisijos, sudarytos iš suinteresuotųjų valstybinių institucijų atstovų, siūlymą. Numatyta, kad prireikus komisija galės pasitelkti nepriklausomų ekspertų, taip pat kreiptis į užsienio šalių institucijas.