Vakar, rugsėjo 14 d., Seimas atmetė prezidentės Dalios Grybauskaitės veto Seimo priimtam naujam Darbo kodeksui. Už veto atmetimą balsavo 74 Seimo nariai, prieš buvo 39 parlamentarai ir 10 susilaikė.
Atmestos buvo ir kitų su Darbo kodeksu susijusių teisės aktų pataisos: Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymui bei Garantinio fondo įstatymui.
Beveik tuo pačiu metu rūmuose naujojo Darbo kodekso naujoves analizavo dr. Tomas Bagdanskis, vienas žinomiausių Lietuvoje darbo teisės ekspertų, advokatų, vienas iš naujojo socialinio modelio kūrėjų. Dr. T. Bagdanskis specializuojasi darbo teisės, įmonių teisės, sutarčių teisės ir atstovavimo teismuose srityse. Įtakingi tarptautiniai teisės žinynai „Best Lawyers“ ir „Chambers Europe“ šį teisininką nuo 2010 m. kasmet įtraukia į geriausių darbo teisės advokatų sąrašą Lietuvoje, o 2014 ir 2016 m. T. Bagdanskis gavo prestižinį „Best Lawyers“ apdovanojimą „Metų advokatas Darbo teisės specializacijoje“.
Dr. T. Bagdanskis labai nuodugniai ir su įdomiomis įžvalgomis analizavo Prezidentės veto turinį ir ką jos pasiūlymai iš tikrųjų reikštų praktikoje, kokią realią naudą verslui sukūrė (sukurs) ir ar sukurs naujasis kodeksas, kurie straipsniai realiai taip ir neveiks. Pranešėjas atkreipė dėmesį, kad politikai dažnai situaciją vertina ir komunikuoja emociškai, o nekalba teisine kalba.
Pasak pranešėjo, naujojo kodekso naujovė – jo skirstymas į „kietąją“ (MMA, maksimalus darbo laikas, poilsio laikas, darbo sutarties sudarymas ir pasibaigimas, sauga, diskriminacija) ir „minkštąją“ darbo teisę. Šias normas galima pakeisti per individualią darbo arba kolektyvinę sutartį.
T. Bagdanskio nuomone, kiekvieną darbuotoją realiausiai saugo ne kodeksas, o kiti dalykai: tai darbo vietų pasirinkimas Lietuvoje, gaunamas darbo užmokestis ir kompetencija.
Prezidentės pasiūlymai Darbo kodeksui.
(DOC, 52KB)