Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų tarybos posėdyje svečiavosi Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Judita Stankienė ir Mokestinių prievolių departamento direktorė Daiva Baniulienė.
Tarybos nariams buvo pristatyta nauja Kauno apskrities VMI struktūra, taip pat mokesčių administravimo naujovės ir pradėta diegti išmanioji mokesčių administravimo sistema i.MAS.
Pasak J. Stankienės, ši sistema pirmiausia 2008 m. buvo sukurta Portugalijoje, kai krizė pastūmėjo valstybę ieškoti sprendimų surenkant mokesčius. Lietuvoje i.MAS siekiama mažinti neapskaitomos ekonomikos mastą panaudojant modernias technines priemones bei didinant mokesčių mokėtojų sąmoningumą, taip pat didinti šalies mokesčių sistemos skaidrumą ir konkurencingumą. Antras tikslas – administracinės naštos mokesčių mokėtojams mažinimas plėtojant e.paslaugas (preliminarių deklaracijų pildymas, duomenų teikimo automatizavimas, popierinių dokumentų atsisakymas), pagalba smulkiajam ir vidutiniam verslui. Trečias siekis – mokesčių administravimo efektyvumo didinimas standartizuojant mokesčių mokėtojų pateikiamų duomenų formatą, diegiant išmanias rizikos analizės ir kontrolės priemones.
Daugiausiai nuogąstavimų ir abejonių verslo atstovai išsakė svarstydami, kad naujoji sistema vėlgi visa našta gula ant sąžiningai mokesčius mokančių įmonių, o „kas nerašė sąskaitų, neteiks ir išmaniuoju būdu“, tad vargu ar ši priemonė sumažins šešėlį Lietuvoje. Be to, įmonės yra priverstos nemažai investuoti (pavyzdžiui, AB „Kauno Baltija“ perėjimas prie i.MAS jau kainavo 18 tūkstančių eurų ir tai ne pabaiga) ir nežinia, kada tai atsipirks? Verslo vadovai teiravosi, ar valstybė galėtų bent iš dalies kompensuoti šias patiriamas išlaidas? „Nauda pasijus ne iš karto, bet ilgainiui per popierizmo ir darbuotojų skaičiaus mažinimą“, – pabrėžė J. Stankienė.
Kaip pagerėjo mokesčių surinkimas Portugalijoje įdiegus išmaniąją sistemą, duomenų nebuvo pateikta, tačiau pridėtinės vertės mokesčio surinkimas Lietuvoje nuo spalio 1 d. vyksta sklandžiau.
Rūmų taryba buvo informuota, kad birželio mėnesį yra įsteigtas i.MAMC – VMI analizės, modeliavimo ir rizikos valdymo kompetencijų centras. Jo ekspertai kartu su Vilniaus universiteto ir KTU mokslininkais tiria mokesčių mokėtojų mokestinių elgsenų ypatumus.
Kauno apskrities VMI viršininkė J. Stankienė papasakojo, kaip vykdoma planuojamų tikrinti ūkio subjektų atranka. Šie kriterijai apibrėžti dėl rizikos, susijusios su vėlavimu laiku deklaruoti ir mokėti mokesčius, su galimu pajamų neapskaitymu, dėl rizikos, susijusios su mokesčių vengimu darbo santykių srityje (mažas darbo užmokestis yra traktuojama kaip rizika), dėl rizikos, susijusios su kitų mokestinių prievolių vykdymu.
UAB „Serfas“ direktorius Saulius Valunta su kolegomis piktinosi verslui primesta prievole tikrinti partnerių patikimumą ir sąžiningumą ir netgi atsakyti už jųklaidas praėjus keliems metams po sandėrio: „Mes neturime nei galimybių, nei žmonių, nei laiko tikrinti, ar įmonė veikia sąžiningai. Maža to, mes esame baudžiami už ne savo padarytas klaidas“.
Šios ir kitos verslo išsakytos pastabos bus perduotos mokesčių politiką formuojantiems pareigūnams.
Tarybos posėdyje taip pat apsvarstyti kiti klausimai. Raimonda Valutienė paskirta atstovauti darbdaviams į darbo ginčų komisiją prie Valstybinės darbo inspekcijos. Priimtas sprendimas dėl nominacijų ir apdovanojimų metinio verslininkų pagerbimo vakaro gruodžio 9-ąją metu. Priimti nauji nariai: VšĮ „Reinda“ (socialinis darbas su pagyvenusiais ir neįgaliaisiais, jų priežiūra), UAB „Fototende“ (interjerinių tekstilinių gaminių gamyba ir didmeninė prekyba), E. Galkauskienės įmonė „Eustilija“ (didmeninis drabužių siuvimas ir pardavimas), UAB „Aukščiausia pavara“ ( automatinių pavarų dėžių, variklių, šildymo sistemų, duslintuvų remontas, servisas), UAB „IT akademija“ (švietimo, kvalifikacijos kėlimo, neformalaus ugdymo, mokymų ir konsultacijų paslaugos. Renginių organizavimo paslaugos), MB „NT Akademija“ (nekilnojamojo turto operacijos).