• Naujienos
 • Sūduvos buhalterės – apie Kūčių tradicijas

  Sūduvos buhalterės - apie Kūčių tradicijas

  Sūduvos buhalterių klubo narės artėjant pačiai gražiausiai metų šventei paskutiniam šių metų susibūrimui pasirinko temą „Ar mokame laukti šventų Kalėdų“.

  Irma Maurienė, UAB „Neda“ administratorė-buhalterė, Vilkaviškio šiaurietiško ėjimo klubo pirmininkė, aktyvi miesto renginių organizatorė, mokė, kaip iškepti ir sukurti pasakų namelį, originaliai papuošti savo rankų darbu iškeptais meduoliukais eglutės šakelę.

  Apie Kūčių tradicijas ir papročius pasakojo Gižų bendruomenės narė Onutė Maksvytienė ir Žana Buragienė. Onutė priminė, kad prie Kūčių stalo paprastai renkamasi patekėjus Vakarinei žvaigždei. Pagal seną tradiciją prie bendros Kūčių vakarienės stalo būtinai susėsdavo visi šeimos nariai, tikėdami, kad tai padės sustiprinti šeimos santarvę. Ilgą laiką tikėta, kad Kūčių vakariene pavaišintas svetimas žmogus irgi neša namams laimę.Kūčių vakarienę pradėdavo (ir dabar pradeda) laužydami kalėdaitį (plotkelę), t.y. iš kvietinių miltų bei vandens tyrelės specialioje formoje iškeptą ir bažnyčioje pašventintą paplotėlį. Tai šeimos santarvės, duonos simbolis. Pagal kalėdaičio gabalėlio dydį, raštą sprendžia apie kitus metus: kuriam atlaužta didesnis gabalėlis, tas bus dalingesnis, kam kryžius – vargas ir pan. Per Kūčių vakarienę būtina paragauti visų patiekalų, kad ateinantieji metai būtų sotūs ir turtingi. Žmonės tikėjo, kad Kūčių – Kalėdų naktį gyvuliai kalba žmogaus balsu, kad vidurnaktį vanduo šuliniuose vienam akimirksniui virsta vynu. Visi papročiai ir apeigos per šventes turi gilią prasmę – jie sutelkia žmogų ateinančio laikotarpio darbams.

  Pabūkime vieni su kitais, būkime jautresni ir atlaidesni, mylėkime savo šeimos narius, pasakykime gerą žodį kaimynui, nusišypsokime praeiviui – tokiais žodžiais klubo narės baigė susitikimą ir palinkėjo saugoti tradicijas.

Skip to content