• Naujienos
  • Mokiniams apie pinigus

    Mokiniams apie pinigus

    Kovo 10–17 d. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, buvo minima Vaikų finansinio švietimo savaitė.

    „Su vaikais apie pinigus reikia kalbėti nuo mažų dienų, kad paaugę jie turėtų daugiau gebėjimų išmintingai tvarkyti finansus, – sako Vilius Šapoka, Lietuvos banko Priežiūros tarnybos finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius. – Pernai surengėme Vaikų finansinio švietimo dieną, o šiemet ši mūsų ir partnerių iniciatyva išsiplėtė – pailgėjo jos trukmė, padaugėjo projekte dalyvaujančių organizacijų, įtraukta įvairesnių temų.“

    Šiais metais Vaikų finansinio švietimo savaitėje dalyvavo ir KPPAR Finansininkų klubas.

    Savo žiniomis su moksleiviais dalijosi klubo vadovė UAB „Aurita“ direktorė Vaida Butkuvienė, klubo narės Jurgita Stankevičienė ir Rasa Norvaišienė. Paskaitas moksleiviams klubietės skaitė Simono Daukanto mokykloje ir Garliavos J. Lukšos gimnazijoje.

    J. Stankevičienė 1-2 klasių moksleiviams pateikė temą „Kaip taupyti pinigus“. Kas yra pinigai, kam jie reikalingi ir kaip reikia taupyti? Ar išleisti pinigus tuojau pat, ar taupyti ir kažką pirkti ateityje? Tokie klausimai domino mokinius. Paklausus, kam vaikai taupo pinigus, atsakymai buvo gana spalvingi ir netikėti: planšetei, mamai dovanai arba lėlei „monstrei“.

    Gana išradingaivaikai atsakė į klausimą „Ar pinigai baigiasi?“ – kišenėje baigiasi, o šiaip niekada nesibaigia.

    R. Norvaišienė 12 klasių moksleiviams pateikė temą „Finansai – pinigų valdymo menas: kur dėti pinigus“. „Norint finansiškai būti nepriklausomam, reikia daug dirbti arba investuoti. Investicijos – tai pinigų „įdarbinimas“, – sakė R. Norvaišienė.

    Klubo vadovės V. Butkuvienės paskaitos tema – „Ką verslas mano apie mokestinę aplinką Lietuvoje“.

    Mokiniams (10 kl.) buvo užduotas klausimas – su kuo asocijuojasi sąvokos „verslas/finansai/mokesčiai“. Jaunuolių atsakymas buvo vienbalsis – su pinigais.

    Paskaitos metu buvo pristatyta, kas yra verslas, finansų valdymas, mokesčiai. Informuota, kad mokesčiai yra pagrindinis valstybės pajamų formavimo šaltinis. Lietuvoje šiuo metu mokami 24 mokesčiai. Lietuva pagal mokesčių naštą yra 57 vietoje pasaulyje. Moksleiviams pristatyti jau aktualūs jiems mokesčiai: gyventojų pajamų mokestis, privalomojo sveikatos draudimo mokestis, „Sodros“ mokesčiai, nekilnojamojo turto mokestis. Taip pat mokiniai buvo supažindinti su darbo santykių apmokestinimo ypatumais.

    Vaikų finansinio švietimo savaitė Lietuvoje minima Lietuvos bankui prisijungus prie Tarptautinės vaikų ir jaunimo finansų organizacijos. Organizacija propaguoja jaunimo finansinio raštingumo didinimo idėjas ir siekia, kad baigę vidurinę mokyklą vaikai mokėtų tvarkyti savo finansus ir žinotų, kaip išmintingai elgtis su pinigais. Šiuo metu judėjimas vienija daugiau kaip 1 000 organizacijų iš įvairių šalių.


Skip to content