• Naujienos
  • Lietuvos Verslo tarybos pareiškimas: Darbo kodeksas nesupriešina darbdavių ir darbuotojų

    Verslo taryba, vienijanti kelias verslo ir darbdavių organizacijas – Lietuvos pramonininkų konfederaciją, „Investuotojų forumą“, Lietuvos darbdavių konfederaciją, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociaciją, išplatino pareiškimą, kuriame išdėstė savo požiūrį dėl Darbo kodekso. Pareiškime teigiama, kad naujasis, Seime priimtas Darbo kodeksas negina vien tik darbdavių pusės, ir neskriaudžia darbuotojų, jis užtikrins perėjimą prie lankstesnio ir saugesnio tiek verslo, tiek ir darbuotojų poreikius atitinkančio darbo santykių reguliavimo.

    „Verslo tarybos nuomone, Lietuvai reikalingas naujasis DK, kuris sudarytų sąlygas pereiti prie lankstesnio ir saugesnio, verslo ir darbuotojų poreikius atitinkančio bei šalies konkurencingumą stiprinančio darbo santykių reguliavimo nuo 2017 m. sausio 1 d. Turime pripažinti, kad naujas DK netaps panacėja nuo visų problemų, nesukurs rojaus nei darbdaviui, nei darbuotojui, po jo priėmimo kitą dieną neatsiras dešimtys darbo vietų, o įmonių pelningumas nešoktels į kosmines aukštumas. Bet atsakingas apsisprendimas ir šio Kodekso priėmimas bus žingsnis, liudijantis, kad mūsų valstybė yra brandi ir atvira, pasirengusi priimti atsakingus ir toliaregiškus sprendimus, formuojančius tvarią valstybės ateitį“, – rašoma pareiškime.

    Jame pabrėžiama, kad DK nesupriešina darbuotojus ir darbdavius: „Dabar bandoma šias socialines grupes supriešinti, skelbiant kad šis Kodeksas yra verslo lobizmo rezultatas, atstovauja ir gina vienos ar kitos pusės interesus. Skelbdami, kad DK yra ginamas, kovojant už verslo geresnę ateitį, kažkodėl pamirštame paminėti, kad jau eilę metų tiek Europos Komisija, tiek Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), kurios nare Lietuva siekia tapti, labai aiškiai įvardina – Lietuvai reikalingas darbo santykių lankstumas, būtina didinti konkurencingumą ir produktyvumą.“

    „Lietuvai reikalingas pažangesnis ir lankstesnis DK ne tam, kad darbdaviai sau susikurtų geresnes darbo sąlygas, bet tam, kad daugiau žmonių turėtų pažangesnes sąlygas pradėti savo verslą ir tokiu būdu kurtų darbo vietas, kad žmonės, turintys idėjų, nebijotų jas realizuoti ir tokiu būdu prisidėtų prie mūsų ekonomikos stiprinimo“, – rašoma Verslo tarybos pareiškime.

    Jame priduriama, kad pažangesnis darbo santykių reguliavimas „yra vienas iš būdų skatinti emigrantų sugrįžimą į Lietuvą, nes ir jiems čia būtų sukurtos geresnės sąlygos savo verslo kūrimui ir idėjų realizavimui“.

    Verslo organizacijos atkreipia dėmesį, kad DK priėmimas neturi tapti „priešrinkiminės karštinės ir bandymų susikrauti politinį kapitalą įkaitu“.

    „Reikalingas politinis brandumas ir valstybinis požiūris bei atsakingumas, realiai vertinant situaciją ir pripažįstant, kad dauguma Kodekso nuostatų yra reikalingos ir turi būti kaip galima greičiau įgyvendintos, nes senasis Kodeksas stabdo valstybės pažangą“, – rašoma pareiškime.

    Pasak Verslo tarybos, šiuo metu būtina „galvoti ne apie vienadienius laimėjimus, politinius reitingus ir kapitalą“. „Turime prisiimti atsakomybę už tokius politinius sprendimus, kurie užtikrintų tvarią valstybės plėtrą, didintų šalies konkurencingumą ir skatintų ekonomikos augimą“, – rašoma pareiškime.

    Seimas kitą savaitę neeilinėje sesijoje apsispręs, ar pritarti prezidentės veto 22-iem naujojo DK nuostatoms. Valstybės vadovė, akcentuodama būtinybę „socialiai labiau apsaugoti darbuotojų interesus“, pasiūlė koreguoti dalį DK nuostatų, susijusių su darbo sutarčių reglamentavimu, išeitinėmis kompensacijomis ir įspėjimu apie atleidimą iš darbo.

Skip to content