Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Jonavos filialas gegužės 14-20 d. organizavo verslo vizitą Kinijoje, kurio metu buvo siekiama ištirti rinką, susirasti potencialių partnerių ir pabandyti suprasti Kinijos verslo kultūrą.
Vizito metu Jonavos verslininkų grupė buvo lankėsi Shandong (Šandongo) provincijoje Qufu (Čiufu) ir Linyi (Linji) miestuose. Ši provincija unikali tuo, kad yra įsikūrusi Kinijos širdyje, t.y. tarp Pekino ir Šanchajaus didmiesčių ir jungia itin svarbius prekybos kanalus tarp šiaurės ir pietų bei vakarų ir rytų. Regionas garsus ir tuo, kad jame yra visų trijų Kinijos religijų šaknys, Qufu mieste gimė Konfucijus ir jis yra konfucianizmo ištakų lopšys, tame regione atsirado ir išsivystė taoizmo religija, Jinan‘io miestas buvo budizmo lopšys.
Strateginė vieta ir stiprus kultūrinis postūmis sudarė sąlygas regionui augti. Šiuo metu ši provincija yra viena didžiausių Kinijoje, joje gyvena beveik 100 mln. gyventojų, o didžiausiame Linyi mieste – 12 mln.
Vizito Qufu mieste metu delegacija susitiko su miesto valdžios atstovais, aplankė keletą įmonių, dirbančių baldų gamybos srityje, bendravo su regione veikiančiais teisininkais ir aplankė Konfucijaus muziejų imperatoriaus vasaros rezidencijoje. Nors šis miestas yra nedidelis palyginti su kitais provincijoje, tačiau jis Kinijoje yra gerai žinomas dėl to, kad čia gimė Konfucijus, o tai leidžia miestui pritraukti labai didelius vidinių turistų srautus. Per dieną pagrindines istorines vietas aplanko dešimtys tūkstančių lankytojų, nepaisant to, mieste vyrauja tvarka ir švara. Susitikime su miesto valdžios atstovais Edmundas Mulokas, UAB „Jonavos paslaugos“ direktorius, domėjosi, kaip to pavyksta pasiekti. Atsakymas buvo gana lakoniškas – aiški ir paprasta tvarka, gerai išvystyta infrastruktūra ir prevencija.
Kauno PPA rūmų Jonavos filialo tarybos pirmininkas, UAB „Baldai Jums“ generalinis direktorius Alfonsas Meškauskas pasiūlė Qufu miesto valdžios atstovams apsvarstyti klausimą dėl Qufu ir Jonavos kaip susigiminiavusių miestų statuso įteisinimo. Jiems ši idėja patiko, tad Jonavos savivaldybės meras jau rengia konkretų pasiūlymą.
Linyi miestas įspūdingas ne tik savo dydžiu, bet ir modernumu. Tai kelia dar didesnį įspūdį žinant, kad visas miesto veidas buvo suformuotas per paskutinįjį dešimtmetį ir vietoje dviaukščių namų miesto pastatytas metropolis. Linyi žymus dar ir tuo, kad jame nuo seno įsikūrę daugybė prekeivių. Todėl nenuostabu, kad jame veikia daug prekybos miestelių, organizuojamos parodos. Į vieną didžiausių regione parodų, skirtų subkontraktoriams iš viso pasaulio, miesto valdžia kviečia dalyvauti ir Lietuvos įmones.
Linyi mieste delegaciją priėmė ir vėliau lydėjo miesto tarptautinių ryšių skyriaus direktoriaus padėjėja, o vėliau prisijungė ir pats vadovas. Valdžios palaikymas leido delegacijai iš Lietuvos aplankyti ir pamatyti net ir tai, kas turbūt ne kiekvienam svečiui pavyksta.
Aplankytos itin modernios baldų gamybos įmonės, baldų įmonių tyrimų laboratorijos, laisvoji ekonominė zona, prekybos miestelius valdanti įmonė ir keletas jos padalinių.
Prekybos miesteliai veikia panašiu principu kaip Kauno „Urmas“, tik ten jų yra 134 ir kiekvienas iš jų specializuotas. Delegacija aplankė apšvietimo ir baldų detalių miestelius, juose veikia tik tam sektoriui skirti prekeiviai, atstovaujantys gamintojams iš visos Kinijos būtent tose srityse, o prireikus didesnių kiekių kiekvienas jų siūlo tiesioginius gamintojų kontaktus.
Prekybos miestelio administracija papasakojo, kad ji ne tik administruoja prekeivius, bet ir padeda įsikurti bei nuomoja plotą užsienio prekeiviams, pagelbėja išsirinkti produktus stambiems pirkėjams ir padeda sutvarkyti muitinės procedūras. Šalia miesto veikia uostas, kuriuo kroviniai iš karto gali būti gabenami į bet kurią pasaulio šalį.
Shandong provincijoje baldų gamybos sektoriuje iš viso veikia beveik 10 000 įmonių. Šis skaičius Lietuvos mastais atrodo įspūdingas, tačiau įvertinant paties regiono vartojimo poreikius ir eksporto mastus, imi suprasti, kokį potencialą turi Kinija šioje srityje.
Vizito metu buvo aplankytos 7 baldus ir jų komponentus gaminančios įmonės Linyi ir Qufu miestuose. Verslininkai apsilankė gamybos cechuose, susipažino su technologijomis ir išgaunama produkcijos kokybe. Tiesa, gaminamos tik atskiros gaminių detalės dideliais kiekiais Amerikos rinkai. Įmonėse nėra aiškaus gamybos srauto ir pasiekiamas vidutinis kokybės lygis. Atskirose įmonėse gaminami baldai iš plokštės vietinei rinkai. Mediena perkama iš Rusijos.
„Žinant, kad vizitams buvo atrinktos moderniausios įmonės, galima daryti išvadą, kad Lietuvos baldininkai kinus gerokai lenkia visose srityse, išskyrus kainas. Kinijoje gerokai pigiau galima įsigyti baldinės furnitūros, tačiau reikalingi didelės apimties pasikartojantys užsakymai ir išankstinis apmokėjimas“, – pabrėžė A. Meškauskas.
Vyraujanti tendencija visose įmonėse ta, kad jos įsikūrusios moderniuose pastatuose, tačiau gamybos procesuose vyrauja rankų darbas ir serijinė gamyba, atlyginimai kyla dideliais tempais. Susidaro įspūdis, kad įmonių konkurencingumas Kinijoje yra palaikomas tik valstybės subsidijų infrastruktūrai ir logistikai pagalba.
Įvertinant pokyčių tempus, reikia tikėtis, kad netolimoje ateityje bus investuojama į aukštesnės pridėtinės vertės produktų kūrimą ir Kinija nusiplėš pigios produkcijos gamintojų etiketę.