• Naujienos
 • Įamžins Jono Vailokaičio atminimą

  Įamžins Jono Vailokaičio atminimą

  Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai dalyvaus įamžinant Jono Vailokaičio atminimą Šakiuose. Su iniciatyvos autoriais Všį „Sintautų akademija“ bus pasirašytas partnerystės susitarimas, pagal kurį rūmai įgyvendins šį projektą lygiaverčio partnerio teisėmis.

  Pasak Kauno PPA rūmų Šakių atstovybės vadovo Arūno Tarnausko, projektą numatoma užbaigti iki 2018 m. vasario 16 d. , Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio. Jonas Vailokaitis – iš Sintautų valsčiaus kilęs Lietuvos nepriklausomybės akto signataras, finansininkas, visuomenės bei politinis veikėjas.

  1923 m. Jonas ir Juozas Vailokaičiai įsteigė plytų ir čerpių gamybos bendrovę „Palemonas“. 1919 m. J. Vailokaitis kartu su Aleksandru Stulginskiu ir kitais įsteigė Lietuvos ūkio banką. 1921 m. brolių Vailokaičių iniciatyva įsteigta draudimo akcinė bendrovė „Lietuva“. 1925–1940 m. J. Vailokaitis buvo Prekybos, pramonės ir amatų rūmų narys.

  1923 m. broliai Vailokaičiai įsteigė maisto produktų eksporto akcinę bendrovę „Maistas“, padėjo įkurti žemės ūkio kooperatyvų susivienijimą „Lietūkis“, buvo AB „Eksportas ir importas“, AB „Cukrus“ steigėjai ir dalininkai. Broliams priklausė tekstilės importo ir eksporto įmonė „Urmas“. Įsigijo žlungantį brolių Šmitų metalo gaminių fabriką Šančiuose ir jį reorganizavo į AB „Metalas“. Pagal 1938 m. turėtą kapitalą (7,5 mln. Lt) „Metalas“ buvo didžiausia privati įmonė Lietuvoje.

  Juozas ir Jonas Vailokaičiai buvo daugelio gyvenamųjų namų, dvarų bei žemės sklypų savininkai, vadinami turtingiausiais žmonėmis ne tik Kaune, bet ir visoje Lietuvoje. Broliai apie 15 proc. gautojo pelno skirdavo labdarai, studentijai šelpti. Vien tik 1924 m. „Ūkio bankas“ išdalino 150 000 Lt Lietuvos universiteto studentų stipendijoms.

Skip to content