• Naujienos
 • Gabūs vaikai: iššūkiai ir galimybės

  Gabūs vaikai: iššūkiai ir galimybės

  Spalio 22-24 dienomis Kauno technologijos universitete (KTU) vyko trečioji tarptautinė konferencija „Gabūs vaikai: iššūkiai ir galimybės“.

  Konferencijos dalyvius pasveikino KTU rektorius Petras Baršauskas, Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Benjaminas Žemaitis, Seimo narės Vida Marija Čigriejienė bei Orinta Leiputė. M. Rostropovičiaus fondo stipendininkas Stasys Makštutis konferencijos dalyvius pasveikino muzikine programa. KTU Vaižganto gimnazijos direktorės Lydijos Merfeldienės organizuotoje panelinėje diskusijoje dalyvavo Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narys Gintaras Steponavičius.

  Pranešimus konferencijoje pristatė penki kviestiniai pasaulyje pripažinti gabumų tyrinėtojai, talentingų vaikų ugdymo organizavimo specialistai. Tai Iovos (JAV) universiteto Tarptautinio Belin–Blanc gabių vaikų ugdymo centro Mokytojų rengimo departamento direktorė prof. dr. Laurie Croft, apmokiusi tūkstančius mokytojų darbui su itin gabiais vaikais. Daugybe apdovanojimų įvertinta mokslininkė, straipsnių ir knygų autorė, įvairių edukacinių programų ekspertė pristatė tyrimų rezultatus ir pakvietė diskutuoti apie gabių vaikų ugdymo metodus, specialių programų kūrimą ir jų efektyvumą, mokytojų rengimą.

  Pranešimą konferencijoje skaitė psichologijos profesorius dr. Detlef Heinrich Rost, įkūręs ir vadovaujantis Marburgo universiteto Informaciniam centrui gabumų klausimais. D. H. Rost – daugiau kaip 170 straipsnių ir knygų autorius, pedagoginės psichologijos leidinių redaktorius, konsultavęs tūstančius šeimų ir pedagogų, ugdančių itin gabius vaikus. Profesorius pristatė nuo 1986 metų vykstančio itin gabių asmenų longitudinio tyrimo rezultatus. Po pranešimo buvo diskutuojama apie intelekto stabilumą, priklausomybę nuo lyties, mokytojų galimybes atpažinti gabų mokinį, mokymo metodų svarbą ugdymui.

  Tartu universiteto Gabių vaikų ugdymo centro ilgametė direktorė, prof. dr. Viire Sepp, vadovaujanti gabių vaikų ugdymo programoms ir visos šalies olimpiadiniam judėjimui išsamiai pristatė socioedukacinius olimpiadinio judėjimo aspektus.

  Ukrainos Nacionalinės pedagogikos mokslų akademijos Gabių vaikų instituto direktorius, aktyvus ugdymo organizatorius ir tyrinėtojas, nacionalinės mokslo premijos technikos srityje laureatas prof. dr. Volodymyr Kamyshyn pristatė interdisciplininį pranešimą apie naujausius pasiekimus smegenų tyrimuose ir savo vadovaujamo instituto tyrimus.

  Meksikos Yucatano autonomiško universiteto psichologijos profesorius, gabių vaikų ugdymo psichologijos specialistas prof. dr. Pedro Sanchez Escobedo pristatė Meksikos gabių vaikų ir jaunuolių ugdymo patirtį.

  Ypatingo klausytojų dėmesio sulaukė Indijos mokslininkų Devasena N. Desai ir Narayan R. Desai pranešimai apie jų vykdomą išskirtinę edukacinę programą, skirtą gabiems vaikams iš vargingai gyvenančių šeimų.

  Jaunieji mokslininkai iš Liepojos ir Latvijos universitetų pristatė matematikai gabių vaikų ugdymui skirtus pranešimus.

  Fizikos olimpiadinį judėjimą Vokietijoje ir darbą su gabiais vaikais, ruošiant juos fizikos konkursams Saksonijos žemės gabių vaikų mokykloje pristatė Otmar Winkler.

  Renginio iniciatorės KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto dekanės Bronės Narkevičienės teigimu, pagrindinis konferencijos tikslas – glaudinti visų, kuriems rūpi Lietuvos intelektinio potencialo stiprinimas, bendradarbiavimo ryšius tarpusavyje bei su užsienio profesionalais – buvo pasiektas, nes konferencijoje dalyvavo ne tik žymūs užsienio ekspertai, Liepojos, Latvijos, Giotingeno, Kauno technologijos, Vytauto Didžiojo, Lietuvos edukologijos universitetų mokslininkai, bet ir Kauno, Vilniaus, Klaipėdos, Alytaus, Kėdainių, Lazdijų ir daugelio kitų Lietuvos miestų ir miestelių gimnazijų vadovai ir vedantieji mokytojai, Seimo ir verslo atstovai. Ekspertų ir organizacinio komiteto pasitarime buvo aptarta konferencijos eiga, pasiekti rezultatai, numatytos tolesnės bendradarbiavimo galimybės. Susitarta, kad ketvirtoji tarptautinė konferencija „Gabūs vaikai: iššūkiai ir galimybės“ vyks Latvijoje, Liepojos universitete, 2017 metais. Penktąją konferenciją siekiama surengti Estijoje.

  Trečiajį kartą vykusią konferenciją organizavo KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakultetas, Liepojos universitetas, M. Rostropovičiaus paramos ir labdaros fondas „Pagalba Lietuvos vaikams“, Nacionalinės moksleivių akademija bei KTU Vaižganto progimnazija.

Skip to content