• Naujienos
 • Eurokomisaras Algirdas Šemeta diskutavo su rūmų bendruomene

  Eurokomisaras Algirdas Šemeta diskutavo su rūmų bendruomene

  Gegužės 17 d. Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmuose lankėsi Europos Komisijos narys Algirdas Šemeta, atsakingas už mokesčius, muitų sąjungą, statistiką, auditą ir kovą su sukčiavimu. Tai ne pirmas A. Šemetos vizitas – būdamas LR finansų ministru, jis porą kartų yra viešėjęs ir bendravęs su Kauno PPA rūmų verslo bendruomene.

  Pasak eurokomisaro, esant bendrai rinkai, laisvam kapitalo ir darbo jėgos, prekių ir paslaugų judėjimui, vienos šalies sprendimai gali atsiliepti kitoms narėms. Todėl būtina koordinuoti mokesčių politiką visoje ES. Siekiama, kad ES mokesčių sistema būtų supaprastinta, konkurencinga pasaulinėje rinkoje ir palanki verslui.

  Už mokesčius Europos Sąjungoje atsakingas eurokomisaras giria Lietuvoje sudarytos darbo grupės siūlymus dėl Lietuvos mokesčių sistemos reformos ir vadina juos „racionaliais“. Jis teigė sutinkąs, kad daugiau pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų įvesti nereikia – tos pačios nuomonės dėl pridėtinės vertės mokesčių lengvatų laikosi ir EK.

  UAB „Centrako“ vadovas Audrius Gražėnas teiravosi eurokomisaro, ar ne mažesnis nusikaltimas už mokesčių vengimą yra jų nusikalstamas išleidimas, be jokios atsakomybės. „Jei surinkti mokesčiai bus leidžiami netinkamai, jų niekada neužteks“, – komentavo A. Gražėnas.

  Eurokomisaras teigė, jog vis plačiau svarstoma galimybė įvesti Europos Sąjungos šalyse sankcijas už neteisėtą viešų pinigų naudojimą, kad būtų daugiau atsakomybės už priimamus sprendimus skirstant lėšas. Tačiau kai kurios šalys tam priešinasi. Svarstomas klausimas ir dėl Europos prokuratūros įsteigimo. Ši institucija vykdytų baudžiamąjį persekiojimą dėl ES lėšų iššvaistymo. Tačiau A. Šemeta pabrėžė, jog klausimą, kaip užtikrinti efektyvų ES lėšų panaudojimą, sprendžia kiekviena šalis narė nacionaliniu lygmeniu.

  UAB „Aurita“ direktorė, Kauno prekybos, pramonės bei amatų rūmų Finansininkų klubo vadovė Vaida Butkuvienė kalbėjo apie aktualią mokesčio bazės – mokesčio objekto apskaičiavimo problemą. V. Butkuvienė atkreipė dėmesį ir į tai, kad šalys skirtingai traktuoja pridėtinės vertės mokesčio taikymą.

  „Mano siekis – šalis įtikinti, kad PVM standartizavimas, kuriuo dabar rūpinamės, kartu reiškia ir mokesčio supaprastinimą. Tačiau kad naujovė būtų priimta, tam pritarti turi visos 27 ES šalys. Tai ne taip paprasta pasiekti. PVM yra itin jautrus klausimas, nes jis sudaro didžiąją biudžetų dalį „, – aiškino A. Šemeta.

  UAB „Informatikos ryšių technologijų centras“ vadovas Gintautas Žaliauskas kalbėjo, jog dabartinė PVM mokėjimo tvarka sukuria ir skatina nesąžiningumą. Valstybė neatsiskaito laiku, bet reikalauja, kad negavęs iš jos pinigų verslininkas turi sumokėti negautą PVM.

  Eurokomisaras pažadėjo nuodugniau pasidomėti šia problema Lietuvoje, nes ES yra priimta griežta norma, jog su verslu valstybė turi atsiskaityti per 30 dienų. „Valstybė neturi pirkti darbų ir paslaugų, jei negali už juos atsiskaityti per 30 dienų“, – pabrėžė A. Šemeta.

  Rūmų generalinis direktorius Vytautas Šileikis priminė eurokomisarui jau kelerius metus nesprendžiamą problemą dėl Lietuvos Respublikos įsipareigojimo Europos Komisijai kofinansuoti smulkiojo ir vidutinio verslo paramos programą Enterprise Europe Network. A. Šemeta pažadėjo išnagrinėti šią situaciją ir perduoti dokumentus už tai atsakingam EK pareigūnui.

  Eurokomisaras A. Šemeta pasirašė rūmų svečių knygoje, kurioje padėkojo verslo atstovams už naudingą ir įdomią diskusiją.

Skip to content