Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva atlikta daugiau kaip 1 tūkst. įmonių apklausa parodė, kad verslas vis mažiau pasitiki priežiūros institucijomis. Teigiamai priežiūros institucijų veiklą vertinančiųjų dalis sumažėjo nuo 82 proc. 2020 m. iki 51 proc. 2024 m. Pernai fiksuotas žemiausias priežiūros institucijų veiklos teigiamo vertinimo rodiklis per visą pastarųjų dešimties metų laikotarpį.
Tyrimas parodė ir teigiamų verslo priežiūros tendencijų: auga patikrinimų skaičius iš anksto informavus verslą, vis daugiau naudojami kontroliniai klausimynai planiniuose patikrinimuose, priežiūros institucijos konsultuoja įmones aiškiau ir išsamiau. Visgi, 36 proc. apklaustųjų mano, kad institucijų atliekami patikrinimai daugiau našta verslui nei pagalba. 2023 m. šis skaičius siekė 27 proc.
„Administracinės ir biurokratinės naštos mažinimas, sąlygų įmonėms suvienodinimas bei dialogas su verslu – vieni svarbiausių mūsų prioritetų. Ieškosime geriausių verslui sprendimų, kurie užtikrintų konkurencingumą bei sumažintų jam tenkančią naštą. Šiuo tikslu planuojame imtis konkrečių veiksmų, kad sugrąžintume verslo pasitikėjimą priežiūros įstaigomis“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas.
Atlikto tyrimo duomenimis, priežiūros institucijų atliekamų patikrinimų skaičiaus tendencija išlieka nepakitusi: pernai 30 proc. apklaustųjų teigė, kad jų įmones tikrino priežiūros institucijų inspektoriai. Priežiūros institucijų tikrinimų dažniau sulaukė didelės įmonės (61 proc.) ir daugiau nei 10 metų veiklą vykdantys verslai (34 proc.). Iki metų veikiantys verslai pernai tikrinti 25 proc. – tai didžiausias tokių įmonių patikrinimų skaičius per visą tiriamąjį laikotarpį.
Pastebėta, kad pernai ženkliai ilgėjo verslo veiklos vietoje atliekamų patikrinimų terminai: 71 proc. planinių patikrinimų truko 2-5 val., kai 2023 m. tokios trukmės patikrinimų buvo tik 29 proc. Neplaninių patikrinimų atveju, tokios trukmės patikrinimų skaičius išaugo nuo 23 proc. 2023 m. iki 86 proc. pernai.
Tyrimas parodė ir teigiamas tendencijas: pernai įmonės apie būsimą patikrinimą iš anksto buvo informuojamos 74 proc. atvejų – tai 17 proc. punktais dažniau nei 2023 m. Tai padėjo įmonėms pasiruošti: parengti reikiamus dokumentus, susiplanuoti resursus, darbų apimtis.
Kontrolinių klausimynų dažnesnis naudojimas planiniuose patikrinimuose – taip pat viena iš pozityvių tendencijų: pernai jis siekė 90 proc. Vis dėlto iki 52 proc. sumažėjo kontrolinių klausimynų naudojimas neplaniniuose patikrinimuose. Pernai daugiau verslų naudojo kontrolinius klausimynus ruošiantis patikrinimui – 43 proc. Tai 7 proc. punktais daugiau atvejų, lyginant su 2023 m.
Gerėjo ir konsultacijų kokybė: pernai net 82 proc. įmonių gavo aiškius ir išsamius atsakymus į savo klausimus, 92 proc. atvejų konsultacijos buvo teisingos, neklaidinančios. Augo (nuo 44 proc. 2022 m. iki 57 proc.- 2024 m.) verslo naujokų, besikreipiančių dėl konsultacijos skaičius.
Tyrimas atskleidė, kad ypač svarbu dar daugiau dėmesio skirti „verslo naujokų“ švietimui, metodinės pagalbos teikimui, tikslinėms konsultacijoms. Aktualiu išlieka telefonu teikiamų konsultacijų prieinamumo didinimas ir kokybės gerinimas.
Su apklausos ataskaita galite susipažinti čia.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos informacija