Algirdas Šemeta, Europos Komisijos narys, atsakingas už mokesčius ir muitų sąjungą, auditą ir kovą su sukčiavimu.
Pasirodžius įvairiems svarstymams ir vertinimams dėl pelno mokesčio, noriu paneigti sklandančius mitus ir atkreipti dėmesį į svarbius faktus, kurie viešoje diskusijoje liko nustumti į paraštę.
Pirmiausiai apie sklandančius mitus ir „džinus“.
Mano pateiktas Bendros konsoliduotos pelno mokesčio bazės pasiūlymas neišleido jokio džino. Mano ir Europos Komisijos pozicija nepasikeitė: mokesčių tarifai yra kiekvienos šalies reikalas. Pasiūlyme nėra nei vieno žodžio apie tarifų suvienodinimą.
Netgi priešingai, bendra konsoliduota pelno mokesčio bazė leidžia atskleisti „uždangą“. Dabar valstybių narių taikomus pelno mokesčių tarifus sunku palyginti, nes jie skaičiuojami pagal skirtingas taisykles. Bendra konsoliduota pelno mokesčio bazė gali parodyti realią situaciją – kurioje šalyje tarifai iš tiesų yra palankiausi investicijoms.
Nesiūlau įdiegti vienos pelno mokesčio bazės visose šalyse. Atvirkščiai. Siūlau verslui pasirinkimą ir alternatyvią sistemą. Įmonės galėtų pasirinkti, pagal kokią sistemą nori skaičiuoti pelno mokesčio bazę. Tie verslininkai, kurie neplanuoja plėstis į kitas ES šalis ar nacionalinės taisyklės jiems atrodo priimtinesnės, galėtų toliau dirbti pagal šalių nustatytas sistemas. Tie, kurie mato ES sistemos naudą – galėtų ja naudotis.
Dar vienas svarbus faktas. Mokesčių srityje sprendimai ES priimami vienbalsiai. Kiekviena šalis turi veto teisę. Bendros konsoliduotos pelno mokesčio bazės klausimu jau prasidėjo diskusijos tarp ekspertų Taryboje ir Lietuva yra aktyvi šių diskusijų dalyvė.
Toliau – apie faktus. Ką aš pasiūliau ir kodėl, mano nuomone, tai naudinga ir reikalinga verslui skaitykite prisegtame dokumente.
A_Semeta_bendra pelno mokescio baze naudinga verslui2012_01_26.doc