• Naujienos
 • Priemonė „NextGenerationEU“. Europos Komisija Lietuvai išmokėjo 289 mln. EUR išankstinio finansavimo

  Europos Komisija Lietuvai išmokėjo 289 mln. EUR išankstinio finansavimo, t. y. 13 proc. pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę šaliai skirtų finansinių asignavimų. Išmokėtas išankstinis finansavimas padės paspartinti Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plane nurodytų esminių investicijų ir reformų priemonių įgyvendinimą.

  Remdamasi Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plane nurodytų investicijų ir reformų įgyvendinimu Komisija vėliau patvirtins tolesnes išmokas. Planuojama, kad per visą plano įgyvendinimo laikotarpį šalis iš viso gaus 2,22 mlrd. EUR dotacijų.

  Lėšos išmokamos po neseniai sėkmingai įvykdytų pirmųjų skolinimosi operacijų pagal programą „NextGenerationEU“. Iki metų pabaigos Komisija ketina surinkti iki 80 mlrd. EUR ilgalaikio finansavimo, kurį papildys trumpalaikiai ES vekseliai, kad būtų galima finansuoti pirmąsias planuojamas išmokas valstybėms narėms pagal priemonę „NextGenerationEU“.

  Įgyvendinant programą „NextGenerationEU“ pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę bus skirta 723,8 mlrd. EUR (dabartinėmis kainomis) investicijoms ir reformoms valstybėse narėse remti. Lietuvos planas yra dalis precedento neturinčio ES atsako, kuriuo siekiama, kad įgyvendinant žaliąją ir skaitmeninę pertvarką bei didinant mūsų visuomenės atsparumą ir sanglaudą po COVID-19 krizės ekonomika taptų stipresnė.

  Pokyčius skatinančių investicijų ir reformų projektų rėmimas

  Pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę Lietuvoje finansuojamos investicijos ir reformos, kurios turėtų daryti didelį transformacinį poveikį Lietuvos ekonomikai ir visuomenei. Štai keli iš šių projektų:

  • Žaliosios pertvarkos užtikrinimas. 242 mln. EUR bus skirta jūroje ir sausumoje esančių vėjo ir saulės jėgainių plėtrai, taip pat viešųjų ir privačiųjų energijos saugyklų kūrimui. 341 mln. EUR bus investuota siekiant palaipsniui atsisakyti taršiausių kelių transporto priemonių ir padidinti atsinaujinančiųjų energijos išteklių dalį transporto sektoriuje.
  • Skaitmeninės pertvarkos rėmimas. 73 mln. EUR bus skirta itin didelio pralaidumo tinklų diegimui, be kita ko, palengvinant 5G diegimą, sujungiant skaitmeninėms technologijoms imlias įmones ir institucijas.
  • Ekonominio ir socialinio atsparumo didinimas. 312 mln. EUR bus investuota siekiant konsoliduoti mokymo ir mokymosi išteklius, gerinti ikimokyklinį, pradinį ir vidurinį ugdymą, profesinį rengimą ir mokymą, taip pat suaugusiųjų mokymąsi.

  Europos Komisijos narių nuomonės

  Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: „Pirmoji išmoka Lietuvai paskatins daug žadančio ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano įgyvendinimą. Priemone „NextGenerationEU“ užtikrinama tvaresnės, labiau skaitmeninės ir atsparesnės Lietuvos ateitis. Plataus užmojo skaitmeninimo planas ir švietimo bei mokslinių tyrimų reformos suteiks postūmį Lietuvos inovacijoms ir konkurencingumui.“

  Už biudžetą ir administravimą atsakingas Komisijos narys Johannesas Hahnas pridūrė: „Džiaugiuosi, kad po trijų labai sėkmingų per pastarąsias kelias savaites įvykdytų obligacijų emisijų pagal priemonę „NextGenerationEU“ ir pirmųjų išmokų kitoms NGEU programoms pasiekėme ir finansavimo pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę išmokėjimo etapą. Intensyvus bendradarbiavimas su Lietuva ir geras pasirengimas Komisijoje leido lėšas išmokėti per rekordiškai trumpą laiką. Tai rodo, kad surinkę išteklius galėsime greitai patenkinti visų valstybių narių išankstinio finansavimo poreikius ir taip suteiksime pirminę paskatą įgyvendinti daugybę žaliųjų ir skaitmeninių projektų, įtrauktų į jų nacionalinius planus.“

  Už ekonomiką atsakingas Komisijos narys Paolo Gentiloni sakė: „Džiaugiuosi šia išankstinio finansavimo išmoka Lietuvai. Šalies ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planas padės sumažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį visoje ekonomikoje, ypač transporto, būsto ir elektros energijos gamybos srityse. Reformos ir investicijos padės užtikrinti veiksmingesnes ir prieinamesnes viešąsias paslaugas. Tai bus naudinga tiek žmonėms, tiek įmonėms.“

  Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje informacija

Skip to content