Šių metų gegužės 12 dieną Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Jonavos filialas, pakvietė savo narius į Pirmosios pagalbos suteikimo mokymus, vykusius Jonavos visuomenės sveikatos biure. Čia susirinko net 16 Jonavos verslo atstovų bei darbuotojų. Pirmoji pagalba – pradinės pagalbos nukentėjusiam suteikimas ligos arba susižalojimo atveju, kurį galime atlikti kiekvienas iš mūsų, net nebūdami medikais.
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Rūta Pugačiauskienė dalijosi patirtimi, mokė renginio dalyvius įvertinti nukentėjusio asmens gyvybines funkcijas bei laiku suteikti jam pirmąją pagalbą.
Gelbstint žmogaus gyvybę, svarbiausios yra pirmosios minutės. Pirmosios pagalbos reikšmė yra didžiulė tolesnei paciento gydymo eigai, nes greitosios pagalbos medikai ne visada suspėja žaibiškai atvykti į nelaimės vietą, todėl nelaimingo atsitikimo baigtis dažnai būna gyvybės ir mirties klausimas, kuris iš esmės priklauso nuo mūsų pačių. Sugaištas laikas gali būti lemiamas nukentėjusio žmogaus gyvybei.
Ištikus staigiai mirčiai, žmogų gaivinti pradedant iš karto (ne vėliau kaip po 4 min.), yra didelė kvėpavimo ir širdies veiklos atkūrimo tikimybė, o kiekviena uždelsta minutė šį šansą ženkliai sumažina, nes po 5-6 min. jau prasideda smegenų pažeidimas. Tad labai svarbios pirmosios 10 minučių, tai vadinamosios atominės ar auksinės minutės.
Pirmoji pagalba, tai paprasti tikslingi veiksmai, naudojant turimas pirmosios pagalbos teikimo priemones ar kitokias priemones bei medžiagas (turimas įvykio vietoje), siekiant išsaugoti nukentėjusiojo gyvybę ar sustabdyti sveikatai žalingus veiksmus. Įvykus nelaimingam atsitikimui dažniausiai šalia yra kolegos, šeimos nariai, mokslo draugai ar šiaip praeiviai, kurie turėdami drąsos, tam tikrų žinių ir įgūdžių tikrai galėtų greičiausiai padėti nukentėjusiam asmeniui.
Mokymų metu dalyviai įgijo tiek teorinių, tiek praktinių įgūdžių. Kaip kritiniu atveju patikrinti žmogaus pulsą, kaip atlikti išorinį širdies masažą, dirbtinį kvėpavimą, kaip naudotis automatiniu išoriniu širdies defibriliatoriumi (AID), kaip stabdyti kraujavimą, tinkamai įtvirtinti sužeistas galūnes, kaip naudotis turniketais ir kuo juos galima pakeisti, kaip elgtis apsinuodijus, įkandus vabzdžiui ar gyvūnui, kuo skiriasi suaugusių, vaikų ir kūdikių gaivinimas – visa tai mokymų dalyviai sužinojo šių mokymų metu.
Žmonės nukenčia ne tik traumų atveju – itin aktualu mokėti suteikti pagalbą netekusiems sąmonės, užspringusiems, ištiktiems šoko, perkaitusiems, ištiktiems saulės smūgio, elektros traumos, pavojingos gyvybei būklės dėl ūmių ligų, apsinuodijimų bei traumų atvejais, gebėti stabdyti kraujavimą, tvarstyti.
Mokymai privertė susimąstyti ar tikrai savo aplinkoje visuomet esame saugūs, ar viską dėl to padarome. Skubėjimas, neatsakingas elgesys vandenyje ar saulėje, darbas su įrankiais, cheminėmis medžiagomis be specialių apsaugos priemonių gali sukelti neatitaisomas pasekmes.
Mokymų dalyviai gavo labai reikalingų žinių bei patarimų, o kad tokių bazinių žinių reikia kiekvienam iš mūsų, po šių mokymų abejonių neliko. Į įgytos žinios suteikia vilties, jog sudėtingose situacijose mokymų dalyviai neliktų tik stebėtojais.
Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Jonavos filialas dėkoja Jonavos visuomenės sveikatos biuro specialistei Rūtai Pugačiauskienei už puikų pristatymą, o mokymų dalyviams už naudingai praleistą laiką kartu.
Jonavos įmonės, įstaigos ar organizacijos, tokius ir dar įvairesnius mokymus gali surengti ir savo darbuotojams, jeigu jų daugiau – Jonavos visuomenės sveikatos biuro specialistai atvyksta į įmones. Šiuo metu čia vykdomas projektas „Visuomenės sveikatos stiprinimas Jonavos rajone“, tad dalį paslaugų įmonės gauna nemokamai, todėl kviečiame naudotis tinkama proga.
KPPAR Jonavos filialo direktorė Dalia Sinkevičienė