• Naujienos
 • Krizei „nulaužti“ skirtame hakatone – idėjų ir sprendimų lavina

  Baigiantis pirmajai šalyje paskelbto visuotinio karantino savaitei, technologijų entuziastai net tris savaitgalio dienas skyrė suvienijančiam, ne tik idėjas, bet ir realius problemų sprendimus generuojančiam renginiui kodiniu pavadinimu „Hack The Crisis“. Žaibiškai suorganizuotas per rekordiškai trumpą laiką jis pritraukė daugiau nei 100 mentorių ir 977 dalyvius, susibūrusius į 50 komandų ir pristačiusių 48 sprendimus, iš kurių geriausieji buvo apdovanoti gausiais rėmėjų prizais pirmadienį, kovo 23 dieną, vykusiuose virtualiuose apdovanojimuose.

  Vienas svarbiausių hakatono organizatorių uždavinių – identifikuoti aktualiausias problemas, o jų sąrašas ilgėjo sulig kiekviena diena: nuo edukacijos, formaliojo ir neformaliojo ugdymo iššūkių, iki pagalbos verslui, karantine užsidariusiems gyventojams ir medicinos sistemai. Todėl po intensyvaus kelių parų darbo komandų pristatyti sprendimai – itin įvairūs ir apimantys platų viešojo ir privataus gyvenimo spektrą.

  Kaip sekti viruso plitimą – ir spausdinti medicininę įrangą

  Nacionalinio visuomenės sveikatos centro suformuluotą užduotį – padėti suvaldyti krūvį, tenkantį jų specialistams, stebintiems visų karantinuojamų asmenų būkles, pasisiūlė išspręsti SherLOCK @home programos autoriai: tai unifikuota platforma, padedanti koordinuoti komunikaciją tarp medicinos personalo, NVSC ir aukštos rizikos grupei priskirtų karantinuojamų asmenų.

  Ne tik specialistams, bet ir piliečiams sekti viruso plitimą realiuoju laiku pasiūlė Tracking Virus Not People – programa, leidžianti matyti vietas, kuriose lankėsi virusu apsikrėtę asmenys, taip padedant kitiems žmonėms įsivertinti savo apsikrėtimo rizikas.

  Vienas iš krizės valdymo įrankių – NRD Cyber Security – padeda sekti visas su virusu susijusias pasaulio naujienas iš įvairių šalių, pateikiant analitines įžvalgas. Tokiu būdu valstybės krizės valdytojai gali identifikuoti potencialias grėsmes – atpažinti ir fiksuoti melagingų naujienų sklaidą, akimirksniu sužinoti apie naujus ligos protrūkius ir jos sklaidos kelius.

  Hakatono dalyviai pasiūlė originalių medicininės bei dezinfekcinės įrangos sprendimų: pavyzdžiui, neinvazinė plaučių ventiliacija su EBRAVI, 3D spausdintuvais pagamintos plaučių ventiliavimo sistemos Under Pressure arba ultravioletinių lempų naudojimas greitai dezinfekcijai su Light The Path, leidžiančiu iki aštuonių kartų greičiau dezinfekuoti didelės užkrėtimo rizikos paviršius ir patalpas (greitosios pagalbos automobilius, autobusus, liftus, etc.).

  Didžiulio dėmesio sulaukė Įvairios medicininės ir psichologinės pagalbos nuotoliniu būdu teikimas. Pavyzdžiui, AOC – trijų pakopų psichologinės pagalbos platforma, kurioje galima rasti įvairiausios informacijos – nuo kvėpavimo pratimų, greitos bendruomenės pagalbos, iki video susitikimų su sertifikuotais profesionalais. Arba padėti gydytojams efektyviai konsultuoti pacientus per atstumą siūlantis DoctorOnline: programėlė, padeda išvengti nebūtino fizinio kontakto ir gauti gydytojo konsultaciją internetu.

  Psichologinės pagalbos programa I am with You – universali platforma, kurioje kiekvienas stresą ar psicho-emocinę įtampą patiriantis žmogus, neišeidamas iš namų ir išlaikydamas visišką anonimiškumą, gali gauti specialistų patarimų.

  Pagalba švietimui ir smulkiajam verslui

  Hakatono metu pasitelkti ir dirbtiniu intelektu grįsti sprendimai, tokie kaip viLTė – visuomeninis išteklius, kuriame dirbtinio intelekto programa atsako į šiuo metu dažniausiai užduodamus aktualius klausimus – nuo informacijos apie virusą, iki kelionių apribojimų, valstybės pagalba verslui ir t. t.

  Ne mažiau išradingi buvo verslui skirtų sprendimų kūrėjai. Didžiulio dėmesio susilaukė Pard.app – erdvė smulkiesiems verslams padėti parduoti savo prekes internetu, prisijungiant prie e-shop platformos, leidžiančios tiek įmonėms, tiek privatiems žmonėms parduoti ar įsigyti prekes neišeinant iš namų. Skaitmenizuokis.lt – portalas, kuriame savanoriai mentoriai asmeniškai padeda kiekvienam, norinčiam išmokti skaitmeninių įgūdžių ar persikvalifikuoti ir gauti darbą tech srityje. Localun.org – platforma, padedanti maitinimo įstaigoms išsaugoti bent minimalias pajamas, padengiančias fiksuotuosius kaštus – vietos bendruomenės gali čia įsigyti dovanų kuponus ar aukoti, taip padėdamos savo mėgstamiems restoranams ir kavinėms išlikti.

  Edukacijai skirtų projektų užduotis formuluoti padėjo Švietimo ir mokslo ministerija. Vienas sukurtų sprendimų – Mokyklanamie, skirtas padėti tūkstančiams vaikų, neturinčių sąlygų – t. y. kompiuterio – mokytis nuotoliniu būdu, paraginant verslus padovanoti nenaudojamus kompiuterius moksleiviams.

  Pagalbos ir savanorystės sprendimai siūlo, kaip užtikrinti efektyvų maisto ir prekių tiekimą vyresnio amžiaus, labiau pažeidžiamoms grupėms: pavyzdžiui, FavourFavour – platforma, leidžianti registruotis žmonėms, siūlantiems pagalbą kitiems – nuo prekių iš parduotuvės parnešimo iki šuns pavedžiojimo.

  Dosnus prizinis fondas

  Tai, kad tokio masto virtualus hakatonas buvo suorganizuotas vos per kelias dienas, nesutrukdė prie renginio prisijungti dešimtims rėmėjų – nuo stambių ir smulkių kompanijų, iki pavienių asmenų, specialistų, entuziastų ir menininkų.

  5 000 Eur prizinį fondą, padalintą penkioms hakatono komandoms, įsteigė verslininkas ir vienas šios idėjos iniciatorių Vladas Lašas.

  3 000 Eur prizą ir mentorystės programą ROCKIT padovanojo „Swedbank“ – projektui parduotuv.es.

  3 000 Eur prizas projektui Under Pressure teko nuo „BaltCap“.

  2 000 Eur prizą dviem projektams skyrė „Sorainen“.

   Į akceleravimo programas atrinktų projektų kūrėjus pakvietė VšĮ „Kaunas IN“ programa „Kauno startuoliai“, „Startup Wise Guys Accelerator“, „Change MakersON“. Komandoms teko dar visas pluoštas kitokių rėmėjų prizų, skirtų paskatinti toliau vystyti sukurtą sprendimą ir palaikyti šiuo metu visuomenei taip reikalingas technologines iniciatyvas.

  „Kaunas IN“ verslo skyriaus informacija.

Skip to content