• Naujienos
  • Kėdainių verslo situacija ir galimybės

    Oficialiame statistikos portale ,,Su COVID–19 susijusi gyventojų ir verslo statistika“ pateikta, kad Kėdainių rajone nukentėjusių verslo subjektų nuo COVID–19 yra 473, kuriose dirba 4 595 darbuotojai.

    Labiausiai nukentėjo verslo subjektai pagal šias veiklos rūšis:

    Mažmeninė  prekyba (20,66 proc. – bendras procentas nuo veikiančių verslo subjektų), išskyrus maisto, automobilių degalų, vaistų ir kt. prekybą – nukentėjo  95 verslo subjektai  (22,40 proc. – nukentėjusių nuo COVID-19), kuriuose dirba 386 darbuotojai (išskirčiau kaip ženkliai nukentėjusius automobilių prekiautojus – 26, kuriuose dirba 103 darbuotojai, taip pat metalo dirbinių gamintojus ir pardavėjus – 17 verslo subjektų, kuriuose dirbo 124 darbuotojai).

    Didmeninė prekyba (24,21 proc. – bendras procentas nuo veikiančių verslo subjektų). Nuo pandemijos poveikio nukentėjo variklinių transporto priemonių ir motociklų didmeninė prekyba – 54 verslo subjektai, kuriuose dirbo 213 darbuotojų bei žemės ūkio mašinų, įrangos ir reikmenų didmeninė prekyba – 13 verslo subjektų (226 darbuotojai).

    Restoranų ir pagaminto valgio veikla bei maitinimo ir gėrimų teikimas (11,26 proc. – bendras procentas nuo veikiančių verslo subjektų) – nukentėjo  64 verslo subjektai, kuriuose dirba 365 darbuotojai.

    Užimtumo tarnybos prie Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, iki š.m. balandžio 28 d. Kėdainių rajone užregistruoti 699 savarankiškai dirbančiųjų prašymai. 115  rajono  darbdavių pateikę prašymus dėl 718 darbuotojų prastovų subsidijų. Iš viso išmokėta suma – beveik 149 tūkst. Eur.

    Ši pandemija daugiau ar mažiau paveikė beveik kiekvieną verslą: vieni jų turėjo laikinai visai stabdyti veiklą ar mažinti paslaugų ar produkcijos gamybos apimtis, kiti galėjo dirbti tik dalinai arba turėjo persiorientuoti dirbti nuotoliniu būdu. Tačiau daugelis valstybės paramos instrumentų dar nepasiekė verslo, tai  nesuteikia verslui optimizmo, nes kaip tik dabar yra sunkiausias laikotarpis. Verslininkai į ateitį žiūri gerokai atsargiau nei anksčiau. Prognozuojama, kad pajamos gali sumažėti 20–40 proc. Dauguma Kėdainių regiono verslininkų neketina teikti naujų paslaugų ar produktų.

    Įsigaliojus Ekonomikos ir inovacijų ministerijos patvirtintiems palengvinimams verslui pasinaudoti finansinėmis priemonėmis, bus sudarytos geresnės sąlygos gauti lengvatines paskolas ir paskolas sąskaitoms apmokėti bei palūkanoms kompensuoti. Taip pat yra plečiamas įmonių, kurios gali pretenduoti į lengvatines paskolas pagal priemonę „Paskolos labiausiai nuo COVID–19 nukentėjusiems verslams“, ratas. Paskolas galės gauti įmonės, kurios dėl COVID–19 protrūkio prarado 30 proc. ir daugiau apyvartos (anksčiau galėjo pretenduoti tik įmonės, kurių apyvarta sumažėjo daugiau nei 60 proc.). Ženkliai padidintas ir lengvatinių paskolų intensyvumas – maksimali paskolos suma vienam subjektui padidėjo net 10 kartų ir sieks iki 1 mln. eurų vietoj buvusių 100 tūkst. eurų. Taip sudaroma galimybė didesniam ūkio subjektų skaičiui gauti paskolas būtiniausioms išlaidoms finansuoti.

    Gerinamos priemonės „Apmokėtinų sąskaitų paskolos“, kuri skirta greitai ir paprastai gauti paskolą, apmokėti verslo įmonių sąskaitoms, išrašytoms iki karantino paskelbimo, sąlygos – maksimali galima gauti paskolos suma didinama  penkis kartus: nuo 100 iki 500 tūkst. eurų. Minimali šio apmokėjimo suma – 500 eurų (anksčiau buvo 1000 eurų). Taip pat atsisakoma minimalios neapmokėtos sąskaitos sumos apribojimo – priemone bus galima pasinaudoti nepriklausomai nuo neapmokėtos sąskaitos sumos. Palengvintos sąlygos palūkanų kompensavimui. Nebegalios apribojimai nekilnojamojo turto ir transporto įmonėms bei anksčiau refinansuotoms paskoloms. Gegužės 4 d. startavo dar viena verslo laukiama priemonė dėl karantino negalintiems vykdyti veiklos  – dalinis nuomos mokesčio kompensavimas.  

    Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai balandžio mėn. pradžioje kreipėsi į Kėdainių rajono savivaldybę prašydami peržiūrėti nekilnojamojo turto ir žemės mokesčių tarifus, savivaldybės įmonėms taikyti lankstesnius mokėjimo terminus verslo subjektams, nukentėjusiems dėl COVID–19 pandemijos.

    Kėdainių rajono savivaldybė stengiasi padėti verslui šiuo sunkiu laikotarpiu – atveria viešąsias erdves kavinėms ir kviečia įmones karantino metu pasinaudoti galimybe ir teikti kavinės paslaugas tokiose vietose kaip Didžiosios Rinkos aikštė ir kitose miesto erdvėse. Kėdainių rajono savivaldybė neims mokesčio už lauko staliukus.

    Kėdainių rajono savivaldybės tarybos posėdyje numatoma svarstyti sprendimo projektą kuriame numatyta, kad patyrę sunkumų verslo subjektai bei įstaigos, kurios nuomojasi patalpas iš savivaldybės ar savivaldybės įstaigų bus atleisti nuo nuomos mokesčio karantino metu. Nors savivaldybės finansinės galimybės yra ribotos, tačiau  savivaldybė numato svarstyti ir kitą pagalbą labiausiai nukentėjusiems verslo subjektams karantino laikotarpiu – atskiru sprendimu atleisti nuo žemės ar nekilnojamojo turto mokesčio. Verslininkai taip pat yra kviečiami naudotis Kėdainių rajono savivaldybės Smulkiojo verslo rėmimo fondo teikiama finansine parama.

Skip to content