• Naujienos
  • Jungtinė Karalystė po BREXIT: ką reikia žinoti?

    Sausio 12 d. vyko Enterprise Europe Network tinklo, veikiančio Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmuose, organizuotas nuotolinis seminaras „Jungtinė Karalystė po BREXIT: ką reikia žinoti?“. Renginys pritraukė bemaž 200 klausytojų – įmonių atstovų, besidominčių atsiradusiomis prekybos permainomis po JK pasitraukimo iš Europos Sąjungos.

    Renginį pradėjo ir bendruomenę pasveikino Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Zigmantas Dargevičius, paminėjęs, kad nepaisant visų permainų dėl BREXIT ir laikinų neaiškumų bei prekybos sunkumų, Jungtinė Karalystė buvo ir lieka viena iš svarbiausių Lietuvos eksporto rinkų.

    Prezidentui antrino komercijos atašė Jungtinėje Karalystėje Mantas Zamžickas, pristatęs klausytojams naują tvarką bei pasikeitimus Lietuvos įmonėms po sausio 1 d. Kaip paminėjo komercijos atašė, JK yra penkta daugiausiai suvartojanti rinka, labai svarbi Lietuvos eksporto partnerė, į kurią daugiau eksportuojame nei importuojame. Pagrindiniai eksportuojami produktai: baldai, trąšos, plastiko gaminiai, mediena ir kt.  Ne mažą dalį sudaro ir paslaugų eksportas.

    Ir nors Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos susitarimas nesuteikia tokių pat sąlygų, kokios buvo taikomos anksčiau, tačiau be jo tikrai būtų daug sudėtingiau – būtų ypač ženkliai išaugę tarifai maisto produktams, tekstilės gaminiams, transporto priemonėms. Gera žinia, kad pagal susitarimą, ES ir JK pagamintoms prekėms dvišalėje prekyboje nebus taikomi muitai ir kvotos (jei patvirtinama ir dokumentais pagrindžiama lengvatinė prekių kilmė). Iki liepos 1 d. yra numatytas pereinamasis laikotarpis ir vežant prekes iš ES galioja lengvatinės sąlygos. Tuo tarpu išvežant prekes iš JK į ES, jau nuo sausio 1 d. griežtai žiūrima dokumentacija ir vykdomos patikros.

    Taip pat ir toliau bus galima dalyvauti JK viešuosiuose pirkimuose (tiesa, juos reguliuos naujas JK viešųjų pirkimų įstatymas ir reikės registruotis naujame viešųjų pirkimų portale Find a Tender). Taip pat svarbu, kad vykdantiems pardavimus (ir e-komercijos) Didžioje Britanijoje reikės užsiregistruoti JK PVM mokėtoju.

    Mantas Zamžickas akcentavo ir tai, kad Jungtinėje Karalystėje nebelieka prekių CE žymėjimo. Nuo 2021 sausio 1 d.  galios nauji žymėjimai – UK CA ir UK NI, kurie galios statybų prekėms, asmens apsaugos prekėms, matavimo, medicinos įrangai, žaislams ir t.t. Tačiau svarbu – ir čia bus taikomas pereinamasis laikotarpis.

    Pasikeitimų bus ir dėl imigracijos sistemos – ji bus taškų pagrindu (norint atvykti, reikės atitikti tam tikrus kriterijus ir „surinkti balus“), taip pat keisis užsienio šalių darbuotojų siuntimo į JK atlikti trumpalaikius darbus tvarka (bus reikalinga T5 viza).

    Šarūnas Avižienis, Muitinės departamento Muitų politikos skyriaus vedėjas, klausytojams pristatė situaciją po BREXIT  ir su muitinės veikla susijusius klausimus.

    Jis akcentavo, kad nuo sausio 1 d. prekyba su JK vyksta panašiai kaip ir su bet kuria kita ne ES šalimi. Esminiai dalykai:

    • Taikomos T1 ir T2 tranzito procedūros;
    • Reikalingi EORI kodai;
    • Prekėms, kurios įvežtos į JK iki pereinamojo laikotarpio pabaigos, gali būti taikomas supaprastintas grąžinimas per 3 metus (jei įrodoma, kad jos nepakito).

    Seminaro klausytojai turėjo daug konkrečių klausimų lektoriams, į juos buvo detaliai atsakyta. Žinoma, dauguma naujų taisyklių ir sąlygų priklauso nuo konkretaus sektoriaus, nuo konkrečių prekių, dar vis sudėtinga įsigilinti, kol nėra praktinių išaiškinimų. Tačiau lektoriai, paskatindami įmones, ragino nebijoti ieškoti atsakymų, klausti ir kreiptis į Muitinės departamentą, komercijos atašė Jungtinėje Karalystėje ar kitas, informaciją dėl prekybos su JK teikiančias, institucijas.

    „Tik tie, kas greičiausiai prisitaikys, ir toliau turės galimybių būti ir dirbti su viena didžiausių rinkų“, – akcentavo komercijos atašė Jungtinėje Karalystėje Mantas Zamžickas.

    Pranešimai:

    JUNGTINĖ KARALYSTĖ. RINKOS APŽVALGA. ES IR JK SUSITARIMAS

    SITUACIJA PO BREXIT: SU MUITINĖS VEIKLA SUSIJĘ KLAUSIMAI

     

Skip to content