Diskusijoje buvo aptariamos trys aktualios temos: Verslo ir savivaldos bendradarbiavimas Jonavos verslo taryboje, naujų SVV ir ūkininkų rėmimo fondo nuostatų pristatymas, bei diskutuota ar socialinė parama yra paskata nedirbti.
Gausiai susirinkę Rūmų nariai diskusijai pakvietė Jonavos rajono savivaldybės administracijos atstovus –administracijos direktorių Valdą Majauską bei Jonavos rajono mero patarėją Aliną Batulevičienę. Diskusijoje taip pat dalyvavo Užimtumo tarnybos prie LR SADM Kauno klientų aptarnavimo departamento Jonavos skyriaus vedėja Nijolė Jeremičiūtė.
Apie bendradarbiavimą tarp verslo ir savivaldos ir darbą rajono verslo taryboje kalbėjo KPPAR Jonavos filialo tarybos pirmininkas Alfonsas Meškauskas bei Jonavos verslo tarybos pirmininkas Tomas Krejaras. Atstovaudama savivaldą, Jonavos rajono mero patarėja Alina Batulevičienė pabrėžė, kad iš darbo verslo Taryboje tikisi lygiavertės, pagarbios partnerystės ir racionalių pasiūlymų.
Renginio metu verslininkams buvo pristatyta nauja Jonavos rajono savivaldybės svetainė, kurioje bus daugiau ir lengviau randamos verslui aktualios informacijos ir aptartas konsultacijų pradedančiam verslui poreikis, o administracijos direktorius Valdas Majauskas atsakė į verslo bendruomenei kilusius klausimus, pasidalino savivaldybės planais dėl infrastruktūros gerinimo.
Vėliau Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų bendruomenės ir Jonavos verslo tarybos narys Kęstutis Macionis pristatė planuojamus SVV ir ūkininkų rėmimo fondo nuostatų pakeitimus. Naujuose fondo nuostatuose iš esmės keisis paramos gavimo tvarka, išplėstas potencialių paramos gavėjų ratas, parama bus siejama su kuriamomis ar išlaikomomis darbo vietomis, maksimali beprocentinės paskolos suma bus padidinta 50 procentų. Kad viskas vyktų taip, kaip suplanuota, prireiks ir didesnių savivaldybės biudžeto lėšų.
Paskutiniame diskusijos etape, Užimtumo tarnybos Jonavos skyriaus vedėja Nijolė Jeremičiūtė pristatė nedarbo situaciją Jonavoje. Nuo metų pradžios nedarbas rajone padidėjo net 5,6 proc. ir siekia 17,10 proc. (Lietuvos vidurkis – 13,7 proc.). 2020 metų rugsėjo 1 dienos duomenimis, Jonavos rajone darbo neturi 4286 asmenys. Ir nors šiai dienai yra užregistruotos 194 laisvos darbo vietos, tačiau norinčių dirbti asmenų įmonės randa sunkiai.
Diskusijos metu tapo aišku, kad bedarbių skaičius didėja ir dėl padidėjusio nedirbančių asmenų rėmimo ir dėl asmenų, galinčių įgyti bedarbio statusą, sąrašo praplėtimo. Šiuo metu Užimtumo tarnyboje bedarbio statusą gali gauti ir studentai, o dėl mokamų darbo paieškos išmokų čia registruojasi anksčiau nedirbę bei darbo neieškoję asmenys, tad toks staigus bedarbių skaičiaus didėjimas nestebina.
Ieškant atsakymo į nuolat tokias diskusijas lydintį klausimą ar socialinė parama yra paskata nedirbti, aiškėja, kad dažnai vis tik taip ir yra. Asmenys iki 29 metų darbą susiranda vidutiniškai per 3 mėnesius, vyresni – per mažiau nei vienerius metus. Tuo tarpu išlieka nemaža dalis „bedarbių profesionalų“. Žinoma, nereikėtų atmesti ir susisiekimo, sveikatos, priklausomybių, šeimyninių aplinkybių ir kitų problemų, neleidžiančių grįžti į darbo rinką.
Diskusijos metu, kalbėta ir apie prastovas dėl Covid-19. Galimybe gauti subsidijas už prastovas pasinaudojo 163 Jonavos rajono įmonės. Už 1217 darbuotojus joms pervesta 1,032 milijonų eurų parama, daliai įmonių šios subsidijos mokamos ir toliau. Jonavos įmonės aktyviai naudojasi ir kita valstybės teikiama parama – pokarantininėmis subsidijomis. Šiai dienai jau išmokėta beveik 1,87 milijonų eurų. Šią paramą jau gauna 329 rajono įmonės už 1569 asmenis ir jų skaičius nuolat auga.
Filialo vardu dėkojame dalyvavusiems verslininkams, Jonavos rajono savivaldybės administracijai, Užimtumo tarnybos Jonavos skyriui.