• Naujienos
 • INVEGOS 2022 m. pirmasis pusmetis: nauji iššūkiai ir beveik 160 mln. Eur investicijų

  Nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA), reaguodama į besitęsiančias pandemijos sukeltas pasekmes bei geopolitinę situaciją, pirmąjį 2022 metų pusmetį ne tik įgyvendino naujas finansines priemones, bet ir papildė esamų priemonių sąlygas, suteikiant galimybę INVEGOS priemonėmis pasinaudoti platesniam ratui verslų. Per pirmąjį 2022 m. pusmetį INVEGA skyrė beveik 160 mln. Eur finansavimą bei parėmė daugiau kaip 2500 Lietuvos verslų, pradėjo įgyvendinti 5naujas priemones ir 5 priemonių sąlygas atnaujino.

  „INVEGA jau per COVID-19 pandemiją įrodė, kaip greitai sugeba reaguoti į besikeičiančią situaciją rinkoje. Ne išimtis ir šiandieninė geopolitinė situacija, prie kurios prisitaikome ir mes, stengdamiesi padėti verslui, nukentėjusiam nuo Rusijos ir Kinijos sukeltų pasekmių. Todėl šį pusmetį, pasitelkdami įgytą patirtį, kaip niekad greičiau reaguojame į iššūkius – tęsdami eksporto į Ukrainą kredito garantavimą sustabdėme eksporto kredito garantijų teikimą už pirkėjus, registruotus Rusijos ir Baltarusijos teritorijose, eksporto garantijų įkainius sumažinome 30-čia procentų, taip pat pradėjome teikti pagalbos garantijas finansuotojams už jų išduodamas paskolas ar lizingo sandorius visų dydžių įmonėms, nukentėjusioms nuo Rusijos karo sukeltos krizės“, – sako INVEGOS generalinis direktorius Kęstutis Motiejūnas.

  Kaip pasakoja K. Motiejūnas, vienu iš svarbiausiu šio pusmečio akcentų yra nacionalinių plėtros įstaigų (NPĮ) konsolidacija INVEGOS pagrindu. INVEGOS vadovas pabrėžia, kad šis sprendimas prisidės prie vieningo ir efektyvaus valstybei svarbių sričių finansavimo bei tvarių investicijų telkimo, o Lietuvos verslai galės kreiptis dėl finansavimo vieno langelio principu bei gauti finansavimą ir pagalbą vienoje vietoje.

  Metų pradžioje, viena iš labiausiai laukiamų priemonių tarp verslo atstovų buvo atnaujinta priemonė „Tiesioginės COVID-19 paskolos“. Kaip teigia INVEGOS vadovas, šios paskolos buvo skirtos sumažinti susidariusią įtampą dėl tebesitęsiančios pandemijos pasekmių ir jaučiamo apyvartinio kapitalo bei lėšų investicijoms trūkumo. Iš viso per šį pusmetį šiomis paskolomis pasinaudojo 100 verslų, kuriems buvo suteikta paskolų už beveik 25 mln. Eur. Taip pat birželio viduryje INVEGA pradėjo teikti tiesiogines paskolas verslams, nukentėjusiems nuo neoficialių Kinijos sankcijų, kuriomis siekiama padėti verslui plėtoti naujas rinkas ir atrasti naujų eksporto krypčių bei importo šaltinių.

  Dar viena naujovė – galimybė žemės ūkio sektoriuje veikiančioms jaunoms (iki 3 metų) įmonėms, kurios vykdo ar planuoja vykdyti inovacinę veiklą, pasinaudoti tiesiogine INVEGOS paskola „Startuok“. Pasak K. Motiejūno, šis pakeitimas atliktas siekiant finansuoti jaunas įmones, kurios rinkai nori pasiūlyti inovatyvius produktus, tačiau susiduria su sunkumais gauti finansavimą. Taip pat, siekiant padėti Ukrainos verslui ir piliečiams, kurie persikėlė į Lietuvą dėl Rusijos pradėto karo ir nori pradėti veiklą Lietuvoje, sudarytos sąlygos gauti trečdaliu mažesnes paskolos „Startuok“ palūkanas. Per šį pusmetį 16 verslų pasinaudojo priemone „Startuok“, jiems buvo suteiktas finansavimas už beveik 6 mln. Eur.

  Pasak INVEGOS vadovo, dar viena labai reikšminga priemonė yra paskolos „Perspektyva“. Šios paskolos yra teikiamos verslams, dar tik kuriantiems inovatyvius produktus, naujas technologijas ir atliekantiems mokslinius, eksperimentinius tyrimus.

  INVEGA ir toliau aktyviai bendradarbiauja su privačiais finansavimo rinkos dalyviais. Vien per pirmąjį 2022 m. pusmetį, 880 verslų gavo daugiau kaip 30 mln. Eur finansavimą pagal INVEGOS finansuojamas priemones „Avietė“, „Alternatyva“, „Atviras kreditų fondas 2”, „Pasidalytos rizikos paskolos“ ir „Verslumo skatinimas 2014-2020“. „Įgyvendindami šias priemones kartu su partneriais – privačiais finansavimo rinkos dalyviais – mes ne tik padidiname finansavimo prieinamumą verslams, bet ir sutelkiame privačių partnerių lėšas bendroms investicijoms“, – sako Kęstutis Motiejūnas.

  Verslai ir šį pusmetį aktyviausiai domėjosi kompensavimo priemonėmis. Kaip ir ankstesniais metais, taip ir šiemet viena iš populiariausių priemonių išliko dalinis palūkanų kompensavimas. Pagal šią priemonę per pirmus du ketvirčius buvo skirta beveik 13 mln. Eur palūkanų kompensacijų 928 verslams. O siekiant padėti turizmo sektoriui atsistoti ant kojų po pandemijos INVEGA kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija pagal dvi laikinas pagalbos priemones 101 turizmo verslo subjektui paskirstė beveik 1,7 mln. Eur.

  INVEGA visą pusmetį ir toliau sėkmingai teikė individualias ir portfelines garantijas už paskolas, lizingo bei eksporto sandorius. Iš viso per šį pusmetį buvo sudarytas 501 sandoris ir suteikta garantijų už beveik 76 mln. Eur.

  Be galimybės verslui gauti finansavimą tradiciniais būdais, INVEGA ir toliau skatino verslą naudotis rizikos kapitalo fondų investicijomis. Per pirmąjį metų pusmetį buvo atliktos daugiau kaip 8 mln. Eur vertės rizikos kapitalo investicijos į 46 įmonės.

  „Kiekvienais metais stebime, kaip keičiasi  Lietuvos visuomenės, politikų ir verslo atstovų požiūris į INVEGĄ. Šiais metais džiaugiamės INVEGOS reputacijos šuoliu – net 11 procentinių punktų, – apie reputacijos indekso tyrimo rezultatus, kuriame INVEGOS reputacija paaugo nuo +19 iki +30 procentinių punktų pasakoja K. Motiejūnas bei dalijasi ateinančio pusmečio darbais. – Tačiau ant laurų neužmigome ir prasidėjus antrajam šių metų pusmečiui toliau į rinką leidžiame svarbias priemones, tobuliname jau turimas. Naujas pusmetis tikrai nenusileidžia pirmajam – esame nacionalinių plėtros įstaigų konsolidacijos proceso įkarštyje, aktyviai stebime verslo aktualijas bei toliau sėkmingai įgyvendiname užsibrėžtus metinius tikslus.“

  Apie INVEGĄ

  UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ – LR Vyriausybės įkurta nacionalinė plėtros įstaiga, skirta padėti Lietuvos verslui gauti reikiamą finansavimą. INVEGA efektyviai įdarbina mokesčių mokėtojų pinigus, kompetentingai vertina riziką ir orientuojasi į visos šalies gerovę kuriančius verslo projektus: jos suteikiamos garantijos padeda išspręsti nepakankamo ar nepatrauklaus finansų įstaigoms užstato problemą, administruojamos ir tiesiogiai teikiamos lengvatinės paskolos, subsidijų bei rizikos kapitalo priemonės palengvina finansavimo gavimą.

   

  INVEGA informacija.

Skip to content