• Naujienos
  • GROŽIO IR SVEIKATOS MĖNUO: Prebiotikai ir probiotikai kosmetikoje

    Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų narys Driu Beauty šį kartą kviečia sužinoti apie prebiotikus ir probiotikus. Aptarsime, kas yra prebiotikai? Kaip juos naudoti? Ir, kas iš tikrųjų yra naudinga jūsų odos mikroflorai?

    Prebiotikai kosmetikoje – kas tai?

    Kol kas daugiausiai informacijos ir tyrimų galima rasti apie prebiotikus ir probiotikus. Prebiotikai – tai maistas gerosios bakterijoms, jie stimuliuoja gerųjų bakterijų dauginimąsį ir gerina odos būklę. Šių medžiagų yra kai kuriuose maisto produktuose. Gausiausias šaltinis – cikorijų (trūkažolės) šaknis, taip pat nemaža koncentracija prebiotinių medžiagų yra artišokuose, kiaulpienėse, česnakuose, žaliuose poruose ir svogūnuose, šparaginėse pupelėse, kviečių selenose, kvietiniuose miltuose, avižose, oboliuose ir bananuose. Kosmetikoje dažniausiai naudojamas inulinas, kuris išgaunamas iš cikorijų šaknies, sudėtyje jo ieškokite pavadinimu Inulin. Taip pat prebiotikams priskiriamas ir augalinės kilmės cukrus (ksilitolis, manitolis, sorbitolis ir kt.). Grožio priemonių gamyboje naudojami ne tik šie cukrūs, pasižymintys drėkiklių savybėmis, bet ir iš jų išgaunami junginiai, vadinami oligosacharidais, medžiagų sąraše jų ieškokite su galūne “-oligosaccharides”. Tiek inulinas, tiek oligosacharidai, patekę ant odos, maitina gerąsias bakterijas taip gerindami odos mikroflorą ir mažindami kenksmingųjų bakterijų poveikį. Jei ieškosite produktų su prebiotikais, rinkitės tuos, kuriuose būtų keli skirtingi prebiotikai, tokios priemonės visada bus veiksmingesnės.

    Kuo skiriasi probiotikai nuo prebiotikų?

    Palyginus neseniai kosmetikos pramonėje pradėti naudoti ir probiotikai. Natūraliai probiotikai, dar kitaip vadinami gerosiomis bakterijomis, gyvena žmogaus odos paviršiuje ir sukuria apsauginį šydą, kuris saugo odą nuo aplinkos poveikio. Kai šių bakterijų balansas tinkamas, oda sugeba pati save saugoti nuo kenksmingų veiksnių, jos nevargina sausumas, paraudimai ir kitos odos problemos. Nemažai probiotinių medžiagų galime rasti kai kuriuose maisto produktuose – jogurtas, kefyras, kopūstai, sojų pupelių subproduktai, kai kurios sūrio rūšys, raugintos daržovės yra gausios gerosiomis bakterijomis. Taip pat jau yra įprastos geriamos kapsulės su probiotikais žarnyno mikroflorai gerinti. Tačiau kuriant kosmetikos produktus naudoti probiotikus nėra taip paprasta. Pirmiausiai dėl to, kad tai yra gyvos kultūros, kurios ir ant odos turėtų patekti gyvos, kad gerintų odos mikroklimatą. Pačios bakterijos taip pat yra pakankamai trapios ir nestabilios, todėl tai yra tikras iššūkis kosmetikos chemikams. Dažniausiai produktų sudėtyje naudojamos ne pačios bakterijos, o fermentuotos medžiagos, filtratai, lizatai, įvairūs ekstraktai, bet jie neturi tokio poveikio kaip gyvos bakterijos. Iš gyvųjų bakterijų populiariausia yra pieno rūgšties bakterija, vadinama Lactobacillus bacteria, bet dažnai naudojama ne ji pati, bet jos fermentai, filtratai ar lizatai. Pavadinimų būtų galima vardinti tikrai daug, tačiau svarbiausiai reiktų tiesiog žinoti, kad jei gamintojas teigia, kad grožio priemonė su probiotikais, tai tikimybė, kad jame yra gyvos gerosios bakterijos yra pakankamai nedidelė, todėl ir produkto poveikis gali būti visai ne toks, kokio būtų galima tikėtis.

    Kurie geriau?

    Kaip visuomet, mano požiūris į naujoves yra pakankamai kritiškas ir skeptiškas, visada ieškau aiškių įrodymų ir patikimų šaltinių. Nors naujausi odos mikrobiomos tyrimai daug žadantys, tačiau medžiagų, įtakojančių odos mikroflorą, tyrimai pakankamai skurdūs ir jiems labai trūksta konkretumo. Su prebiotikais viskas aiškiau, juos naudoti gamyboje nėra sudėtinga. Tačiau dėl probiotikų viskas daug sudėtingiau – gyvos bakterijos negali būti produktuose su konservantais, labai svarbu, kokios gerosios bakterijos bus naudojamos produktui kurti, nes skirtingose kūno vietose bakterijų rūšys ir koncentracija labai skiriasi, visai nėra informacijos, kiek ilgai probiotikas išsilaiko gyvas produkte ir pan. Neatsakytų klausimų dar labai daug, bet tikrai džiugu, kad mokslas taip sparčiai juda pirmyn ir aš net neabejoju, kad visi šie klausimai tikrai bus atsakyti per keletą metų. O kol kas bandykime naujus produktus, vertinkime jų poveikį ir tikėkimės, kad jau labai greitai grožio priemonės tikrai palengvins mūsų kovą su visomis odos problemomis ir ligomis.

     

    Grožio ir sveikatos mėnesio proga „Driu Beauty“ Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų nariams suteikia 30 proc. nuolaidą su Nuolaidos kodu – KPPAR30. Nuolaida galios iki gruodžio 30 d., tad skubėkite švęsti grožio ir sveikatos mėnesį ir pradžiuginti save bei savo artimuosius!

Skip to content