• Naujienos
  • „Erasmus jauniesiems verslininkams“ mainai suteikė pasitikėjimo ir drąsos įgyvendinti verslo idėją

    „Dar būdama mokykloje išgirdau apie Erasmus+ programos galimybes dalyvauti įvairiuose jaunimo mainuose. Ši idėja mane suintrigavo, tačiau nežinojau, kur kreiptis ir nuo ko pradėti. Bėgant laikui sužinojau apie galimybę savanoriauti užsienyje, tačiau informacija taip pat buvo gana ribota, neturėjau draugų ar pažįstamų savo aplinkoje, kurie tai būtų išbandę. Nors ir buvo nedrąsu, nesijaučiau stipri užsienio kalbose, tačiau noras dalyvauti programose buvo didesnis nei baimė. Nusprendžiau sudalyvauti jaunimo mainuose, studijavau su Erasmus+ mainais Vokietijoje, savanoriavau trumpalaikėje ir ilgalaikėje savanorystėje (European Solidarity Corps programa). Iš to kilo idėja, kad ir pati norėčiau įsteigti organizaciją, kuri rengtų panašias veiklas Lietuvoje, padėtų jaunimui tobulėti ne tik čia, Tėvynėje, bet ir užsienyje bei skatintų kultūrų įvairovę kaimo vietovėse. Todėl „Erasmus for Young Entrepreneurs“ programa pasirodė puiki galimybė įgyti žinių bei patirties, norint pradėti asmeninę veiklą“, – taip savo verslo idėjos pradžią ir atrastas galimybes apibūdina dar viena tarptautinės mainų programos dalyvė Lina Mitrikaitė.

    Prieš pradedant dalyvauti programoje, Lina buvo laimingas ir mažai atsakomybių turintis žmogus, kuris neseniai grįžo iš ilgalaikės savanorystės programos Airijoje, kur savanoriavo benamių prieglaudoje, taip pat buvo baigusi reklamos technologijų studijas. Tačiau vis nepaleido mintys ir noras įkurti savo organizaciją ir prisidėti prie Lietuvos jaunimo švietimo. Todėl sužinojusi apie „Erasmus jauniesiems verslininkams“ programą, Lina nusprendė ją išmėginti. „Patikėjau savimi, jog galiu dirbti tai, kas man patinka ir tuo pačiu padėti kitiems tobulėti. Taip pat norėjau įgauti patirties iš organizacijos Švedijoje, kurios veikla ir darbo metodika man jau seniau buvo palikusi didelį įspūdį“.

    Patirties Lina įgijo Švedijoje, ne pelno siekiančioje organizacijoje „Wellbeing LAB“. Ten koordinavo jaunimo mainus ir jaunimo darbuotojų mokymus. Veikla buvo labai įvairi ir reikalaujanti lankstumo, organizuotumo, laiko planavimo, anglų kalbos įgūdžių, finansinio raštingumo, tolerancijos, kantrybės. Mainų metu priimančiojoje organizacijoje mergina turėjo įvairias atsakomybes ir pareigas, tokias kaip: įvairių programų dalyvių konsultavimas, automobilio vairavimas, komandos susirinkimų vedimas, veiklų fasilitavimas, refleksijos vedimas didelėms ir mažoms dalyvių grupėms, įvairių sutarčių sudarymai, dalyvių išlaidų bilietams kompensavimas, konfliktinių situacijų valdymas, reklaminių kampanijų kūrimas, projektų bei projektų ataskaitų rašymas, nuotolinių renginių vedimas, jaunimo darbuotojų apklausos ir dar daug kitos įvairios veiklos.

    „Įgijau žinių, kaip rašyti ir įgyvendinti jaunimo mainų ir jaunimo darbuotojų projektus. Atsakiau į daug klausimų – nuo ko pradėti ir kaip sukurti organizaciją, kaip tvarkytis su finansais ir dokumentais. Taip pat patobulinau ir tai, ko visai nesitikėjau. Išmokau ir kasdienybėje taikau „mindfulness“ praktikas, nugalėjau baimę vairuoti automobilį, pradėjau dar labiau pasitikėti savimi. Taip pat supratau, kad man labai patiktų ir tiktų dirbti darbą lanksčiu grafiku keičiant vietas, šalis ir susitinkant daugybę įvairiausių žmonių iš viso pasaulio“, – sako Lina.

    Mainų metu Lina ne tik sėmėsi naujų žinių, bet ir dalinosi savo sukaupta patirtimi su kitais: „Manau, jog daug prisidėjau prie priimančio verslininko veiklos ir jos gerinimo. Esminės veiklos, kurios pagerino priimančiojo verslininko organizaciją, yra reklaminės kampanijos „mindfulness“ tematika kūrimas ir apklausų bei susitikimų su Švedijos jaunimo darbuotojais rengimas ir išsiaiškinimas, kas jų darbe kelia stresą ir kaip jaunimo darbuotojai norėtų tą stresą sumažinti. Visa ši informacija yra skirta šiuo metu kuriamai aplikacijai, kurioje bus pateikiamos metodikos ir pratimai, padėsiantys įveikti stresą ir pagerinti savijautą“.

    Paklausta, kokie, jos nuomone, yra pagrindiniai dalyvavimo šioje programoje pranašumai būnant jaunuoju verslininku, Lina atsako: „Didžiausi pranašumai yra tai, kad per labai trumpą laiką ir neinvestuojant savo pinigų galima išsiaiškinti ar planuojamas kurti verslas yra tai, ką iš tikrųjų norėtum daryti. Taip pat galima pasitikrinti ar pakankamai turime žinių ir gebėjimų savo verslui pradėti, kur dar reikėtų patobulėti. Prie viso to, projekto metu galima susipažinti su labai daug toje srityje dirbančių žmonių ir praplėsti kontaktų tinklą, susirasti partnerių ir kitų žmonių, kurie padėtų, prisidėtų ar taptų klientais pradedant savo verslą“.

    Pasibaigus 5 mėnesių stažuotei Švedijoje, Lina drąsiai teigia, kad šie mainai suteikė jai daugiau pasitikėjimo ir drąsos pagaliau įgyvendinti savo verslo plano idėją ir paversti ją realybe. Dar dalyvaudama mainų programoje, mergina įkūrė asociaciją „Tavo verslo partneriai“ ir pradėjo realius veiksmus Lietuvoje. Ši patirtis praturtino Linos idėją mažomis, tačiau reikšmingomis detalėmis, tokiomis kaip finansinis raštingumas, suvokimas, kaip vyksta bendradarbiavimas su partneriais, ar kiek žmonių reikėtų komandoje pradedant vykdyti veiklą.

    „Labai rekomenduoju „Erasmus jauniesiems verslininkams“ kiekvienam, kuris norėtų pradėti savo verslą, bet nesiryžta ir nežino nuo ko pradėti. Programa – tai puiki galimybė išsimėginti savo idėją ir realiai patirti, ką reiškia būti verslininku ir dirbti būtent jums norimoje srityje. Aš vadovaujuosi verslininko Ilja Laurs 20 / 80 taisykle, kuri skamba maždaug taip: „prieš pradedant kažką naujo, 20 procentų laiko, kuris skirtas verslo kūrimui, reikėtų investuoti į pasiruošimą ir išsiaiškinimą ar mums verta pradėti verslą ir tik tada pradėti verslą“. Tad patariu kiekvienam pirmiausia išsibandyti save jaunųjų verslininkų programoje ir nuspręsti ar verta imtis verslo kūrimo veiksmų, ar geriau judėti kita kryptimi“.

    Nepraleiskite progos ir galimybių įgyti vertingos patirties bei įgūdžių naudingų Jūsų būsimam ar esamam verslui.

    Kontaktai pasiteiravimui ir išsamesnė informacija:

    El. paštu: greta.simukauskaite@chamber.lt,

    Telefonu: +37061189890

    Daugiau informacijos apie programą, dalyvių sėkmės istorijos:

    https://www.erasmus-entrepreneurs.eu/

Skip to content