• Naujienos
 • Elektros tinklų nepakankamumo ir plėtros klausimai aptarti susitikime su Energetikos viceministre

  Liepos 18 d. Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai pakvietė rūmų narius į susitikimą su Energetikos viceministre Daiva Garbaliauskaite, Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos ir „Energijos skirstymo operatoriaus“ atstovais.

  Susitikime dalyvavo: Lina Sveklaitė, Energetikos ministerijos Tvarios energetikos politikos grupės vadovė, Kristina Engelgardt-Tkačuk, VERT Vartotojų teisių gynimo ir informavimo skyriaus vedėja Ignas Kazakevičius, VERT Dujų ir elektros departamento Didmeninės rinkos  sk. vedėjas Justina Malakauskaitė, VERT atsinaujinančios energetikos ir elektros mažmeninės rinkos skyriaus patarėja, Ramunė Malinauskienė, ESO Verslo klientų skyriaus vadovė, Vidas Gradeckas, ESO Atsinaujinančių išteklių plėtros komandos vadovas.

  Apskritojo stalo diskusija  sulaukė didelio susidomėjimo, joje dalyvavo 55 dalyviai iš skirtingų įmonių, moderavo Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų viceprezidentas Vydas Damalakas.

  Diskusijoje aptarėme:  

  • Dar kartą buvo akcentuotas klausimas dėl įmonių komunikacijos su UAB „Electrum Lietuva“ dėl palankesnių fiksuotų dujų ir elektros kainų.
  • elektros tinklų nepakankamumo, plėtros  (pralaidumo, galios, gaminantiems vartotojams išduodamų sąlygų, pastočių renovacijos klausimų, įkainių, planuojamų pakeitimų nuo rudens ir kt.),
  • alternatyvios energetikos plėtros galimybes verslui,
  • efektyvesnio bendradarbiavimo su ESO klausimus.

   

  Įmonės kėlė klausimus dėl:

  • Elektros tinklo nepakankamumo ir neišduodamų sąlygų (ar išduodamų su nuliniu atidavimu į tinklą) gaminantiems vartotojams. Tokiu atveju negali naudotis ES parama saulės elektrinės įsirengimui, nors ji jau gali būti skirta.

  Įmonių prašymai netenkinami vadovaujantis Vyriausybės 2023 m. Vasario 1 d. Nutarimą Nr. 65 ir Pasinaudojimo skirstomaisiais elektros tinklais tvarkos aprašo 72 punktą.

  Trumpa informacija šiuo klausimu: tinko pajėgumų visiems norintiems šiandien neužtenka, gali būti galios perskirstymas, ten, kur leis techninės galimybės, reikia įmonėms stebėti laisvas tinklo galias, rezervacijas, taip pat galima įsirengti kaupiklius.

   

  • Verslo investicijų į infrastruktūrą: tinklo, pastočių renovaciją.
  • Dėl sąmatų už ESO atliekamus darbus sudarymo, jų aiškumo, pasikeitimo atliekant / atlikus darbus.

  Trumpa informacija šiuo klausimu: individualius atvejus reikia analizuoti su įmonėms paskirtais vadybininkais, jei vadybininko nėra bendra tvarka. Esant ginčytiniems klausimams kreiptis į VERT.

  • Dėl įmonių investicijų į infrastruktūrą (tinklą, pastotes). Įmonės investuoja dideles sumas į infrastruktūros plėtrą, šių investicijų atsiperkamumas lėtas įmonėms, taip didinama valstybės turto infrastruktūros balansinė vertė ir akcijų vertė.

  Trumpa informacija šiuo klausimu: diskutuota apie investicijų pasidalijimą tarp ESO, verslo, gyventojų.

  • Dėl pokyčių statinių ekspertizės atlikimo srityje įrengiant saulės elektrinę. Reikėtų šiuo klausimu kreiptis į VERT.
  • Dėl hibridinių parkų plėtros ir leidimų pratęsimo, kai dalis darbų jau padaryta. ESO negali vienašališkai priimti sprendimo, reikalingas įmonės kreipimasis, kiti dokumentai ir sprendžiama atitinkama tvarka.
  • Kiti įmonių individualūs klausimai. Atsakyta į daugelį individualių įmonių klausimų.

   

   Susitikimo metu pateikta prezentacija „Racionalus elektros tinklo pralaidumų išnaudojimas, augant atsinaujinančių išteklių poreikiams“ ESO pristatymas 2023-07-18

  „Apskritojo stalo diskusijos plečia visų mūsų žinojimą apie sistemą ir problematiką, klausimai susiję su strateginiu planavimu, tinklo valdymu ir plėtra, prašome ministerijos, VERT ir ESO į juos įsiklausyti, nes pramonė ir verslas vis daugiau naudoja elektros (elektrifikuojasi), įmonių ir visos ekonomikos plėtrai tai yra ypatingai svarbi dedamoji“ – sakė  Vydas Damalakas.

  Moderatorius padėkojo visoms įmonės už aktyvumą, klausimų kėlimą, viceministrei už dalyvavimą ir įmonių klausimų išklausymą, ESO už pristatymą ir atsakymus į įmonių klausimus (dalis dar bus atsakyta po susitikimo), VERT už įžvalgas dėl  ir atsakymus.

Skip to content