Europos Komisija paskelbė ES startuolių ir veiklą plečiančių įmonių strategiją „Pasirink Europą verslui kurti ir plėtoti“, kuria siekiama, kad Europa taptų patrauklia vieta pasaulinėms technologijų įmonėms steigti ir plėsti. Strategija papildo Europos Komisijos Pirmininkės U. von der Leyen pradėtą platesnę iniciatyvą „Rinkis Europą“. Šioje iniciatyvoje daugiausia dėmesio skirta mokslo komponentui, kuriuo skatinamas vieningas Europos požiūris į talentų pritraukimą ir išlaikymą, taip stiprinant Europos konkurencingumą.
Už klestėjimą ir pramonės strategiją atsakingas vykdomasis EK pirmininkės pavaduotojas Stéphane’as Séjourné sakė: „Europoje įkurtos įmonės turi ir augti Europoje. Pradėję įgyvendinti ES startuolių ir veiklą plečiančių įmonių strategiją, atveriame galimybes augti novatoriškiausioms ir perspektyviausioms Europos įmonėms. Mažiname biurokratiją, sudarome palankesnes galimybes gauti finansavimą, geriname jų gebėjimą vystyti verslą visoje mūsų bendrojoje rinkoje. Kitaip tariant, norime, kad Europa atsidurtų įmonių ir investuotojų pasaulinio inovacijų žemėlapio centre. Europa gali būti priekyje vadovaudamasi savo taisyklėmis ir būti vieta, kurioje klesti inovacijos.“
Startuoliai ir veiklą plečiančios įmonės (angl. scaleups) yra labai svarbios Europos ateičiai, nes jos skatina inovacijas ir tvarų augimą, kuria kokybiškas darbo vietas, pritraukia investicijas ir mažina strateginę priklausomybę. Tačiau, nepaisant tvirto pagrindo, vis dar per daug jų susiduria su sunkumais, kai bando perkelti idėjas iš laboratorijų į rinką arba plėstis ES mastu.
Strategijoje šias problemas siūloma spręsti remiant tokias įmones visą jų gyvavimo ciklą – nuo įkūrimo iki plėtros, brandos ir sėkmingos veiklos Europos Sąjungoje.
Strategijoje nustatyti pagrindiniai startuolių ir veiklą plečiančių įmonių poreikiai ir siūlomi veiksmai penkiose pagrindinėse srityse, nurodomose toliau.
- Inovacijoms palankios aplinkos puoselėjimas. Kaip nurodyta bendrosios rinkos strategijoje, startuoliams ir veiklą plečiančioms įmonėms reikia mažiau fragmentacijos, mažesnės administracinės naštos, paprastesnių ir palankesnių taisyklių visoje bendrojoje rinkoje. Todėl Europos Komisija pasiūlys 28-ąją teisinę sistemą, kuria bus supaprastintos taikomos taisyklės ir sumažinta nesėkmės kaina, sprendžiant svarbiausius su nemokumu, darbo ir mokesčių teisės aspektais susijusius klausimus. Europos verslo dėklė sudarys sąlygas sklandžiai skaitmeninei sąveikai su viešojo administravimo institucijomis visoje Europos Sąjungoje, nes visi ekonominės veiklos vykdytojai turės vienodos formos skaitmeninę tapatybę. Būsimu Europos inovacijų aktu bus toliau remiamos inovacijos skatinant apribotą bandomąją reglamentavimo aplinką.
- Geresnio finansavimo skatinimas. Startuoliams ir veiklą plečiančioms įmonėms reikia geresnio finansavimo, didesnės ir labiau integruotos ES rizikos kapitalo rinkos ir aktyvesnių Europos institucinių investuotojų. Santaupų ir investicijų sąjungos iniciatyva bus itin svarbi siekiant atverti daugiau finansavimo ir investavimo galimybių ES. Siekiant papildyti šią iniciatyvą, strategija siekiama išplėsti ir supaprastinti Europos inovacijų tarybą, įsteigti Europos veiklos plėtros fondą, kuris padėtų panaikinti giliųjų technologijų veiklą plečiančių įmonių finansavimo trūkumą, ir parengti savanorišką Europos investicijų į inovacijas paktą, kuris sutelktų stambius institucinius investuotojus investuoti į ES fondus, rizikos kapitalo fondus ir nebiržines veiklą plečiančias įmones.
- Parama įsitvirtinimui ir plėtrai rinkoje. Startuoliams ir veiklą plečiančioms įmonėms reikia greičiau pereiti iš laboratorijos į rinką. Strategijoje pristatoma iniciatyva „Nuo laboratorijos iki vienaragio“, kuri, be kita ko, apima Europos startuolių ir veiklą plečiančių įmonių centrus, skirtus padėti sujungti universitetų ekosistemas visoje ES. Tai apima licencijavimo, autorinių atlyginimų bei pajamų padalijimo ir akcinio kapitalo dalies akademinėms institucijoms ir jų išradėjams komercializuojant intelektinę nuosavybę ir kuriant atskirtąsias įmones planą, o taip pat gaires dėl valstybės pagalbos taisyklių, susijusių su intelektine nuosavybe.
- Talentingiausių specialistų pritraukimas ir išlaikymas. Siekiant išlaikyti ir pritraukti talentingiausius specialistus, startuoliams ir veiklą plečiančioms įmonėms reikia turėti daugiau galimybių pasitelkti aukštos kvalifikacijos asmenis. Strategijoje pristatoma Mėlynojo kilimo iniciatyva, kurioje daugiausia dėmesio skiriama verslumo ugdymui, su mokesčiais susijusiems darbuotojų akcijų pasirinkimo sandorių aspektams ir tarpvalstybiniam įdarbinimui. Europos Komisija taip pat propaguos Mėlynosios kortelės direktyvą ir skatins valstybes nares įdiegti greitesnes schemas steigėjams, kurie nėra ES piliečiai.
- Galimybių naudotis infrastruktūra, tinklais ir paslaugomis gerinimas. Startuoliams ir veiklą plečiančioms įmonėms reikia turėti galimybę greičiau pasiekti rinką ir greitesnės komercializacijos. Strategijoje siūloma supaprastinti ir suderinti skirtingas startuolių ir veiklą plečiančių įmonių prieigos prie technologijų ir mokslinių tyrimų infrastruktūros ir sutarčių sąlygas, parengiant pramoninių naudotojų prieigos chartiją.
Daugiau informacijos:
ES startuolių ir veiklą plečiančių įmonių strategija
Europos Komisijos tarnybų darbinis dokumentas.
Klausimai ir atsakymai
Informacijos suvestinė
Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje informacija