• Naujienos
  • Diskusijoje su EIMIN pristatytos naujos antro pagalbos paketo priemonės

    Šiandien vyko ekstremalių situacijų valdymo darbo grupės prie LR Ekonomikos ir inovacijų ministerijos posėdis, kuriame labai lauktas pasiūlymas antram subsidijų srautui verslui, nukentėjusiam nuo COVID-19 labiausiai.

    EIMIN siūlymai

    Bendrai dėl karantino reguliavimo. Ministerija remia griežto karantino laisvinimo priemones ir yra pateikusi Vyriausybei pasiūlymus, atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją, leisti veiklą vykdyti slidinėjimo trasų įmonėms, prekybos, kai yra atskiras išėjimas, bei grožio centrams.

    Veikiančios priemonės. Nuo sausio 20 d. galima teikti paraiškas savarankiškoms įmonėms, kurių apyvarta krito daugiau nei 30%, jos pretenduoja gauti 25% 2019 m. sumokėto GPM. Nesavarankiškoms įmonėms parama bus teikiama per artimiausias savaites. Ši priemonės dalis stringa dėl techninių niuansų, kaip vertinti gaunamus įmonių duomenis. Iš viso numatyta  150 mln. tiek savarankiškoms, tiek nesavarankiškoms ir lėšos bus skirstomos tarp šių grupių pagal poreikį. Iš viso gauta 11 tūkst. paraiškų, 7 tūkst. išnagrinėtos VMI ir perduotos LVPA, 1 tūkst. – subsidija jau išmokėta, o apie 2 tūkst. atmesta dėl finansinės atskaitomybės dokumento nebuvimo.

    Išsakytos verslo pastabos veikiančioms priemonėms. Kritikuotas Lietuvos pagalbos verslui fondas (VIVA)  dėl lėto paraiškų nagrinėjimo, siūlomų prastų paskolos sąlygų (palūkanos apie 6 proc.). VIVA generalinis direktorius teigė kreipęsis į EK dėl tam tikrų biurokratinių sąlygų sumažinimo ir laukia pritarimo iš EK.

    Naujos antro pagalbos paketo priemonės (nepatvirtintos). Pabrėžtina, kad numatytos priemonės yra parengtos EIMIN, tačiau nesuderintos su kitomis valstybės institucijomis, todėl kol kas yra tik preliminarios ir negaliojančios. Tačiau jos rodo kryptį, kuria EIMIN vadovybė eina. Atitinkamai nėra aišku, kada šios priemonės oficialiai bus patvirtintos ir startuos.

    1. Subsidijos nuo COVID-19 labiausiai nukentėjusioms įmonėms. Remiamos tik labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės. Netaikoma 250 ir daugiau turinčių darbuotojų išlyga, kuri taikoma pagal pirmą paramos paketą. Priemonė bus įgyvendinama dviem būdais ir patys pareiškėjai turės pasirinkti kokį paraiškos būdą teikti.
      • 1)Priemone galės pasinaudoti MVĮ, kurių apyvarta krito daugiau nei 60%, o išmokama subsidija bus lygi apyvartos nuosmukiui, t. y. įmonės, kurių apyvarta krito 60 proc., galės gauti 60% subsidiją, o kurių krito 99% – 99% subsidiją lygią GPM sumai sumokėtai per 2019 m. ir t. t. Jeigu jūsų apyvarta krito 100%, jūs gausite 100% sumokėtam GPM lygią subsidiją. Vertinama vidutinė mėnesinė smukusi apyvarta 2020-11-01 – 2021-01-31 laikotarpiu.  Suma – 800 tūkst. EK planuoja padidinti dydį iki 1,6 mln. Eur.Jeigu dėl de minimis, ar įsteigimo laiko įmonė negalės pasinaudoti šia priemone, numatoma alternatyva, bet ja naudotis nerekomenduotina, nes procedūra bus ilga ir sudėtinga.
      • 2) Priemone galės pasinaudoti MVĮ, kurių apyvarta krito daugiau nei 60%, o išmokama subsidija bus lygi iki 70% nepadengtų pastoviųjų išlaidų vidutinės įmonėms, labai mažoms ir mažoms – 90%. Max. suma 3 mln. Eur (gali padidėti iki 5-10 mln. EK sprendimu). Tačiau bus lėtai įgyvendinama ir labai daug biurokratijos.
    2. Darbuotojų testavimas.SVV įmonės galės gauti kompensaciją už darbuotojų testavimą. Testavimas turėtų būti atliekamas reguliariai (kartą per savaitę) ir gautos kompensacijos skaičiuosis į de minimis kvotą. Turės būti sudaroma sutartis su privačia sveikatos apsaugos įstaiga, kuri atliks testavimą. Svarstoma, kad kai tik VYRIAUSYBĖJE ar kitokiu oficialiu formatu bus patvirtinta koncepciją (dabar dar nėra), įmonės galės nuo tos koncepcijos patvirtinimo datos rinkti sąskaitas ir patvirtintus priemonę jas pateikti ir gauti kompensaciją už tą laikotarpį. Išmokos dydis priklauso nuo testo tipo. Pradžioje bus siūloma atlikti antikūnų testą (pigesnis), jei asmuo turi antikūnų, tada 2 mėnesius tas darbuotojas nebebūtų testuojamas, o kitiems kas savaitę turės būti atliekami brangesni antigenų testai. Kiekvienam testui bus nustatytos išmokos lubos.
    3. Parama savarankiškai dirbantiems
      • Papildomai prie Užimtumo tarnybos mokamos išmokos savarankiškai dirbantiems, būtų mokama išmoka, jeigu asmens savarankiška veikla įtraukta į apribotų ekonominių veiklų sąrašą ir asmuo negavo kitų pajamų didesnių nei 12 MMA. Kitaip sakant, saugiklis, kad asmens pagrindinė veikla tai turėtų būti. Subsidija lygi 100% GPM sumokėtam 2019 m.
    4. Turgavietės mokesčio kompensacija-2. Identiškai kai buvo pirmos bangos metu.
    5. Kompensavimas kelionių organizatoriams už turistų grąžinimą iš užsienio valstybių po ekstremalios situacijos paskelbimo (atnaujinimas).
      • Apie ją bus atskiras susitikimas su suinteresuotomis pusėmis sausio 31 d.

     

    Diskusijos metu iš verslo atstovų buvo išsakytas lūkestis, kad atsirastų palūkanų kompensavimo schema ir papildoma parama įmonėms, kurių veikla apribota ir jos turi daugiau nei 250 darbuotojų (nėra SVV). Stambesnėms įmonėms svarstoma teikti lengvatines paskolas, kurios kompensuotų apyvartinio kapitalo trūkumą. Ekonomikos ir inovacijų ministrė sutiko, kad apie paskolas stambesnėms įmonėms galima kalbėti ir prie to bus grįžta artimiausiu metu, bet tai šiuo metu nėra prioritetas.

    Daug kritikos sulaukė numatytas 60% apyvartos kritimas labiausiai paveiktoms įmonėms bei panaikinta išlyga dėl įmonių, kurių darbuotojų skaičius viršija 250 asmenų. EIMIN patikino, kad dėl abiejų šių kriterijų kalbėtis galima ir jie nėra iškalti akmenyje, bet nieko konkretaus nepasiūlyta.

     

Skip to content