• Naujienos
 • Atvirų durų diena AB „Lifosa“

  Praėjusią savaitę, Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų nariai vyko į atvirų durų dieną AB „Lifosa“. Šiais metais buvo kviečiamos dalyvauti visos Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų įmonės narės – atkakliai registravosi ir dalyvavo įmonės iš Kauno, Jonavos ir Kėdainių. Rūmų narius svetingai pasitiko ir apie įmonės veiklą bei gaminamas trąšas labai įdomiai papasakojo AB „Lifosa“ bendrovės generalinis direktorius Rimantas Proscevičius. Vėliau rūmų nariai buvo pakviesti į bendrovės muziejų, kur susipažino su įmonės istorija, bei 292 ha plotą užimančia bendrovės schema. Kaip dalyviai juokavo, „Lifosa“ – tai atskiras miestelis su savo infrastruktūra“. Po ekskursijos ir pietų, dalyviai kartu su bendrovės gidu vyko į fosfogipso kalnus, nuo kurių atsiveria vaizdas į bendrovės teritoriją, pramonės rajoną ir Kėdainių miestą. Fotosesijos fosfogipso kalnuose yra populiarios – čia filmuojami muzikiniai vaizdo klipai, filmų scenos, jaunavedžių fotosesijos ir kt. Įmonės vadovybė įspėja, kad derėtų nepamiršti, kad gamyklos teritorijoje yra pavojinga, todėl individualūs vizitai nesuderinti su įmonės vadovybe, griežtai draudžiami.

  Apie bendrovę

  AB „Lifosa“ įsikūrusi Kėdainiuose pirmuosius sieros rūgšties užsakymus pradėjo gaminti 1963 m., kas ir laikoma bendrovės veiklos pradžia. Šiuo metu bendrovė gamina diamonio, monokalcio, monoamonio, karbamido fosfatus, kompleksines mineralines trąšas su mikroelementais ir aliuminio fluoridą. 98 proc. savo gaminamos produkcijos, bendrovė eksportuoja į daugiau, kaip 50 pasaulio šalių.

  Nuo 2014 m. įmonės akcijas valdo bendrovė „EuroChem Group AG“.  AB „Lifosa“ kasmet trečdalį investicijų skiria aplinkos tausojimo projektams. Įdiegti šie kokybės valdymo sertifikatai: ISO 14001, ISO 9001, GMP+B1, ISO 45001. Gamykloje dirba daugiau kaip 1 tūkst. darbuotojų. Į Kėdainių miesto biudžetą, bendrovė kasmet sumoka per 3 mln. eurų.

  Socialiai atsakingi

  Bendrovėje trąšų gamybos metu išskiriama šiluma, per pardavėją AB „Panevėžio energija“, tiekiama Kėdainių miestui. 2013 m. bendrovė įteikė Kėdainių miestui ypatingą dovaną – bendrovės lėšomis pastatytą daugiafunkcinį sporto ir pramogų kompleksą – Kėdainių areną. Įmonė remia įvairias iniciatyvas, steigia prizus, apdovanoja chemijos olimpiadų nugalėtojus ir kt.

  Gamyklos aplinkos apsaugos skyriuje įrengta laboratorija. AB „Lifosa“ turi visą reikiamą metrologiškai patikrintą laboratorinę įrangą ir Aplinkos apsaugos agentūros išduotą leidimą atlikti taršos matavimus bei tyrimus. Jie vykdomi griežtai laikantis agentūros nustatytų metodikų.

  Bendrovė gamybinių nuotekų į aplinką neišleidžia. Jos surenkamos tvenkiniuose, nuskaidrinamos ir uždaru ciklu vėl pakartotinai naudojamos gamyboje.

  Fosfogipso kalnai – iš kur jie?

  Fosforo rūgšties gamybos proceso metu susidaro fosfogipsas – visiškai saugi žmogaus sveikatai ir aplinkai medžiaga, techninis gipsas su itin mažu fosfatų priemaišų kiekiu. Fosfogipsas saugomas modernioje ir saugioje sąvartoje šalia gamyklos. Po sąvarta ir aplink ją įrengtas visiškai vandens nepraleidžiantis apsauginis ekranas iš moreninio molio. Aplink sąvartą įrengtas kanalas, kuriame nuo sąvartos šlaitų surenkamas lietaus vanduo. Jis yra grąžinamas į gamyklą ir pakartotinai panaudojamas.

  Pasaulyje fosfogipsas naudojamas kaip trąša, statybinė medžiaga keliams tiesti ir sandėliavimo aikštelėms įrengti, taip pat pievagrybių auginimui. Vis dėlto, technologijos efektyviam šios žaliavos panaudojimui tebėra vystamos ir tobulinamos. Tad šiuo metu fosfogipsas yra kaupiamas ir gamyklos sąvartoje.

  Fosfogipsas nekelia jokio pavojaus nei žmogui, nei aplinkai. Aplink sąvartą veši augmenija, čia lankosi ir laukiniai gyvūnai. Vis dėlto, fosfogipso sąvarta yra gamyklos teritorijoje, čia nuolat dirba sunkiasvorė technika. Būtent dėl šios priežasties teritorija laikoma uždara.

Skip to content