Ar kyšis vis dar nepatogus žodis? Kur dažniausiai kyla rizika susidurti su korupcija? Ar tai vis dar opi problema? Apie šiuos ir kitus klausimus penktadienį, rugsėjo 16 d., KPPAR Marijampolės filialo organizuotoje konferencijoje „Aš – ne kyšis“ diskutavo Marijampolėje susirinkę įvairių įstaigų atstovai, įmonių vadovai bei darbuotojai.
Konferencijos pradžioje KPPAR Marijampolės filialo vadovė Kristina Grigė aptarė diskusijos temą ir svarbą: „Tema – jautri ir nėra patogi, tačiau ji yra aktuali ne tik įstaigoms, kuriose jaučiama tokia problema, bet taip pat ir mums visiems, kaip piliečiams“. Kad svarbu šia tema kalbėti antrina ir į renginį „Aš – ne kyšis“ susirinkę įvairiems verslo sektoriams priklausiančių įmonių atstovai.
KPPAR dalyvauja kaip partneris projekte Nr. 08.5.1-ESFA-V-423-02-0001 „Įmonių socialinės atsakomybės skatinimas“, finansuojamame Europos socialinio fondo lėšomis. Projektą įgyvendina Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, o ši konferencija yra vienas iš projekto renginių.
Roberta Ažukaitė, projekto koordinatorė, konferencijos dalyviams trumpai jį pristatydama teigė: „Šio projekto tikslas – vykdyti socialiai atsakingus projektus, dalintis patirtimi bei diskutuoti, taip pat stengtis, kad tai pasiektų ne tik konferencijų ar renginių dalyvius, bet ir visuomenę“. Besidomintys socialinės atsakomybės kūrimu, daugiau informacijos gali rasti interneto svetainėje www.sagaplius.lt. Konferencija „Aš – ne kyšis“, pasak R. Ažukaitės, yra vienas svarbiausių projekto renginių.
Konferencijoje pranešimus skaitė įvairių įstaigų atstovai, todėl buvo galima išgirsti, kaip skirtingose įstaigose pasireiškia korupcija bei koks požiūris formuojamas jų darbuotojams. LR Seimo narys ir Antikorupcijos komisijos narys Andrius Vyšniauskas pasidalino, kaip Seimas susiduria su korupcija ir kur kyla didžiausias pavojus. Seimo narys prisiminė keletą pastarąjį dešimtmetį įvykusių atvejų, susijusių su korupcija ir Seimo nariais, taip pat paminėjo, kokiose valstybės valdymo įstaigose dažniausiai pastebimi korupcijos atvejai, kokios korupcijos formos dažniausios. Seimo narys kvietė į diskusiją ir konferencijos dalyvių teiravosi, kas visgi yra pati korumpuočiausia institucija Lietuvoje. Nuomonių buvo įvairių.
Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) atstovavo Vidaus saugumo skyriaus vyriausioji specialistė Loreta Švelginienė taip pat pritarusi, kad konferencijos tema tikrai nėra patogi. L. Švelginienė pristatė, kokius projektus bei planus VMI stengiasi įgyvendinti, kokiais principais vadovaujasi. Nuo 2019 m. VMI vykdoma korupcijos prevencijos programa, o pagal 2022 m. priemonių įgyvendinimo planą bei uždavinius siekiama įtraukti visus darbuotojus. Tam rengiami mokymai, diskusijos apie darbuotojų skatinimą šia tema.
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Antikorupcinio švietimo skyriaus vyriausioji specialistė, specialioji agentė ir patarėja Daina Paštuolienė aptarė korupcijos, kyšio bei dovanos sąvokas ir kuo jie skiriasi, kokiomis formomis korupcija gali pasireikšti. Pasak D. Paštuolienės, tiek gyventojų, tiek įmonių nuomone, dažniausia korupcijos forma yra nepotizmas. Taip pat kalbėta apie tai, kad korupcija tebėra dažniausia sveikatos apsaugos institucijose. Apžvelgta ir tai, kad visuomenė aktyvėja ir vis dažniau praneša apie kyšininkavimo atvejus, pranešimų skaičius yra kur kas padidėjęs. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja Eglė Tamošiūnienė pristatė tendencijas, kad 2021 m. 35 proc. gyventojų teigė, jog SAM priklausančios įstaigos yra vienos korumpuočiausių. Konferencijos dalyviai turėjo galimybę diskutuoti su būtent šios srities atstove ir kartu ieškoti atsakymų, kodėl situacija Lietuvoje nesikeičia. E. Tamošiūnienė kalbėjo apie bendrą situaciją šalyje, apžvelgė vykdomas korupcijos ir kyšininkavimo mažinimo kampanijas bei projektus. Taigi, kaip teigta konferencijos pradžioje, susirinkta diskutuoti nepatogia bei aktualia problema ir įstaigų atstovų pranešimai tai tik patvirtina. Galimybė išgirsti skirtingas nuomones suteikė progą į temą pažvelgti iš skirtingų kampų, o po konferencijos visi galėjo apie tai dar padiskutuoti ir pasidalinti įžvalgomis.
IVETA KEMERZŪNAITĖ
„Suvalkietis“