Kauno miesto savivaldybės didžiojoje salėje Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų iniciatyva kartu su Kauno krašto pramonininkų ir darbdavių asociacija įvyko pirmieji vieši politikų ir verslininkų debatai artėjant rinkimams į savivaldybių tarybas „Rinkimai 2011: keturi žingsniai Kauno pažangai“. Diskusijos buvo tiesiogiai transliuojamos internetu.
Debatuose dalyvavo beveik visų Kauno miesto savivaldybės taryboje atstovaujamų partijų lyderiai, rinkiminių sąrašų pirmieji numeriai: Vydas Gedvilas (Darbo partija), Arvydas Garbaravičius (Lietuvos liberalų ir centro sąjunga), Rimantas Mikaitis (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis), Orinta Leiputė (Lietuvos socialdemokratų partija), Pranas Paškevičius (Naujoji sąjunga (socialliberalai), Andrius Kupčinskas (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai). Partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąrašo lyderė Aušra Ručienė neatvyko į debatus, ją pakeitė teisininkas Vygandas Molis. Diskusiją į kultūros renginį Rotušėje iškeitė partijos „Jaunoji Lietuva“ vadovas Stanislovas Buškevičius.
„Tokio pobūdžio debatai Lietuvoje rengiami pirmą kartą. Nesame patenkinti dabartine situacija, nebenorime, kad mūsų miestas būtų tik donoras kitiems. Tikimės, kad šie debatai leis mažiau tuščiažodžiauti ir daugiau konstruktyviai dirbti. Manau, mes visi norime, kad Kauno vardas asocijuotųsi su gera gyvenimo kokybe, ateinančiu dideliu kapitalu“, – kalbėjo Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas, prof. Mečislovas Rondomanskas.
„Nors Lietuvoje valdžia nėra tarp populiariausių institucijų, po didžiausią pasitikėjimą turinčios Prezidentūros antrąją vietą užima vietos valdžia. Net ketvirtadalis gyventojų pasitiki savivalda, o Seimu – tik 6 proc. Rinkimų dieną piliečiai savo rankose turės sprendimo galią, todėl norėčiau rinkėjams palinkėti protingai apmąstyti, kad kitą rytą netektų apgailestauti, ką išsirinkome. Partijoms prieš rinkimus svarbu atsakyti į tris pagrindinius klausimus: 1) kokią politiką siūlo viena ar kita partija; 2) kaip konkrečiai atskira partija įgyvendins savo užsibrėžtas partijos nuostatas; 3) kokią kompetenciją turi partijos komanda, kad galėtų įgyvendinti skelbiamus tikslus“, – sakė debatų moderatorius, politologas, KTU Politikos ir viešojo administravimo instituto direktorius, prof.Algis Krupavičius.
Visų partijų lyderiai iš anksto gavo vieną bendrą klausimą – kokios partijų pagrindinės nuostatos Kauno ekonominei pažangai. T.y. kokius 3-4 svarbiausius sprendimus partijos įgyvendins per kadenciją, jei bus išrinktos į Kauno m. savivaldybės tarybą. Antrajame debatų etape partijoms buvo pateikta po vieną burtų keliu ištrauktą klausimą apie miesto verslo ir investicinę aplinką, verslo ir savivaldos bendradarbiavimą ir kt.
Trečiojoje debatų dalyje moderatorius prof. A. Krupavičius paprašė pasakyti, kuo kiekvienos partijos komanda ir lyderiai yra pranašesni už kitus.
„Mes esame verslininkai. Emocijų ir demagogijos mums nereikia. O konkrečių minčių, perspektyvių idėjų negirdžiu. Mums reikia konkrečių įsipareigojimų“, – baigiantis debatams pareiškė verslininkas Edmundas Kolevaitis. „Kaip futbolo aikštėje aš rodau geltoną kortelę. Kitą kartą galite sulaukti ir raudonos“, – kritikos politikams negailėjo A. S. Anužis. „Verslininkams pūsti miglą į akis yra sunkiau“, – įsitikinęs prof. M. Rondomanskas.
Pirmuosius debatus moderavęs prof. A. Krupavičius pabrėžė, kad debatai yra viena geriausių, tačiau Lietuvoje dar neprigijusių, iš Antikos laikų atėjusių politinės kampanijos formų, leidžianti palyginti ir įvertinti jos dalyvių programas ir kompetenciją.
„Šiandien mes išgirdome daug raktažodžių – kompetencija, efektyvus valdymas, strategija, bendradarbiavimas su verslu. Tačiau girdėjome mažai žodžių apie garbę, moralę ir atsakomybę už savo pažadus, – sakė Kauno PPA rūmų generalinis direktorius dr. Vytautas Šileikis. – Politika grindžiama konkurencija ir rungtyniavimu, Mes ateiname su bendruomeniškumo idėja, kuri pagrįsta solidarumu, bendradarbiavimu ir susitarimu.“
„Morali politika – tai padorumas, atsakomybė, sąžiningumas, skaidrumas, viešumas ir skaidrios taisyklės. Šiandien akivaizdu, kad verslo atstovams trūko aiškumo, konkretumo, praktiškumo“, – baigdamas debatus apibendrino politologas.