Kauno PPA rūmų Profesinio rengimo skyriaus vyr. specialistė Aušra Giedrienė gegužės 30-birželio 1 d. turėjo unikalią galimybę dalyvauti CEDEFOP mokymosi stažuotėje Briuselyje.
Pagrindinis stažuotės tikslas buvo susipažinti su Belgijos švietimo sistema, ypač daug dėmesio skirta „Competent“ instrumento pristatymui. Taip pat stažuotės dalyviai pristatė savo šalių švietimo sistemas bei užmezgė naudingų kontaktų būsimam bendradarbiavimui projektinėje srityje.
15 dalyvių iš skirtingų ES šalių (Malta, Italija, Suomija, Ispanija, Vengrija, Austrija, Rumunija, Čekija, Lenkija, Vokietija, Turkija, Olandija, Lietuva) 3 dienas mokėsi, diskutavo ir lankėsi Belgijos švietimo sistemos institucijose bei viename didžiausių profesinių praktikų vietų – įžymiajame Belgijos šokolado fabrike „Callebaut“. Maisto pramonės sektorius Belgijoje užima antrą vietą pagal bendrus šalies eksporto rodiklius bei yra didžiausias darbdavys profesinių mokyklų studentams.
Kitaip nei Lietuvoje, socialinių partnerių vaidmuo kuriant profesinio rengimo bei profesijos standartus Belgijoje yra pats svarbiausias. Kompetencijų profiliai (elektroninė kompetencijų aprašymo sistema pavadinta „Competent“) yra skirti ir darbdaviams, ir švietimo įstaigų atstovams. Įmonių personalo skyriai, ieškodami darbuotojų, aktyviai naudojasi šia elektronine sistema. Jos pagalba iš skirtingų kvalifikacijų (kompetencijų) yra „lipdomi“ specifiniai, įmonėms reikalingi pareigybių aprašai. Sukūrus reikalingą profilį sistema automatiškai filtruoja galimų kandidatų, atitinkančių įmonės poreikius, sąrašus (didžioji dalis bedarbių yra suvedami į šią sistemą). Bendras nedarbo lygis Briuselyje siekia 11 proc., suaugusiųjų mokymas pilnai organizuojamas iš darbo biržos krepšelio ir yra visiškai nemokamas, tačiau pastaruoju metu sulaukia labai menko susidomėjimo.
„Vis dėlto, kad ir kokios skirtingos atrodytų kitų šalių patirtys, diskusijų metu supratome, jog išgyvename dėl panašių aktualijų – šiuo metu visos ES šalys kuria nacionalines kvalifikacijos sandaras, akcentuojant jų suderinamumą su Europos kvalifikacijų sandara, sprendžia profesijos standartų kūrimo ir atnaujinimo problemas“, – sako Aušra Giedrienė.