• Naujienos
  • Pensijų reforma: taupyti negalima suvartoti

    Kas ir kokią jums mokės pensiją? Pensijų reformos priežastys, galimybės jums rinktis ir perspektyvos gyventi oriai senatvėje. Apie tai diskutuota Kauno finansininkų klubo inicijuotame susitikime su SODROS, investicinių ir pensijų fonfų atstovais bei ekspertais.

    „Kiek gi reikia norint oriai gyventi senatvėje? Yra kelios taisyklės tai apskaičiuoti: 70-80 proc. buvusių vidutinių pajamų, „25 taisyklė“ (metų išlaidos x25 metų (tiek reikia atsidėti senatvei), „15 proc. taisyklė“ (tiek mėnesio pajamų reikia atsidėti senatvei nuo jaunystės“), – diskusijoje aiškino Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie SADM Komunikacijos skyriaus vadovas Saulius Jarmalis. Jis pabrėžė, kad norint senatvėje gauti 70 proc. buvusių pajamų, tam ir dviejų šaltinių (Sodros pensija plius išmoka iš II pakopos pensijų fondo) nepakaks.

    Pasak S. Jarmalio, pensijų reformos tikslas – didesnė pensija: ženklus valstybės įnašas (vidutiniškai 30 proc.), patogumas gyventojui (pačiam niekuo rūpintis nereikia), griežta investavimo instrumentų priežiūra, atsakomybė už pensijų išmokas iš sukauptos sumos. Šiuo metu vyksta evoliuciniai sistemos, pradėtos kurti 2004 m., pokyčiai – taisomos pastebėtos spragos.

    Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos prezidentas Šarūnas Ruzgys pristatė finansines paskatas kaupiantiems II ir III pakopos fonduose. Kaupdami maksimaliai II pakopos fonduose, daugiausiai išlošia gaunantieji mažas pajamas (valstybės skiriama 1,5 proc. nuo VDU yra santykinai reikšminga suma prie jų mokamų 3 proc.). Per metus paskata sudaro 200 eurų. Kaupiantiems III pakopos pensijų fonduose susidaro 300 eur paskata susigrąžinant gyventojų pajamų mokestį. Š. Ruzgys daug dėmesio skyrė anuitetų skirtumams.

    Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertas Vytautas Mitalas apžvelgė pensijų reformos istoriją, „krizės kuprą“ ir įvairias prielaidas „jeigu“.

    Kauno finansininkų klubo prezidentė Vaida Butkuvienė, apibendrindama auditorijus pateiktus klausimus ir gautus atskaymus, padarė išvadą, kad taupyti besąlygiškai reikia, o kaip tai geriausiai daryti – verčiau tartis su specialistais.

Skip to content