Pasak ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės, EIMIN sistemingai peržiūri Lietuvos gynybos pramonės reguliavimą. Vien per kelerius metus įgyvendintos iniciatyvos sukūrė palankesnes sąlygos šio sektoriaus įmonių veiklai – LEZ nuo šiol gali kurtis gynybos pramonės įmonės, taip pat sukurti finansavimo įrankiai: tiek pradedančiajam verslui, tiek veiklą vykdančioms įmonėms, atveriami įrankiai ir „Invegoje“. Kitas etapas – palengvinti prieigą prie NATO konkursų.
„Dirbame nuosekliai. Mūsų tikslas vienas – Lietuva turi užtikrinti savo gynybos pramonės augimą. Tam šios įmonės turi gauti finansavimą, kurti produktus ir juos parduoti. Patikimumo deklaracijų išdavimo tvarkos pakeitimas yra vienas iš šių žingsnių“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Buvo patikslintas viešųjų subjektų, teikiančių duomenis ir informaciją įgaliotai institucijai, sąrašas. Dabar informaciją apie tarptautines sankcijas pažeidusius juridinius asmenis ir su juridiniu asmeniu susijusius asmenis teiks ne 13 institucijų, bet viena – Informatikos ir ryšių departamentas.
„Šis pokytis pagreitins deklaracijų išdavimą. Taip mes turėsime operatyvesnius procesus, o įmonės sparčiau galės prisijungti prie NATO organizuojamų konkursų“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė Erika Kuročkina.
Priimtas sprendimas atsisakyti perteklinės nuostatos dėl informacijos apie organizuojamus NATO konkursus persiuntimo Inovacijų agentūrai. Inovacijų agentūra įpareigojama skelbti nuorodą Viešųjų pirkimų tarnybos, kuri ir išduoda patikimumo deklaracijas, interneto svetainėje. Taip bus užtikrinama, kad Inovacijų agentūros svetainėje bus skelbiama tik informacija apie aktualius konkursus.
Tvarkos apraše taip pat įtvirtinama prievolė juridiniam asmeniui pateikti duomenis ir informaciją ir apie priežiūros organus, jei tokie juridiniame asmenyje yra įsteigti. Kai juridinio asmens veikloje dalyvauja fiziniai asmenys, kurie yra gimę ne Lietuvoje, reikės nurodyti ir fizinio asmens gimimo datą, kad būtų galima identifikuoti fizinį asmenį kitų valstybių registruose.
Dar šiais metais Seimas pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pateiktam įstatymo projektui dėl Patikimumo deklaracijų išdavimo pagrindų juridiniams asmenims, norintiems dalyvauti NATO konkursuose. Įstatymo projektu siekiama patikslinti patikimumo deklaracijų išdavimo kriterijus, kad jie būtų išdėstyti aiškiai ir nedviprasmiškai, taip pat įtvirtinti privalomas nuostatas dėl asmens duomenų apsaugos.
Lietuvoje šiuo metu veikia beveik šimtas gynybos ir saugumo pramonės įmonių, o bendra jų apyvarta jau priartėjo prie milijardo eurų per metus.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos informacija