Didėjant pasaulio prekybai su Kinija, joje daugėja ir intelektualinės nuosavybės apsaugos pažeidimų, nors Kinija ir yra sukūrusi intelektualinė nuosavybės vystymo ir apsaugos strategiją bei yra priėmusi intelektualinė nuosavybės apsaugos įstatymus. Daug priklauso ir nuo Kinijos prekybos ženklų registravimo procedūros, kur prašymą dėl prekybos ženklo registravimo gali pateikti bet kuri Kinijos įmonė ar pilietis, neturintis jokių ryšių su kompanija gamintoja ir jos produkcija. Taikomas principas: kas pirmas kreipiasi į prekybos ženklų registro biurą, tas ir aptarnaujamas. Tiesa, yra trijų mėnesių terminas per kurį galima apskųsti ir sustabdyti prekybos ženklo registraciją, bet reikia pastoviai sekti prekybos ženklų registro centro informaciją (http://cbcx.saic.gov.cn
). Taip pat ir vėliau galima užginčyti prekybos ženklo registraciją ir kreiptis į teismą, bet tik žinomų kompanijų ženklams. Procesas užtrunka mažiausiai 4-5 metus. Kai kurios kompanijos verčiasi prekybos ženklų registracijos pardavimu. Jos domisi didesnėmis ir potencialiomis kompanijomis įvairiose šalyse, kurios vėliau gali importuoti savo produkciją į Kiniją ir užregistruoja jų prekybos ženklus Kinijoje o vėliau joms atėjus į Kinijos rinką, kreipiasi į vietines institucijas dėl prekybos ženklo naudojimo pažeidimo ir prašo sumokėti kompensaciją bei išsipirkti prekybos ženklo registraciją. Todėl ir užsienio ir vietinės kompanijos, stengiasi apsaugoti savo prekybos ženklus ir vien pernai Kinijoje buvo 840 000 kreipimųsi dėl prekybos ženklų registracijos.
Norint dirbti Kinijos rinkoje pirmiausia patartina užregistruoti savo prekybos ženklus. Tai yra:- susirasti rimtą teisinę kompaniją kuri konsultuotų ir atliktų registravimo procedūras (pridedu sąrašą teisinių kompanijų). Paprastai už vienos prekybos ženklo grupės prekių ar paslaugų registraciją ( iki 10 produktų ar paslaugų) teisininkai ima nuo 4000 iki 7000 litų.
– registruoti ne tik anglišką pavadinimą ( lietuvišką, vokišką), bet ir jo vertimą į kinų kalbą. Daug kas daro tarptautinį prekybinio ženklo apsaugos registracijos pratęsimą Kinijai ir galvoja, kad tai apsaugos jų produktą Kinijoje. Tačiau Kinijoje dažniausiai užsienio produktai pardavinėjami kinišku pavadinimu, tai yra išverčiant užsienietišką pavadinimą į kinų kalbą.
ES Prekybos rūmų įsteigto Intelektualinės nuosavybės apsaugos Kinijoje konsultacijų centro skirto smulkioms ir vidutinėms ES įmonėms kontaktai:Adresas: kambarys C319, Beijing Lufthanza Center; 50 Liangmaqiao Road, Beijing, 100016,. Internetinis puslapis www.china-iprhelpdesk.eu
Kontaktinis tel. +86 10 64620892; el.paštas: enquiries@china-iprhelpdesk.eu
Šio centro tikslas- teikti nemokamas paslaugas intelektualinės nuosavybės apsaugos klausimais ES įmonėms, planuojančioms dirbti ar jau dirbančioms Kinijoje, taip pat planuojančias dalyvauti parodose Kinijoje. Informaciją bei patarimus ( apie patentų, prekybos ženklų registraciją ir kt.) galima rasti internetiniame puslapyje, užklausti el.paštu arba paskambinus. Jie taip pat gali su jumis susitikti, jeigu jūs atvyksite į Pekiną.Priedas:
ParengėLR Komercijos atašė Kinijoje Gvidas Kerušauskas