„Brexit“ be susitarimo reiškia, kad į Jungtinę Karalystę importuojami baldai brangtų iki 5,7 proc., plastikai – iki 6 proc., maisto produktai – iki 12 proc. ir pan. Kad būtų išvengta kainų šoko, JK yra numačiusi 87 proc. importuojamų produktų laikinai, 12 mėnesių, taikyti nulinius muito tarifus. Neaišku, ar būtų taikomas ES rinkos apsaugos mechanizmas, todėl Jungtinėje Karalystėje Lietuvos gaminiams gali tekti žymiai aštriau susidurti su Kinijos gaminių konkurencija.
Neišvengiami reguliaciniai pokyčiai: muitinės procedūros, papildomų dokumentų reikalavimai ir apribojimai (nebegalios JK išduoti sertifikatai). Skaičiuojama, kad dėl papildomų procedūrų įmonių kaštai gali išaugti 10 proc.
52 proc. Lietuvos eksportuojamų paslaugų į JK sudaro transporto paslaugos. Išstojus be susitarimo, prognozuojamas krovinių srautų sutrikdymas. Priimtas laikinas ES reglamentas tik iki metų pabaigos sušvelnintų šias pasekmes. Išskirtinis poveikis numatomas vien ES rinkoje prekiaujančioms įmonėms, jos turės išmokti prekiauti su JK kaip su trečiąja šalimi.
Šiuos pokyčius ir verslui būtinus „namų darbus“ rūmų kartu su Kauno teritorine muitine surengtoje apskritojo stalo diskusijoje „Brexit: scenarijus Lietuvai“ pristatė Užsienio reikalų ministerijos Išorinių ekonominių santykių ir ekonominio saugumo politikos departamento Prekybos politikos skyriaus vedėja Lina Zigmantaitė.
Su muitinės veikla susijusias aktualijas verslininkams aiškino Šarūnas Avižienis, Muitinės departamento Muitų politikos skyriaus vedėjas.
Dar vienas klausimas, nesusijęs su Brexit, bet labai aktualus verslininkams – tai bendrosios garantijos referencinio dydžio nustatymas. Jį pristatė Rimantas Račkauskas, Muitinės departamento Muitų politikos skyriaus patarėjas.
Pranešimai:
2019 03 22 Brexit be susitarimo Šarūnas Avižienis MD