Antradienį Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija (LPPARA) įteikė kasmetinius „Lietuvos eksporto prizo“, „Lietuvos metų verslininkės-vadovės“ ir „Darbo žvaigždės“ apdovanojimus. Daugelį laureatų lėmė investicijos į naujus gamybinius pajėgumus, tvariuosius sprendimus ir aktyvią naujų rinkų paiešką.
Tradiciškai, „Lietuvos eksporto prizas“ buvo įteiktas 5 įmonėms iš skirtingų šalies regionų. Laureatus ir Rūmų bendruomenę pasveikino LR Prezidentas Gitanas Nausėda, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, aplinkos ministras Simonas Gentvilas ir susisiekimo ministras Marius Skuodis.
Vilniaus regione laimėtoja tapo pieno produktų UAB „Varėnos pienelis“, pernai eksportą didinusi 56%, o didelę dalį šio prieaugio lėmė tokios naujos eksporto rinkos kaip Švedija, Danija, Kroatija ir Slovėnija. Bendrovės vadovės Jolantos Kuzminienės teigimu, tai didelis visos komandos pasiekimas, kryptingo darbo ir ambicijų rezultatas, atsižvelgiant į tai, kad prieš dešimtmetį kompanija dar buvo ant bankroto slenksčio.
Kauno regione geriausia eksportuotoja pripažinta katerių gamintoja UAB „Marex Boats“, eksportą auginusi 54% iki 26,7 mln. EUR. Dalį šių rezultatų lėmė atstovų tinklo plėtra į tokias rinkas kaip Australija, Naujoji Zelandija ar Pietų Korėja.
Klaipėdoje nugalėtoja paskelbta laivybos AB „Limarko laivininkystės kompanija“, augusi 6,6%. Visas pajamas eksporto rinkose uždirbanti įmonė pernai investavo į naujausius aplinkosaugos reikalavimus atitinkančią balastinių vandenų valymo sistemą, kuri šiemet plečiama į kitus laivus bei leidžia vykdyti verslą žaliuosiuose uostuose.
Panevėžio regione geriausia eksportuotoja pripažinta plastmasės gaminių liejimo įmonė „Stigma“, pernai investavusi į metalo dažymo liniją, cechą ir metalo apdirbimo įrenginius, o Šiauliuose – minkštųjų baldų gamintoja UAB „Vilmers“, pernai ne tik atvėrusi naujas rinkas, bet ir investavusi į į automatizavimo ir skaitmenizavimo, efektyvumo ir tvarumo sprendimus.
Metų verslininke šiemet LPPARA pripažino Rūtą Bagdonavičienę, didmeninės ir mažmeninės prekybos medikamentais įmones valdančios UAB „Nacionalinė farmacijos grupė“ vadovę. Jos vadovaujamų įmonių pajamos pernai augo 11% iki 264 mln. EUR, o eksportas didėjo 21%. R. Bagdonavičienė per praėjusius metus koordinavo pirmuosius Lietuvoje robotizuoto vaistininko asistento ir elektroninės etiketės projektus, taip pat įdiegė skandinavišką vaistų suderinamumo programą, organizavo ir dalyvavo edukacinėse, socialinėse bei labdaros programose. „Nacionalinei farmacijos grupei“ priklauso gerai žinomi prekės ženklai – dukterinės įmonės UAB „Gintarinė vaistinė“, UAB „Norfos vaistinė“ ir UAB „Limedika“.
„Rūpinamės ne tik savo pacientų sveikata, bet ir visuomenės gerove. Esame socialiai atsakinga įmonių grupė, savo veiklą grindžianti pagarba žmogui, jo socialinių problemų sprendimu, taip pat siekiame, kad mūsų veikla būtų tvari bei skaidri. Jau seniai praėjo tie laikai, kai pakakdavo žodžiais deklaruoti socialinį atsakingumą. Dabar visuomenė, o visų pirma darbuotojai tikisi ir laukia konkrečių veiksmų – tinkamų finansinių sąlygų bei emocinės aplinkos užtikrinimo, papildomų motyvacijos priemonių. Mielai patys kuriame ir įsitraukime į projektus, kuriais rūpinamasi skirtingų visuomenės grupių gerove. Kad ir kaip kartais banaliai skambėtų, jokių apdovanojimų ir titulų nei įmonei, nei jos vadovui neįmanoma pasiekti be komandos“, – sako R. Bagdonavičienė.
Tradiciškai, LPPARA įteikė ir „Darbo žvaigždės“ apdovanojimus labiausiai prie verslo aplinkos gerinimo ir pasiūlymų valdžios institucijoms generavimo prisidėjusiems Rūmų sistemos nariams. Šie dar nuo 1939 m. skiriami garbės ženklai šiemet atiteko UAB „Comfort Heat“ generalinei direktorei dr. Vydai Mozūriūnienei, UAB „Baldai Jums“ generaliniam direktoriui Alfonsui Meškauskui, Šiaulių valstybinės kolegijos direktorei Natalijai Šedžiuvienei, „Šiaulių banko“ Klaipėdos regiono vadovui Gražvydui Šimkui ir Panevėžio kredito unijos vadovui Kazimierui Antanynui.
Renginyje kalbėję pranešėjai ir garbūs svečiai šiemet daugiausia dėmesio skyrė švietimo, darbo jėgos, regioninio išsivystymo ir dialogo su valstybės institucijomis klausimams. Kalbėtojai sutarė, kad Lietuva ekonominiu požiūriu bene sėkmingiausiai Europoje įveikė pandeminius iššūkius, tačiau dabar svarbu pasikloti tvirtus pamatus tolesnei ateičiai bei konkurencingumo didinimui.
„Darbuotojų deficitas tampa tikru iššūkių, kuris iššaukia pasekmes. Be daugelio kitų priemonių, kviečiu rūpintis ir saugoti kolegijų ir universitetų buvimą regionuose. Verslui labai svarbu neatsitraukiant nuo gamybos dalyvauti tęstiniame ir neformaliame mokyme“, – sakė LPPARA prezidentas Rimantas Varkulevičius.
O apdovanojimuose dalyvavę ministrai Simonas Gentvilas bei Marius Skuodis kalbėjo apie konkurencingumo kūrimą verslo, visuomenės ir valdžios dialogo principu.
„Pirmą kartą Lietuvos istorijoje turime teigiamą einamosios sąskaitos balansą. Bręsta dideli pokyčiai iškastinio kuro ar aplinkosaugos srityse. Kviečiu kartu kurti bendras eksporto ir inovacijų strategijas, kad kartu būtume konkurencingi užsienio rinkose“, – sakė aplinkos ministras S. Gentvilas.
„Nepaisant iššūkių, Lietuvos verslas sugeba augti, didina konkurencingumą, diversifikuojasi, įsitvirtina tarptautinėse rinkose. Visi darome klaidas, bet svarbiausia jas – laiku pataisyti. Geriausi sprendimai gimsta tik dialogo būdu, todėl dėkoju už jau vykstantį dialogą ir kviečiu jį tęsti“, – sakė susisiekimo ministras M. Skuodis.
Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija (LPPARA) yra 1996 m. įsteigta nevyriausybinė nepelno organizacija, vienijanti ir atstovaujanti penkiems regioniniams prekybos, pramonės ir amatų rūmams Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje bei daugiau kaip 2000 jų narių.
Pagrindinis LPPARA tikslas yra verslo interesų atstovavimas gerinant aplinką verslo plėtrai, eksportui, investicijoms ir visuomenės gerovei. LPPARA teikia pasiūlymus verslo aplinkos gerinimui, konsoliduotą pozicija teisėkūroje, vertina valdžios sprendimus, dalyvauja ir kuria darbo grupes, apvalaus stalo diskusijas.