Skip to content
  • Naujienos
  • Europos Komisija pristatė santaupų ir investicijų sąjungos strategiją, kuria siekiama didinti finansines galimybes ES piliečiams ir įmonėms

    Europos Komisija priėmė santaupų ir investicijų sąjungos (SIS) strategiją – vieną iš pagrindinių iniciatyvų, kuria siekiama ES finansų sistemoje santaupas geriau nukreipti į produktyvias investicijas. Jos tikslas yra pasiūlyti ES piliečiams platesnę prieigą prie kapitalo rinkų ir geresnių finansavimo galimybių įmonėms. Taip galima padidinti piliečių gerovę ir kartu paskatinti ES ekonomikos augimą bei konkurencingumą.

    Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen teigė: „Šiandienos pasiūlymu dėl santaupų ir investicijų sąjungos pasiekiame du tikslus. Namų ūkiai turės daugiau ir saugesnių galimybių investuoti į kapitalo rinkas ir didinti savo gerovę. O įmonės turės galimybę lengviau gauti kapitalo, kad galėtų diegti inovacijas, augti ir kurti geras darbo vietas Europoje.“

    Už finansines paslaugas ir santaupų ir investicijų sąjungą atsakinga Europos Komisijos narė Maria Luís Albuquerque sakė: „Europiečiai yra vieni iš geriausių taupytojų pasaulyje, tačiau daugumą savo santaupų jie laiko mažo pelningumo indėlių sąskaitose. O Europai sunku patenkinti savo investicijų poreikius. Pasinaudodami santaupų ir investicijų sąjunga galime įsukti piliečiams ir įmonėms naudingų pokyčių ratą, kad padėtume europiečiams gauti didesnę grąžą iš savo sunkiai uždirbtų santaupų ir kartu pritrauktume daug investicijų į ekonomiką. Kad taip ir būtų, turime įveikti tam tikras kliūtis. Šiuo komunikatu nustatome šio gyvybiškai svarbaus darbo gaires.“

    Santaupų ir investicijų sąjunga yra horizontalusis veiksnys, padėsiantis sukurti investicijoms į ES strateginius tikslus palankią finansavimo ekosistemą. Kaip pabrėžta Konkurencingumo kelrodyje, kad Europa būtų pajėgi įveikti tokius dabartinius iššūkius kaip klimato kaita, spartūs technologiniai pokyčiai ir nauja geopolitinė dinamika, reikia didelių investicijų: Draghi pranešime įvertinta, kad iki 2030 m. papildomai reikės 750–800 mlrd. EUR per metus. Dėl didesnių gynybos poreikių šis įvertis dar pasikeis. Daugelis iš šių papildomų investicijų poreikių susiję su mažosiomis ir vidutinėmis įmonėmis (MVĮ) ir novatoriškomis bendrovėmis, kurios negali kliautis vien bankų teikiamu finansavimu. Santaupų ir investicijų sąjungoje plėtojant integruotas kapitalo rinkas kartu su integruota bankų sistema santaupas ir investicijų poreikius galima veiksmingai susieti.

    ES turi talentingų darbuotojų, novatoriškų įmonių ir daug namų ūkių santaupų – apie 10 trln. EUR bankų indėlių. Bankų indėliai yra saugūs ir juos lengva atsiimti, tačiau paprastai jų grąža yra mažesnė nei investicijų į kapitalo rinkas. SIS gali prisidėti prie piliečių gerovės, nes suteikia jiems pasirinkimą ir galimybių siekti didesnės grąžos, padėdama įdarbinti jų santaupas kapitalo rinkose.

    Be to, daugiau investuojant į kapitalo rinkas remiama realioji ekonomika, nes bendrovėms visoje Europoje suteikiama galimybė augti ir klestėti. Taip galima kurti geresnes darbo vietas Europos darbuotojams ir pasiūlyti jiems konkurencingesnį atlyginimą, taip pat paskatinti investicijas bei augimą visuose ekonomikos sektoriuose, visų pirma tokiose Europos Sąjungai strategiškai svarbiose srityse kaip technologinės inovacijos, dekarbonizacija ir saugumas.

    Už SIS įgyvendinimą bendrai atsako ES institucijos, valstybės narės ir visi suinteresuotieji subjektai ir tam reikia bendrų pastangų ir glaudaus bendradarbiavimo keturiomis darbo kryptimis:

    1. Piliečiai ir santaupos. Mažmeniniai taupytojai jau dabar atlieka svarbų vaidmenį finansuojant ES ekonomiką bankų indėliais, tačiau jie turėtų turėti galimybę, jei nori, daugiau savo santaupų investuoti į didesnio pelningumo kapitalo rinkos priemones, be kita ko, galvodami apie išėjimą į pensiją.
    2. Investavimas ir finansavimas. Kad paskatintų investicijas, visų pirma į ypatingos svarbos sektorius, Europos Komisija pasiūlys iniciatyvų, kurių tikslas – padidinti kapitalo prieinamumą ir galimybes jo gauti visoms įmonėms, įskaitant mažąsias ir vidutines įmones.
    3. Integracija ir mastas. Kad būtų galima sumažinti neveiksmingumą, atsirandantį dėl susiskaidymo, reikės daug pastangų šalinti bet kokias reguliavimo ar priežiūros kliūtis, trukdančias rinkos infrastruktūrų tarpvalstybinio masto operacijoms, turto valdymui ir fondų investicinių vienetų platinimui. Tai suteiks galimybę įmonėms veiksmingai plėsti veiklą visoje ES.
    4. Veiksminga priežiūra bendrojoje rinkoje. Europos Komisija pasiūlys priemonių, kuriomis siekiama užtikrinti, kad visiems finansų rinkos dalyviams būtų taikoma vienoda tvarka, nepriklausomai nuo jų buvimo vietos ES. Tam reikės aktyviau naudotis konvergencijos priemonėmis, taip pat perskirstyti nacionalinio ir ES lygmens priežiūros institucijų kompetenciją.

     

    Galiausiai, SIS taip pat siekiama didinti ES bankų sektoriaus integraciją ir konkurencingumą, be kita ko, stiprinant bankų sąjungą. Europos Komisija taip pat įvertins bendrą bankų sistemos padėtį, įskaitant jos konkurencingumą, bendrojoje rinkoje.

    Tolesni veiksmai

    Šioje strategijoje siūlomi veiksmai artimiausiu laikotarpiu bus toliau tobulinami, tęsiant dialogą su suinteresuotaisiais subjektais. Tam tikrose srityse bus priimti priemonių rinkiniai, aiškiai susieti su ES ekonomikos konkurencingumo didinimu, o 2025 m. pirmenybė bus teikiama didžiausią poveikį turintiems veiksmams.

    SIS įgyvendinimas bus grindžiamas tiek teisėkūros, tiek ne teisėkūros priemonėmis, taip pat priemonėmis, kurias turės parengti pačios valstybės narės. Būsimai sėkmei užtikrinti reikės bendrų visų suinteresuotųjų subjektų, įskaitant valstybes nares, Europos Parlamentą, privatųjį sektorių ir pilietinę visuomenę, pastangų.

    2027 m. II ketv. Europos Komisija paskelbs bendros pažangos kuriant santaupų ir investicijų sąjungą laikotarpio vidurio peržiūrą.

    Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje informacija

Your browser is blocking some features of this website. Please follow the instructions at http://support.heateor.com/browser-blocking-social-features/ to unblock these.