Kiekvienam verslui, ypač dirbančiam eksporto srityje, svarbu nuolat stebėti pokyčius Lietuvos ir pasaulio ekonomikoje bei sekti verslo ateities prognozes. Tad jau tapo tradicija, kad kiekvienų metų pradžioje, Eksportuotojų klube svečiuojasi verslo analitikai ar ekonomikos apžvalgininkai.
Šįkart klubo svečias, mielai sutikęs pasidalinti savo įžvalgomis – ekonomistas Marius Dubnikovas. Nuotolinio susitikimo metu, gausiam eksportuotojų būriui, svečias pristatė pagrindinių eksporto rinkų makroekonominę situaciją, apžvelgė artimiausias perspektyvas.
Pasak ekonomisto, situacija rinkoje dvilypė. Iš vienos pusės, dėl Covid-19 reikalai prastėja (ypač paslaugų sektoriuje), tačiau iš kitos pusės pastebima tendencija, kad pandemija mažai kam rūpi ir eksportas nestoja, o kai kuriais atvejais, net auga.
Ir nors verslų kaina šiuo metu yra pasiekusi didžiausias iki šiol buvusias aukštumas ir visi jaučiasi pakankamai saugūs, iššūkių tikrai yra. Visų pirma, gamybinės įmonės susiduria su žaliavų kainų augimu ir net žaliavų trūkumu. Deja, tas išliks ir artimiausioje perspektyvoje.
Be to, dabar dauguma verslų taupo, tad eksporto rinkose bus sukaupta daug pinigų ir čia atsiranda grėsmė, kad vienu ar kitu metu jie gali „sprogti“ atnešdami infliaciją ir kainų augimą.
Kitas dalykas – nors įmonių produktyvumai auga, darbuotojų atlyginimai didėja, deja, darbuotojų perkamoji galia linkusi mažėti. Tai skatina turtinės nelygybės didėjimą. Be to, atlyginimų didėjimas atneša verslams įtampą. Ateis riba, kai nebebus galima kelti atlyginimų tiek, kiek žmonės norės, tad „investicijos turi būti nukreiptos nė į nekilnojamąjį turtą, o į žmogų“, – ragino ekonomistas.
„Ir žinoma, artimiausiu metu ant bangos bus žaliasis kursas, tad jau dabar turime pradėti galvot apie įmonės tvaresnius energetinius resursus, „žalesnius“ produktus, nes būtent tai atvers platesnes eksporto galimybes“, – akcentavo M. Dubnikovas.