• Naujienos
  • Aktyvi pozicija valstybės lygio ekstremaliosios situacijos priemonių taikymo verslui koordinavimo darbo grupės posėdyje

    Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Zigmantas Dargevičius gegužės 20 d. dalyvavo Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos priemonių taikymo verslui koordinavimo darbo grupės posėdyje. Posėdyje aptarti šie klausimai: galimybių pasas, paramos verslui priemonės, prastovos ir poprastoviniai planai.

    Prezidentas atkreipė dėmesį į šiuos svarbius verslui klausimus:

    • Užimtumo tarybos dar nepasiekė planuotos lėšos, skirtos asmenų įdarbinimui subsidijuojant, darbdaviai kol kas negali pasinaudoti šiomis svarbiomis subsidijomis.
    • Grįžimo į darbą/poprastovinių subsidijų mokėjimo tvarka nuo liepos mėnesio.
    • Darbo paieškos išmoka turėtų būti skirta asmenims kaip paskata jau įsidarbinus ir išdirbus tam tikrą laiką įmonėje. Darbuotojų įmonėms dabar labai trūksta, išmokos neskatina įsidarbinti.
    • Turėtų būti skirtos kompensacijos/parama verslui (ar tiesiogiai darbuotojui), kurio veikla buvo stipriai ribojama ir praktiškai nedirbo visus metus, už sukauptas darbuotojų atostogas prastovų metu. Darbuotojai, kurie buvo išleisti į prastovas ne dėl nuo darbdavio priklausančių aplinkybių, o dėl karantino ir/ar ekstremalios padėties ir ribojimų taikomų verslui, sukaupė atostogų dienas būdami prastovose. Esant ribojimams įmonės negeneravo pajamų.
    • Siūlome pakeisti LR Darbo kodekso 56 straipsnio atitinkamas nuostatas, kad darbdavys nebūtų įpareigotas mokėti išeitinių išmokų, jei prastova darbuotojui skelbiama ne dėl jo kaltės, o dėl ekstremaliosios situacijos ir/ar karantino ir darbuotojas savo noru palieka darbo vietą.
    • Dėl darbuotojų testavimo priemonės pratęsimo galimybių ir skyrimo didelėms įmonėms.

    Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas atsakė, kad iš ES programų yra skirti 46 mln. Eur bedarbių įdarbininio rėmimui, tačiau dar derinamos procedūros ir lėšos turi pasiekti Užimtumo tarybą II ketvirtyje ar liepos mėn. Numatytos paprastovinės subsidijos 2021 m. liepos mėn. – 1 mėnesio  darbo užmokesčio kompensacija 100 proc., bet ne daugiau nei 1 MMA. Remiamas darbuotojas, jei 75 d.d. (ne mažiau kaip 600 darbo valandų) per pirmuosius 6 kalendorinius mėnesius nuo karantino pradžios buvo prastovose ir darbdavys jo neatleido. Suma – 17 mln. Eur. Darbo paieškos išmokos gavėjų skaičius stipriai sumažintas (75 proc.) nuo sausio mėn. – ją gauna tik tie asmenys, kurie neteko darbo per karantiną ar keli mėn. iki jo. Tai nedidelė suma asmeniui, netekusiam darbo. Įsidarbinus asmuo gautų kitas pajamas ir tas turi motyvuoti. Dėl kompensacijos už atostoginius – šiek tiek padengs poprastovinės subsidijos, darbdaviams reikės prisidėti. Dėl darbo kodekso 56 str. pakeitimo – pritariame, svarstoma LR Trišalėje taryboje.

    Ekonomikos ir inovacijų viceministras Vincas Jurgutis dėl darbuotojų testavimo priemonės pratęsimo informavo, kad ji gali būti pratęsta, jei yra aktuali ir kitoms verslo asociacijoms, bet ji gali būti skiriama tik SVV.

Skip to content