• Skolininkas neapmoka vekselio: kokių veiksmų imtis?

  Vienas populiariausių finansinių instrumentų trumpalaikiam finansavimui gauti arba esamam įsipareigojimui užtikrinti yra vekselis. Tai vertybinis popierius, kuriuo jį išrašęs asmuo be sąlygų įsipareigoja tiesiogiai ar netiesiogiai sumokėti tam tikrą pinigų sumą vekselyje nurodytam asmeniui pats arba įsako tai padaryti kitam.

  Praktikoje pasitaiko atvejų, kai, skolininkui neatsiskaitant bei suėjus vekselio apmokėjimo terminui, kreditoriui tenka kreiptis ne į notarą, kad šis išduotų vykdomąjį įrašą, kuris vėliau yra teikiamas antstoliui, tačiau leistis į daugiau laiko ir finansinių resursų reikalaujantį teisminį procesą. Šioje atmintinėje pateikiami praktiniai patarimai, kuriuos reikėtų žinoti siekiant gauti vykdomąjį įrašą (ne teismine tvarka).

  Pirma, paskutinę vekselio apmokėjimo dieną arba per dvi po jos einančias darbo dienas jį reikia pateikti apmokėjimui. Jeigu nėra galimybės vekselio skolininkui pateikti fiziškai (vekselyje nurodytoje vietoje), parenkite pranešimą ir vekselio kopiją išsiųskite registruotu paštu (būtina turėti tai pagrindžiančius įrodymus).

  Antra, jeigu skolininkas vekselio neapmoka, po kelių dienų skolininką apie neapmokėtą vekselį reikėtų informuoti atskiru pranešimu (turėti tai pagrindžiančius įrodymus). Kartais kreditoriai išsiunčia tik pirmame punkte nurodytą pranešimą arba vienu pranešimu iš karto informuoja ir apie neapmokėtą vekselį. Tačiau tai lemia pažeidimą, todėl notaras atsisakys užduoti vykdomąjį įrašą. Dėl šios priežasties ypač svarbu išsiųsti ir pranešimą apie neapmokėtą vekselį.

  Trečia, tinkamai ir laiku atlikus anksčiau nurodytus veiksmus, kreditorius įgyją teisę kreiptis į notarą dėl vykdomojo įrašo išdavimo. Reikėtų nepamiršti pateikti įrodymus, jog buvo įgyvendintos anksčiau minėtos procedūros.

  Jeigu išvardinti veiksmai nebus atlikti, kreditorius praras teisę gauti vykdomąjį įrašą. Tokiu atveju gali tekti rinktis teisminį kelią ir pareikšti reikalavimą skolininkui dėl neapmokėto vekselio. Rekomenduojama nepamiršti, jog tokie reikalavimai gali būti pareikšti per trejus metus nuo mokėjimo termino dienos.

  AVOCAD pataria peržiūrėti turimus vekselius bei nepraleisti jo apmokėjimo terminų. Priešingu atveju iš ganėtinai paprastos procedūros dėl vykdomojo įrašo gavimo teks kreiptis į teismą. Tuomet operatyviai skolos išieškoti nepavyks, o tai gali lemti sunkesnį skolos išieškojimą (pvz., atsiras daugiau kreditorių) arba jis taps apskritai neįmanomas.

Skip to content