Ukrainoje vykstant karui, prie pagalbos Ukrainai ir jos žmonėms nuo pirmosios karo dienos kasdien aktyviai prisideda tiek pavieniai fiziniai asmenys, tiek ir Lietuvos verslai. Net ir ne karo kontekste, lietuviai kasmet skirdavo milijonus eurų teikdami paramą sergantiems vaikams, senelių namams, gyvūnų prieglaudoms ir t.t. Parama kitiems kiekvienais metais tampa vis labiau aktuali Lietuvos verslams, kurie vietoj didelių Kalėdinių įmonės švenčių mieliau renkasi daryti gerus darbus ir skirti paramą. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ jaunesnioji teisininkė Ema Kontaraitė primena, kas Lietuvos Respublikoje gali būti paramos gavėjais ir, kuriais atvejais paramos teikėjai gali pasinaudoti pelno mokesčio lengvata.
Kam gali būti teikiama parama?
Reikia nepamiršti, kad paramą Lietuvos Respublikoje galima teikti tik paramos gavėjo statusą turintiems subjektams. Kitaip sakant, jeigu kažkoks konkretus fizinis ar juridinis asmuo prašo Jūsų paramos, visada turite įsitikinti, ar jis turi paramos gavėjo statusą. Paramos gavėjo statusas registruojamas Registrų centre, o patikrinti, ar atitinkamas subjektas jį turi, ar ne, galima VMI svetainėje.
Paramos gavėjais gali būti Lietuvos Respublikoje įregistruoti:
Paramos teikėjams – pelno mokesčio lengvatos
Paramos teikimas gali būti naudingas ne tik jos gavėjams, bet kartu ir įmonėms, kurios ją teikia, kadangi suteikus paramą, jos įgyja teisę pasinaudoti pelno mokesčio lengvata. Taigi, suteikus paramą, įmonė gali iš pajamų du kartus atskaityti Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatyme nustatyta tvarka paramai skirtas išmokas, įskaitant perleisto turto, suteiktų paslaugų vertę. Išmokos negali būti didesnės kaip 40 proc. pelno mokesčio mokėtojo pajamų, apskaičiuotų iš pajamų atėmus: 1) neapmokestinamąsias pajamas; 2) leidžiamus atskaitymus ir ribojamų dydžių leidžiamus atskaitymus, išskyrus paramą ir ankstesnių metų mokestinius nuostolius.
Taip pat, reikia nepamiršti, kad paramos teikėjas, gali pasinaudoti savo teise prašyti, kad paramos gavėjas jį viešintų, t.y. reklamuotų. Taigi, įmonė skirdama paramą ne tik darys gerą darbą, tačiau kartu ir padės savo verslui būti matomam kaip socialiai atsakingam.
Bendrai kalbant, teikiant paramą leidžiami šie paramos gavėjo įsipareigojimai paramos teikėjui: 1) viešinti informaciją apie paramos teikėją; 2) teikti ataskaitas paramos teikėjui apie gautos paramos panaudojimą, paramos gavėjo veiklą; 3) panaudoti paramos dalyką paramos teikėjo nurodyta tvarka.