• NT investicijos nebūtinai žlunga NŽT nesutikus perleisti teisės į žemės nuomą

  Planuojate įsigyti nebeeksploatuojamą statinį, pastatytą iš valstybės nuomojamame žemės sklype? Gera vieta, gražūs planai pakeisti tiek statinio, tiek žemės sklypo paskirtį? Deramai neištyrę visų aplinkybių galite sulaukti šalto dušo, kai negausite sutikimo perleisti nuomos teisės į žemės sklypą. Ar jau turėtumėte nuleisti rankas?

  Jeigu siekiama gauti Nacionalinė žemės tarnybos (toliau – NŽT) sutikimą perleisti žemės sklypo nuomos teisę, besikreipiantis fizinis ar juridinis asmuo turi atitikti dvi sąlygas. Pirma, valstybinės žemės sklypas turi būti užstatytas šiam prašymą teikiančiam fiziniam ar juridiniam asmeniui nuosavybės teise priklausančiais ar jų nuomojamais statiniais ar įrenginiais. Antra, tuo pat metu šis sklypas turi būti reikalingas statiniui ar įrenginiui eksploatuoti ir naudoti pagal paskirtį.

  Be šių pradinių sąlygų didelę reikšmę turi ir nekilnojamųjų daiktų, daiktinių teisių ir jų suvaržymų registracija bei faktinės situacijos vertinimas. Pavyzdžiui, ar žemės sklype vykdoma veikla susijusi su esančio statinio naudojimu, ar numatoma toliau plėtoti šią ar kitokią veiklą?

  Esminę reikšmę turi ne tai, kaip statinys (pastatas ir kt.) yra įvardijamas Nekilnojamojo turto registre, tačiau kokia yra šio statinio pagrindinė paskirtis. Tarkim, pats statinys gali būti įvardijamas kaip „pastatas-boilerinė“, tačiau jo pagrindinė paskirtis „kita“. Šiuo atveju svarbu tai, jog net ir išmontavus boilerinės įrangą toliau gali būti panaudojamos vertingosios statinio kaip daikto savybės, statinys savininkui gali duoti ekonominę naudą, todėl tai nepanaikina galimybės naudoti statinio pagal kitą paskirtį.

  Tai reiškia, kad net tuo atveju, kai nėra realiai funkcionuojančio statinio, kuriam ir buvo išnuomotas žemės sklypas, nėra pagrindo teigti, kad išnyko pagrindas nuomoti ginčo žemės sklypą, ant kurio stovi ginčo statinys, ne aukciono būdu. Tokiu atveju NŽT neturi pagrindo atsisakyti duoti sutikimą perleisti valstybinės žemės sklypo, kurio reikia įsigytam statiniui eksploatuoti, nuomos teisę.

  Todėl, gavus neigiamą NŽT atsakymą dėl valstybinės žemės sklypo nuomos teisės perleidimo, reikia išsamiai įvertinti, ar tai nėra vien tik formalus atsisakymas duoti sutikimą, ar tikrai yra deramai įvertintos visos reikalingos sąlygos sutikimui gauti.

  Jūsų verslo partneris AVOCAD

  Parengta 2021 11 26

Skip to content