• Nepriklausoma NT brokerė Jūratė Martišienė: „Tikėtina, kad Marijampolės NT rinkoje butų kainos liks panašios ir 2023 m.“
  • Nepriklausoma NT brokerė Jūratė Martišienė: „Tikėtina, kad Marijampolės NT rinkoje butų kainos liks panašios ir 2023 m.“

    Turtingose šalyse žmonės gyvenamuosius būstus keičia pasikeitus situacijai šeimoje: gimus vaikams, po to – jiems užaugus ir palikus tėvų namus, dar vėliau – senatvėje, kai dideliu butu ar namu sunku pasirūpinti. Situacijų būna daug ir pačių įvairiausių. Mūsų žmonės yra sėslesni, retas namus keičia kada panorėjęs. Netgi likusi, pavyzdžiui, vieniša našlė dažnai net pagalvoti nedrįsta, kad reikėtų parduoti savo keturių kambarių butą ir nusipirkti mažesnį. Nes namai mums yra saugumo garantas. Ir turbūt tik retas lietuvis pasakys, kad visai normalu yra visą gyvenimą nuomotis butą, nes tada „niekas nerūpi“.

    Kokia situacija nekilnojamojo turto (NT) rinkoje Marijampolės regione? Apie tai kalbamės su Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų (KPPAR) nare, nepriklausoma NT brokere Jūrate MARTIŠIENE.

    Daiva KLIMAVIČIENĖ, „Suvalkietis“

    Daug ką sakanti statistika

    Registrų centro duomenimis, praėjusiais metais NT rinka Marijampolės, Kazlų Rūdos ir Kalvarijos savivaldybėse smuko, tačiau sandorių skaičiaus sumažėjimas nebuvo toks didelis, kaip vidutiniškai visoje šalyje. Marijampolės savivaldybėje įregistruota 529 butų pardavimai – vos 2 proc. mažiau nei 2021 metais (538). Kazlų Rūdos savivaldybėje butų pardavimai per metus sumažėjo 19 proc. (iki 72), Kalvarijos – 14 proc. (iki 37). Gyvenamųjų namų pardavimai Marijampolės savivaldybėje per metus sumenko 18 proc. (iki 179), Kazlų Rūdoje neigiamas pokytis didesnis – 38 proc. (iki 58), Kalvarijos savivaldybėje – 28 proc. (iki 54). Nepriklausomos brokerės Jūratės Martišienės teigimu, Nekilnojamojo turto rinkai įtaką padarė ir vis dar tebedaro geopolitinė situacija, karas, energetinių resursų kainos, infliacija, vis labiau jaučiama bankų bazinių palūkanų normos didėjimo įtaka.

    Kiekvienas nori kuo geresnio sandorio

    Gyvename ne pačiais lengviausiais laikais. Kokią situaciją NT rinkoje stebite?

    – Matome, kad pirkėjai, prieš įsigydami būstą, labiau renkasi, svarsto, lūkuriuoja. Pardavėjai taip pat niekur neskuba, bijodami, kad už parduotą būstą gauti pinigai nenuvertėtų dėl infliacijos. Vienas kitas butas įsigyjamas kaip investicija. Pirkėjai, kuriems reikalinga paskola būstui įsigyti, konsultuojasi su bankais, kaupia pradinį įnašą ir skaičiuoja, kad kylančios palūkanos neapsunkintų šeimos finansinės padėties. Kai kurių būsimųjų pirkėjų per mažos ar nestabilios pajamos, kad bankas galėtų suteikti paskolą. Visa tai lėtina būsto rinką Lietuvos penkiuose didžiausiuose miestuose. Kiek mažiau, bet lėtina ją ir regionuose, – teigia Jūratė Martišienė.

    Sakoma, kad geriausias laikas pirkti butą – kai jo reikia. Ar jaučiamas aktyvumas, kai prasideda paramos jaunoms šeimoms gavimo laikotarpis?

    – Taip, Marijampolės mieste butų rinkos aktyvumas susijęs ir su gaunamomis Valstybės subsidijomis jaunoms šeimoms. Tuo laikotarpiu butų rinka tampa aktyvesnė, nes jaunos šeimos, gavusios sprendimą dėl subsidijų, kreipiasi į bankus dėl paskolų, taip tikėdamosi sutaupyti dalį pradinio įnašo ar išspręsti situaciją, kai jo neturi pakankamai. Tačiau, didėjant bankų palūkanoms, ir čia jaučiamos mažesnės galimybės gauti paskolą būstui įsigyti.

    Naujų daugiabučių namų statybų Marijampolėje beveik nėra (jei neskaičiuotume vieno kito kotedžo statybos). Ar pirkėją domina vadinamoji antrinė rinka (senos statybos butai)?

    – Išties Marijampolės butų rinkoje daugiausia yra senos statybos butai, todėl tikėtina, kad butų kainos liks panašios ir 2023 m. Butų pasiūla yra, tačiau pirkėjų, norinčių įsigyti seną būstą, yra santykinai mažai. Pardavėjai vis dažniau linkę sėsti prie derybų stalo, todėl realios kainų korekcijos į mažesnę pusę (pirkėjo naudai) galimos derantis individualiai. Kita vertus, stebima ir tokia tendencija, kad vis tik didelių nuolaidų pardavėjai nelinkę daryti – geriau nusprendžia ilgiau palaukti pirkėjo, kuris galėtų sumokėti norimą kainą ar bent artimesnę jai.

    Kokios kainos Marijampolėje, lyginant su didesniais miestais?

    – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose stebima gerokai aktyvesnė butų rinka. Lyginant 2–3 kambarių butų kv. metro kainą, pavyzdžiui, Kaune su analogiškos kvadratūros ir būklės butu Marijampolėje, mūsų mieste kv. metro kaina mažesnė 300–400 Eur, t. y. apie 15–20 proc.

    Kokie butai Marijampolėje yra paklausūs?

    – Rinkoje paklausesni suremontuoti, ekonomiškesni, renovuotuose namuose esantys butai su baldais, kuomet gali iš karto apsigyventi ar įleisti nuomininkus. Noriu akcentuoti, kad Marijampolės regione taip pat menkas ir jau pastatytų gyvenamųjų namų pasirinkimas, todėl gyventojai įsigyja žemės sklypus ir statosi namus pagal savo šeimos poreikį. Galbūt bus įdomu žinoti, kad tai ne tik marijampoliečiai, bet ir didmiesčių šurmulį į ramesnį gyvenimą norintys iškeisti vilniečiai, kauniečiai, taip pat iš užsienio grįžtantys ir čia besikuriantys buvę šio miesto ir aplinkinių savivaldybių gyventojai. Namus žmonės statosi ir atsiradus finansinėms galimybėms ar padidėjus šeimai.

    Ačiū už atsakymus.

Skip to content