• Naudotas automobilis. Kas atsakys už atsiradusius defektus?
  • Naudotas automobilis. Kas atsakys už atsiradusius defektus?

    Pirkti ir parduoti naudotą automobilį – tikras galvos skausmas. Iš pažiūros techniškai tvarkingame automobilyje gali slėptis visa Pandoros skrynia, pradedant nuo paslėptų variklio defektų, baigiant netvarkingomis pavarų dėžėmis. Klasikinė situacija, kai tokio pobūdžio defektai išryškėja po 1 ar 6 mėnesių. Kas už juos atsakys? Pardavėjas viską verčia automobilio amžiui, o pirkėjas traukia argumentus apie slėptus trūkumus.

    Teismams tokio pobūdžio ginčai yra kasdienybė, tačiau vis dar sutinkame bylų, kurias nagrinėja ir Lietuvos Aukščiausiasis Teismas. Neseniai jis pateikė dar vieną išaiškinimą dėl naudoto automobilio įsigijimo bei išskyrė tris aplinkybes, į kurias derėtų atkreipti dėmesį.

    Pirma, naudoto daikto pirkimo – pardavimo teisiniams santykiams taikomos tos pačios taisyklės kaip ir naujo daikto pirkimo atveju. Žinoma, naudotas automobilis skiriasi nuo analogiško naujo daikto, dėl to galima tikėtis mažiau efektyvios ir trumpesnės jo naudojimo trukmės. Daikto tinkamumas naudoti pagal paskirtį neturi būti suprantamas siaurai, apimti ir tokias situacijas, kai daiktą įmanoma naudoti, bet dėl to patiriami dideli nepatogumai, trikdžiai ar papildomos sąnaudos.

    Antra, pardavėjas, parduodamas naudotą daiktą, atsako už bet kokią neatitiktį, kuri buvo nuosavybės teisės perėjimo pirkėjui momentu, net ir tuo atveju, kai ji paaiškėja vėliau. Tai reiškia, jog pardavėjas užtikrina, kad parduodamas naudotas daiktas atitinka įprastus reikalavimus. Sprendžiant dėl parduodamo naudoto daikto kokybės turi būti įvertinta, ar jį buvo galima naudoti pagal paskirtį ne tik pardavimo metu, bet ir tam tikrą laiką po to. Taip pat turi būti nustatyta, ar dėl natūralaus nusidėvėjimo parduodamo daikto kokybės pokytis, lyginant jį su analogišku nauju daiktu, yra savaime suprantamas, atsižvelgiant į naudojimo trukmę ir sąlygas.

    Trečia, tai, jog pirkėjas nepasinaudoja savo teise patikrinti perkamo naudoto daikto kokybę, nepanaikina pardavėjo atsakomybės už parduodamo naudoto daikto kokybę, jei įrodoma, kad sutarties sudarymo metu pirkėjas nežinojo arba negalėjo žinoti apie tokią neatitiktį. Daikto trūkumai, išaiškėję per 6 mėnesius nuo daikto perdavimo, laikomi buvusiais perdavimo metu, išskyrus atvejus, kai tai yra nesuderinama su daikto ar jo trūkumo pobūdžiu ir jeigu neįrodoma kitaip.

    AVOCAD rekomenduoja prieš parduodant automobilį, neatsižvelgiant į jo kainą, senumą ir kitas aplinkybes, pasitelkti kvalifikuotus ekspertus, galinčius iš anksto įvertinti automobilio būklę, nustatyti jo trūkumus bei juos atskleisti pirkėjui, fiksuojant pirkimo – pardavimo sutartyje. Į teismų praktikos aktualijas turėtų atkreipti dėmesį tiek paprasti vartotojai, kurie siekia parduoti nebenaudojamą automobilį ir / ar įsigyti naujesnį, tiek šios srities profesionalai, kuriems automobilių pardavimas yra kasdienybė, todėl tokiems verslo subjektams rekomenduotina pasitarti su teisininkais bei detaliau apžvelgti visas galimas rizikas, įvertinti kokie veiksmai jas padėtų mažinti. 

Skip to content