Finansų rinkose kuo toliau, tuo aiškiau ryškėja tendencija, kad verta kurti verslą žaliai. Ir čia kalbu ne tik apie JAV dolerius, kas irgi neblogai, bet ir apie aplinkosaugą. Vartotojai ir net investuotojai kuo toliau, tuo labiau kreipia dėmesį į tai ar verslas kurdamas produktą ar teikdamas paslaugą atsižvelgia į klimato kaitą ir aplinkosaugą. Vis dėlto ekonomikoje tvyrant tam tikram neapibrėžtumui nėra lengva imtis keisti plėtoti verslą aplinkosaugos kryptimi. Tačiau rinktis tarp dėmesio vartotojo lūkesčiams ir pelningumo Jums nereikės, jeigu išmintingai pasinaudosite ES parama. Pateiksiu keletą patarimų kaip tą padaryti.
Paslaugas teikiančioms ir prekybinėms bendrovėms
Jeigu Jūsų įmonė teikia paslaugas ir nuolat patiria elektros energijos sąnaudas, pavyzdžiui, valdydama viešbutį ar turėdama nuosavas patalpas, tuomet Jums nėra nieko geresnio už paramą saulės elektrinėms. Šių metų gale arba kitų pradžioje bus paskelbtas kvietimas įmonėms, kuris leis su ES parama statytis net iki 500 kw saulės elektrinę su 35 proc. finansavimo intensyvumu. Žinoma, galėsite statyti ir daug mažesnio galingumo elektrines. Gali kilti klausimas, o kurgi šio kvietimo žavesys? Atsakymas yra gana paprastas. Pirmą kartą formuojamas kvietimas, kuris leis iki pusės visos pagamintos elektros parduoti. Nors itin aukštos elektros kainos ilgesnėje perspektyvoje kris, tačiau realybėje su ES parama įsigyti saulės elektrinę, kurios pagamintą elektrą galėsite parduoti, Jums ne tik atsipirks, bet ir taps papildomu pajamų šaltiniu bei diversifikuos verslo pajamų šaltinius. Diversifikacija visuomet mažina riziką, tad Jūs realiai galėsite saugiau vystyti savo verslą.
Saulės elektrinės pramonės įmonėms
Dar daugiau galimybių turi Vakarų ir vidurio Lietuvos (VVL) regione veikiančios pramonės įmonės. Šis regionas aprėpia visą Lietuvą išskyrus Vilniaus apskritį. Šiame regione pramonės įmonės priklausomai nuo jų dydžio gali gauti net iki 300 000 Eur dydžio paramą su iki 80 proc. finansavimo intensyvumu saulės elektrinei įsirengti. Mažoms ir labai mažoms įmonėms keliamas reikalavimas, kad jos veiktų bent tris metus ir vidutiniškai iš savo pagamintos produkcijos sugeneruotų bent 145 000 Eurų pardavimo pajamų. Vidutinėms ir didelėms bendrovėms kartelė keliama iki 300 000 Eurų. Pramoninkai žino ir supranta, kad tai nėra patys didžiausi skaičiai. Finansavimo intensyvumas priklausys nuo įmonės dydžio. Labai mažos ir mažos įmonės galės gauti 80 proc. paramą, vidutinės 70 proc., o didelės 60 proc. dydžio paramą. Tai reiškia, kad realią veiklą vykdančiai ir planuojančiai toliau vykdyti veiklą įmonei investicija į elektrinę neabejotinai atsipirks. Tiesa, kad galėtumėte dalyvauti projekte, Jums reikės energijos vartojimo audito.
Dar viena gera žinia – parama įrangos atnaujinimui
Didelės bendrovės energijos vartojimo auditą privalo atlikti, tad jis nė kiek negąsdina, tačiau smulkesnėms įmonėms jis gali atrodyti kaip papildomos išlaidos. Todėl norėtųsi didelių įmonių savininkus dar labiau nudžiuginti, o smulkaus ir vidutinio verslo atstovus nuraminti pranešant, kad investicija į pramonės energetinį auditą Jums atsipirks ir per galimybę dalyvauti dar viename kvietime. Šis kvietimas yra skirtas senos ir taršesnės gamybinės įrangos atnaujinimui mažiau taršia nauja įranga. Minėtame kvietime galės dalyvauti visų dydžių pramonės įmonės iš VVL bei Sostinės regionų. Tiesa, Sostinės regione veikiančios didelės, vidutinės ir mažos bei labai mažos įmonės galės pretenduoti į atitinkamai 30, 40, 50 proc. sieksiančią paramą. Tuo tarpu VVL regione paramos bus didesnės ir sieks 45, 55 ir net 65 proc. įrangos kainos. Minimali parama sieks 75 000 Eurų, o maksimali parama net 900 000 eurų. Tiesa, įsigyta įranga turėtų Šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį sumažinti bent 30 proc. Žinoma, toks sprendimas padarys Jus ne tik žalesnius, bet ir pačią gamybą ženkliai našesne ir efektyvesne. Juk rinkdamiesi įrangą Jūs žiūrėsite ir į tai, kad ji padidintų Jūsų gamybos pajėgumus.
Vietoje išvadų
Šiandienos realybė yra ta, kad pažaliuoti vis tiek teks. Arba Jūs tai darysite iš pykčio matydami kaip tapę energetiškai efektyvesni ir įsigiję našesnę gamybos įrangą Jūsų klientai įveikia Jus konkurencinėje kovoje, arba pasinaudodami ES parama ir diegdami žaliuosius sprendimus. Mano galva, antrasis scenarijus yra daug geresnis.
ES paramos ir paraiškų rengimo klausimais kreipkitės – UAB „Kriedana“, www.inopro.lt
Artūras tel.nr. 862098877