Aušra Rūtelionė
1 iš 10 dirbančiųjų į gydytojus kreipiasi dėl streso darbe sukeltų sveikatos sutrikimų. Stresas dažniausiai lydi aukštesnių pozicijų dirbančiuosius, ypač vidutinio ir aukščiausio lygio vadovus.
Tačiau atlikti tyrimai rodo, kad organizacijos, investuojančios į bendrųjų kompetencijų ugdymą, padidina darbo produktyvumą apie 20 % per metus. Būdamas geros formos, sveikas ir besilaikantis geros mitybos principų, vadovas efektyviau atlieka kasdienines užduotis ir lengviau prisitaiko prie besikeičiančios verslo aplinkos.
Jau metus vykdomu Leonardo da Vinči projektu FIT-MNG (Vadovų bendrųjų kompetencijų ugdymas siekiant efektyvesnės veiklos ir mažinant tekamumą
) siekiama sukurti mokymo programą, kuri padėtų vadovams ugdyti bendrąsias kompetencijas, naudojant Sveikata-Sportas-Mityba-Nuostatos ugdomojo vadovavimo metodą. Europoje atlikti tyrimai parodė, kad būtent šių bendrųjų kompetencijų ugdymas koreliuoja su efektyvesne įmonės veikla ir darbuotojų tekamumo mažėjimu.
Projekto metu atlikta vadovų ir specialistų (konsultantų) apklausa Lietuvoje, Belgijoje, Ispanijoje, Portugalijoje ir Rumunijoje. Šiuo metu kuriama streso darbe mažinimo, naudojant bendrųjų kompetencijų ugdymo metodą, mokymo medžiaga, skirta tiek šios srities konsultantams, tiek vadovams.
Interviu dalyvavo 160 įmonių vadovų iš penkių Europos šalių. Jo metu siekta nustatyti streso priežastis darbe, identifikuoti vadovų psichologines, pažinimo, emocines ir elgsenos reakcijas į stresą, vadovavimo ir komunikavimo stilių įmonėse bei asmeninius įpročius, susijusius su mityba, sveikata, sportu ir nuostatomis. Lietuvoje bent trečdalis vadovų dirba viršvalandžius, nerimauja dėl ateities, todėl fizinė ir psichologinė savijauta nėra labai gera. Kita vertus, nemaža dalimi tai priklauso nuo vadovų amžiaus bei gyvenimo būdo. Sportui daugiau dėmesio skiria jaunesni vadovai, sveikatai- virš 55 m. amžiaus vadovai. Vidutinio amžiaus vadovai dėl laiko stygiaus (ypač tie, kurie sukūrę šeimas) ypač stokoja laiko racionaliai mitybai. Pasitikintys savimi, nestokojantys optimizmo ir pozityvumo vadovai išvengia stresinių situacijų ar į jas reaguoja ramiau (tyrimo ataskaitą galima gauti e-paštu ausra.rutelione@ktu.lt
).
Ekspertų interviu dalyvavo daugiau nei 50 ugdomojo vadovavimo, mitybos, sporto, personalo vadybos, gyvenimo būdo vadybos, sveikatos specialistų. Jo tikslas buvo gauti informacijos apie tai kaip ir kokiais būdais, susijusiais su sveikata-sportu-mityba-nuostatomis, galima būtų ugdyti vadovus ir taip mažinti stresą darbe.
2011 m. rugsėjo mėn. projekto koordinatoriaus Ispanijos darbdavių asociacijos organizuojamame susitikime buvo aptartas mokymo programos turinys, nuspręsta testuoti šią programą bent penkis mėnesius, siekiant nustatyti jos efektyvumą.
Lietuvoje šį projektą koordinuoja KTU Ekonomikos ir vadybos fakultetas. Jau sukurta bendruomenė internete, kurioje galima diskutuoti, siūlyti, gauti naujienas apie projekto metu vykdomas veiklas. Kviečiame įmonių vadovus, ugdomojo vadovavimo konsultantus, tyrėjus jungtis ir tapti projekto komandos nariais http://www.fitmanagers.eu/